AK Parti İzmir Milletvekili Bursalı
  • Reklam

AK Parti İzmir Milletvekili Bursalı: İzmir, Türkiye Yüzyılı'nın parlayan yıldızı olacak

AK Parti İzmir Milletvekili Şebnem Bursalı, AK Parti iktidarı döneminde 21 yıl boyunca sosyal hizmet alanında devrim niteliğinde projelere imza atıldığını söyledi.

AK Parti İzmir Milletvekili Bursalı: İzmir, Türkiye Yüzyılı'nın parlayan yıldızı olacak
13 Aralık 2023 - 15:09
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın İzmir’e yönelik hizmetlerine ilişkin güncel verileri paylaşan Bursalı, özellikle sosyal yardımlar konusunda önemli bir zihniyet dönüşümünün yaşandığını dile getirdi. Yaşanan zihniyet dönüşümünü de açıklayan Bursalı, “Hükümet olarak sosyal yardım ve sosyal hizmet başlıklarında arz odaklı değil talep odaklı hizmetler sunuyoruz. Bu neden önemli? İhtiyaç sahibinin ihtiyacının doğru tespiti ve sonrasında bu ihtiyacın eksiksiz giderilmesi açısından önemli. Değilse devletin ortaya koyduğu kriterlerin kime uyup kime uymadığı ya da ortalama ihtiyacın ne olduğu bilinmeden verilecek hizmetler boşa kürek sallamaktan öteye gidemeyecektir. AK Parti olarak ‘kimseyi arkada bırakmayan’ politikalar ortaya koyduk. Günün şartlarına uygun modeller geliştirdik. Böylece ihtiyaç sahiplerini doğru tespit edip hizmetlerin doğru kişilere ulaşmasını sağladık.” ifadelerini kullandı.

 “TÜRKİYE AİLE DESTEĞİ PROGRAMI VATANDAŞIMIZA CAN SUYU OLDU”

AK Parti İzmir Milletvekili Şebnem Bursalı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından İzmir’e yapılan hizmetlerdeki son rakamları da paylaştı. Bursalı şu ifadeleri kullandı:

“Biliyorsunuz Türkiye Aile Destekleri Programımız var. Bu özellikle pandemi ile birlikte ihtiyaç sahibi ailelere deyim yerindeyse can suyu olması açısından Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla başlatılan bir programdı. Geçtiğimiz Ağustos ayında tamamlanacaktı. Ama uygulanan program o kadar isabetli oldu ki bir yıl daha devam ettirilmesi kararlaştırıldı. Ve o program kapsamında Ocak-Ekim arasında 1,21 milyar TL ödeme yapıldı. Böylece toplam ödeme miktarı 1,6 milyar TL’ye ulaştı. Engelli vatandaşlarımız için uygulanan “Evde Bakım Yardımı” programından ise ilimizde 20 bin 165 kişi yararlanıyor. Engellilerimize kendi evlerinde aile ortamında bakımını destekleyen bu program kapmasında Ocak-Ekim dönemi itibarıyla 932,6 milyon TL, toplamda ise 4.04 milyar TL destek sağlandı.”
“ÇOCUK, KADIN VE AİLE ODAKLI DESTEKLERİMİZ SÜRÜYOR”

“Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızın koruyucu ve önleyici bir sosyal hizmet modeli olan Sosyal ve Ekonomik Destek hizmetiyle, çocuk ve gençler aile bütünlüğü içinde korunmakta ve sağlıklı gelişimleri desteklenmektedir. Bu destek kapsamında İzmir’de Ocak-Ekim döneminde 223,3 milyon TL, toplamda ise 669 milyon TL ödeme yapıldı. Yine aynı dönem için ailelerimize 6.3 milyon TL doğum yardımı, 1,2 milyon TL de Çoklu Doğum Yardımı yapıldı. Eşi vefat etmiş kadınlara yapılan nakdi kapsamında Ocak-Ekim döneminde 23,3 milyon TL, toplamda ise 230,3 milyon TL hesaplara yatırıldı.2023 yılının ilk 10 ayında yaşlılarımıza 534,9 milyon TL Yaşlı Aylığı, engellilerimize 420,7 milyon TL Engelli Aylığı, engelli yakınlarına da 44,9 milyon TL Engelli Yakını Aylığı ödendi.”

“TÜRKİYE BİR DÜNYA MARKASI OLDU”

Hayata geçirilen sosyal yardım ve sosyal hizmet modelleri ile Türkiye’nin dünyada işaret edilen bir marka haline geldiğini belirten Şebnem Bursalı, çocuk ve kadın konusunda da önemli hizmetlerin vatandaşın istifadesine sunulduğunu dile getirdi. Bursalı, “6 Şubat depremlerinin ardından çocuklarımızla ilgili olarak inanılmaz bir hassasiyet oluştu. Bu, milletimizin ne kadar gönlü zengin bir millet olduğunu bizlere bir kez daha gösterdi. Annesiz babasız kalan evlatlarımız için koruyucu aile olmak isteyenlerin sayısı yüzbinlerle ifade edildi. Şimdi yeni modelleri üzerinde çalışılan koruyucu aile sayısı İzmir’de de hatırı sayılır bir seviyede. Şu an 435 koruyucu ailemizin yanında 485 evladımız hayata tutunmuş durumda. Aile sıcaklığını buldukları, yarınlara daha umutla baktıkları bir ortamı geleceğimiz olan çocuklarımıza sağlamış olduk.” Şeklinde konuştu.

“SOSYAL DEMOKRATLAR AMA SOSYAL DEVLETTEN HABERSİZLER”

Muhalefetin sosyal yardımlar konusundaki eleştirilerini de değerlendiren AK Partili Bursalı, “Muhalefetin toptancı ret politikaları artık malum. Her konuda olduğu gibi bu konuda da anlamadan dinlemeden, sormadan soruşturmadan karşı çıkışlarını sürdürüyorlar. Yapılan yardımlardaki artış miktarını ‘halkı daha da fakirleştirdiniz’ eleştirisiyle izah etmeye çalışıyorlar. Ama bu bakış doğru değil. Zira sosyal yardım alan kişi sayısının artması, AK Parti’nin doğru kişilere ulaşma kriterlerinin ne kadar da objektif olduğunu gösteriyor. Bu kişiler zaten var. Biz sadece bu kişileri bulup ihtiyacı olanı vermeye çalışıyoruz. Ki bu da sosyal devlet anlayışının vazgeçilmez bir unsurudur. Maalesef sosyal demokratlıktan bahsedenlerin sosyal devletten bihaber olduklarını da üzülerek görüyoruz” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum