Alsancak Tekel Fabrikası Kültür Sanat Kompleksi Mart'ta açılıyor

  İZMİR'de yeni bir cazibe merkezi oluşturması beklenen Alsancak Tekel Fabrikası Kültür Sanat Kompleksi'ne taşınma işlemleri önümüzdeki günlerde başlıyor. Kompleksteki Tematik Müze'ye İzmir Resim ve Heykel Müzesi'nin tamamen, İzmir Arkeoloji Müzesi ve Etnografya Müzesi'ndeki ise bazı önemli eserlerin taşınacağı bildirildi.

  Alsancak Tekel Fabrikası Kültür Sanat Kompleksi Mart'ta açılıyor
  22 Ocak 2023 - 14:22 - Güncelleme: 22 Ocak 2023 - 15:07

  İzmir'de 137 yıl boyunca üretim yaptıktan sonra 2004'te üretime son verilen Alsancak Tekel Fabrikası, Kültür Sanat Kompleksi'ne dönüşüyor. Kentte bir cazibe merkezi oluşturması beklenen kültür-sanat merkezi projesi için yürütülen çalışmalarda sona gelindi.  Mart ayı sonunda açılması planlanan ve yaklaşık 17 dönüm arazi üzerinde 20 bin metrekarelik kapalı alandan oluşan Kültür Sanat Kompleksi içerisinde, Tematik Müze, Çocuk Kütüphanesi'nin yanı sıra İhtisas Kütüphanesi ile 20 bin kitap kapasiteli bir kütüphane, klasik ve çağdaş eserlerin sergilendiği açık ve kapalı sergi alanları ile illüstrasyonlar ve mitolojik anlatılar yer alacak.  İzmir'de 30 Ekim 2020 tarihinde meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki depremden sonra dayanıksız olduğu tespit edilen ve Kültürpark'a taşınan İzmir Resim ve Heykel Müzesi ise tamamen Alsancak Tekel Fabrikası Kültür Sanat Kompleksi'ne taşınacak. Ayrıca İzmir Arkeoloji Müzesi ve Etnografya Müzesi'nden bazı önemli eserler de Kültür Sanat Kompleksi'nde oluşturulan Tematik Müze'ye taşınacak. Taşınma işlemleri, önümüzdeki günlerde başlayacak.

  ÖNEMLİ ESERLER YENİ ALANA TAŞINIYOR

  İzmir Alsancak Tekel Fabrikası Kültür Sanat Kompleksi bünyesinde oluşturulacak 'Tematik Müze' için İzmir Resim ve Heykel Müzesi tamamen, İzmir Arkeoloji Müzesi'nden ise bazı eserler yeni Kültür Sanat Kompleksi'ne taşınacak.  İzmir Arkeoloji Müzesi'nde bulunan, Arkaik, Klasik, Helenistik, Roma ve Doğu Roma dönemlerine tarihli eserler, farklı konsept ve sergileme yöntemi ile yeni kültür sanat merkezinde ziyaretçilerle buluşacak. Taşınacak olan eserler arasında, bronz 'Koşan Atlet' ve 'Demether' heykelleri, mermer Androklos Heykeli, Kaistros Heykeli, Lebes Gamikos, Poseidon Demether Yüksek Kabartması, Homeros Heykeli gibi önemli eserler bulunuyor.  Ayrıca, altın, gümüş ve bronz sikkeler, altın takılar, yüzük taşlarının yanı sıra lahitler amforalar, cam eserler, kandil ve figürinler 'Tematik Müze' kapsamında Alsancak Tekel Fabrikası Kültür-Sanat Kompleksi'ne taşınacak eserler arasında yer alıyor. Etnografya Müzesi'nin bir bölümü de yeni alana taşınacak.

  TAŞINMA İŞLEMLERİ BAŞLIYOR

  İzmir Arkeoloji Müzesi ve Etnografya Müzesi'nde bazı eserlerin yeni alana taşınacak olmasından dolayı her iki müzede hareketli günler yaşanıyor. Taşınma işlemi önümüzdeki günlerde başlayacağı ve taşınma döneminde İzmir Arkeoloji Müzesinin bazı bölümlerinin ziyarete kapatılacağı öğrenildi. İzmir Arkeoloji Müzesi ve Etnografya Müzesi'nin tamamen kapatılacağı yönündeki söylentilerin gerçeği yansıtmadığını belirten müze yetkilileri, yeni vitrin düzenlemeleri ile yine ziyarete açılacağı kaydetti.


  YORUMLAR

  • 0 Yorum