• Reklam

AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli Menderes'te ziyaretlerde bulundu

İZMİR, (DHA)-AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli saha çalışmaları çerçevesinde Menderes ilçesinde temaslarda bulundu. Menderes'te esnaf, ziraat ve otomobilciler odası yöneticileri, muhtarlar ve çiçek seralarını da ziyaret eden Sürekli vefa buluşmaları yaptı.

AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli Menderes'te ziyaretlerde bulundu
14 Mayıs 2022 - 18:01 - Güncelleme: 14 Mayıs 2022 - 18:03

Menderes'teki temaslarında AK Parti İzmir İl Başkanı kerem Ali Sürekli'ye partisinin il, ilçe ana kademe kadın ve gençlik kolları da eşlik etti. Sürekli, ilk olarak evinde ziyaret ettiği serebral palsi hastası Ayşe Koç ve ailesi ile bir süre sohbet etti. Sürekli, buradaki konuşmasında "Onlar nasıl engel tanımadan başarı hikayeleri yazabiliyorsa; bizlerin de onlarla hayatı paylaşmak için bir engelimiz yok. AK Parti olarak; bu bakış açısının en somut adımlarını attık.  2005 yılında Engelliler Hukuku'nu oluşturduk ve çok geçmeden pozitif ayrımcılık ilkesini anayasal güvence altına aldık. Her zaman ve her şartta onların da ailelerinin de yanındayız" diyerek, engellilerin yanında olduklarını söyledi.

'SOSYAL DEVLET İLKESİNDEN TAVİZ VERMEDİK'

Engelli ya da değil, her bireyin eşit şartlarda hayatı paylaşması gerektiğini belirten AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, bu nedenle sosyal devlet ilkesinden asla taviz vermediklerini vurgulayarak şöyle devam etti:

"Bugün onların içinde bulunduğu durumu, bizlerin de yaşayıp yaşamayacağı meçhul. Empati yapmak önemli. Bunu ötekileştirerek değil, eşitlik zemininde yapmalıyız.  Bu bilinç ve hedefle; eğitim, sağlık, istihdam başta olmak üzere önemli adımlar attık; birçok alanda hayata aktif katılımlarını sağladık. Engelliler Yasası'nı 2005 yılında çıkardık. Özel eğitim, istihdam, sosyal yardımlar, özel bakım hizmeti ve erişilebilirlik gibi temel haklarını kapsayan yaklaşık 1500 maddelik Engelliler Hukuku'nu oluşturduk. Sosyal devlet olmanın sorumluluğu ile toplumla eşgüdümlü birçok proje hayata geçirdik. Her yaştan engellimizin ihtiyacı önceliğimizdir."

'ENGELLİ ANNELERİ BİZİM DE ANNEMİZ'

2010 yılında engelliler için özel tedbirlerin eşitlik ilkesine aykırı sayılmayacağı hükmü ile pozitif ayrımcılığı anayasal güvence altına aldıklarını hatırlatan Sürekli, "Dünyada ilk olarak 'Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı'nı başlatan ve uygulayan ülkeyiz. 2002 yılında 5 bin 777 olan çalışan engelli memur sayımız, bugün 60 binin üzerinde. Özel mesai hakları var. Annelik; zaten çok kutsal bir müessese; meşakkatli bir serüven. Ancak, engelli evladı olan annelerimizin sınavı çok başka. Hepsi bizim de annemiz. Bütün annelerimizin fedakarlıklarının karşılığını vermekle birlikte, engelli annelerimize de pozitif ayrımcılık yaptık. Engelli evladı olanlara 5 yıl erken emeklilik hakkı verildi. 2008 yılında bugüne kadar 2 bine yakın annemiz bu haktan yararlandı. Ayrıca, vergi muafiyetleri ve indirimleri, istihdam teşvikleri ile birçok noktada engelli vatandaşlarımızın ve ailelerinin yanında olduk. Olmaya da devam edeceğiz" diye konuştu.

ÇİÇEK SERALARINI DA GEZDİ

Temaslarına Menderes Muhtarlar Derneği Başkanı İlkay Çiçek'i ve beraberindeki muhtarları ziyaret ederek devam eden Başkan Sürekli, ilçe yatırımları ile ilgili bilgiler verirken, talepleri de değerlendirdi. Sürekli; Menderes'e 2014-2019 dönemindeki AK Parti belediyeciliğiyle çok sayıda hizmet yapıldığını belirterek, "Bu dönemde de Menderes'e hakkını verme gayretimizi arttırarak sürdürdük. Kimin sorumluluğunda olduğuna bakmaksızın karayolu ve kavşak düzenleme çalışmalarımızı yaptık. İlçemizi doğalgaza kavuşturduk. Bu yıl 6 yeni okulumuzun yapımı tamamlanacak. 84 milyon TL'lik bir yatırım olan Özdere Yat Limanı için ÇED onayı çıktı. Takip ediyoruz. Gençlik merkezimizden sonra 19 Mayıs stadımızın yenileme çalışmalarını da tamamladık. Bölgenin en modern hastanesi Menderes'te yapılıyor. Sona gelindi. Büyük bir ihtiyacı karşılayacak. TOKİ'nin Menderes'te de konut üretmesini istiyoruz. Belediyelerimizin olduğu yerlerde örnek çalışmalar yapılıyor. CHP'li Belediyeler yer gösterirse her ilçemizde hayata geçebilir. Tarımı, turizmi ile geniş bir yelpazede marka potansiyeli taşıyan Menderes'in emrindeyiz. Önümüzdeki süreçte yerel idarede de emaneti geri alıp yolumuza devam edeceğiz."

SERACI MUTLU, TAKSİCİ DERTLİ

Kesme çiçek seralarını ziyaret ederek üreticilerle sektörün güncel şartlarını da değerlendiren AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, desteklerinin süreceğini söylerken; üreticiler de Menderes'in bu alandaki öncülüğüne vurgu yaptı. Pandemi süreci ve sonrasında önemli düzeyde ihracat yaptıklarını ve kazançlarının gayet iyi olduğunu belirten üreticiler, sadece Menderes'te 15 milyon dal çiçek ekildiğini söyledi. Türkiye iç piyasasında çiçek sektörünün neredeyse yarısına yakın üretimini Menderes'in yaptığını söyleyen Sürekli, bu marka değeri korumak için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.

Başkan Sürekli'nin bir sonraki durağı Menderes Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Gemici oldu. Gemici ile Merkez Taksi durağını ziyaret eden Sürekli; taksici esnafının sorunlarını dinledi. İzmir'in ilave plaka ihalesine çıkan tek şehir olduğunu belirten taksiciler; 111 yeni taksinin eklenmesi ile işlerinin olumsuz etkileneceğini söyledi.

AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli'nin gündeminde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile yaptıkları görüşme de yer aldı. Sürekli, konuya ilişkin şunları söyledi:

"İzmir'in ve hemşerilerimizin yararına olacak, yaralarını saracak her meselede uzlaşmacı tavrımızı koruduk. Taşın altına elimizi koymaktan kaçmadık. İzmir için ne lazımsa yapıyoruz, yaparız. Bugüne kadar halkımızın bize verdiği muhalefet sorumluluğunu yapıcı ve gerçekçi bir dille yerine getirdik, yine getireceğiz. Ancak, şunun altını çizmek istiyorum; hizmet etmek, önce niyet sonra kararlılık gerektirir. İstikrar ve süreklilik esastır. Bunların olduğu yerde her zaman oluruz. Sayın Soyer'le bu çerçevede yaptığımız görüşmedeki konuların takipçisi olacağız. İzmir'i kronik sorunların cenderesinden kurtarmak söz konusuysa, biz her zaman hazırız."

 

 


YORUMLAR

  • 0 Yorum