Yumurtalık kanserini 7 ayda kurallarla yendi

İZMİR'de, yumurtalık kanseri tanısıyla rahmi, yumurtalıkları, bağırsaklarının bir bölümü, safrakesesi ve dalağı alınan İzmirli Duygu Özbaşar (40), 7 ay içinde geçirdiği 2 ayrı ameliyatın ardından kanseri yendi.

Yumurtalık kanserini 7 ayda kurallarla yendi
12 Ağustos 2022 - 12:44 - Güncelleme: 12 Ağustos 2022 - 12:48

Uzun bir süredir ebru sanatıyla ilgilenen Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan Duygu Özbaşar, hiçbir sağlık sorunu yokken 2021 yılı aralık ayında anlam veremediği bir karın şişliği yaşamaya başladı. Soda içerek kurtulmaya çalıştığı karın şişliği geçmeyince soluğu özel bir hastanede alan Özbaşar'ın tahlil ve tetkikleri yapıldı. 20 Aralık'ta Onkoloji Merkezi'ne yatan Özbaşar iki gün sonra yumurtalık kanserinin karın zarına yayılması nedeni ile ameliyata alındı. Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Aras Emre Canda ve Jinekolojik Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Uğur Saygılı tarafından gerçekleştirilen ameliyat 8 saat sürdü.  Ameliyatta Özbaşar'ın rahim ve yumurtalıklarının yanı sıra safrakesesi, dalağı ve bağırsağının bir bölümü alındı, karın zarı temizlendi, 'HİPEK' denilen sıcak kemoterapi uygulandı. Özbaşar, bir bölümü kesilmiş bağırsağının ağzı dışarı alınıp torba takılmış halde 7 ay geçirirken, ameliyattan bir süre sonra Medikal Onkolog Doç. Dr. Gürbüz Görümlü'nün takibinde kemoterapi sürecine girdi. 6 kür kemoterapi alan Özbaşar'a 13 Haziran'da positron emisyon tomografisi (PET) çekildi. Tüm vücutta kanser taraması yapan bu tetkikten olumlu sonuç alınması üzerine Özbaşar 20 Haziran'da tekrar ameliyat masasına yattı ve bağırsağı tekrar vücut içine alındı.  

'21 GÜN KURALINI UYGULADIM'

Duygu Özbaşar, kansere karşı mücadelesinde çok zor süreçleri hastalığı yeneceğine dair inanç ve telkinlerle atlattığını ve 'mutlu sona' ulaştığını söyledi. 2021 yılı aralıkta hayatının şokunu, geçen haziran ayında ise hayatının en büyük sevincini yaşadığını belirten Özbaşar, hastalara da mücadelelerinde güç olacak önerilerde bulundu. Özbaşar şöyle konuştu:

"7 ay önce karın şişliği şikayetlerim başlamıştı. Bastırınca acı veriyordu. Yapılan tetkiklerde doktorum sol yumurtalığımın bitmiş olduğunu belirtip, rahim kanserinden de şüphelendiğini söyledi. Her şey ameliyatta karnım açılınca daha net ortaya çıkacaktı, çıktı da. Ameliyat ve sıcak kemoterapi tedavinin ilk adımıydı. Sonrasında 1.5 ay tavana bakarak yaşadım, bağırsağım dışarıdaydı. Kemoterapilerden sonra ağrılarım da oldu saçlarım da döküldü. Tanı konulduğunda büyük bir şok yaşamıştım, devamındaki süreç de ağırdı, zordu. İnsan kendine konduramıyor. Ben de konduramadım ama bir kez bile, 'Neden benim başıma geldi' demedim. Güçlü olmanın, kendini değerli hissetmenin önemine inandım. Kanseri yenen hastaları internette araştırıp, önerilerine kulak verdim. 21 gün kuralı uyguladım. Bu kural da şuydu; 21 gün boyunca her gün 'Ben iyiyim, ben değerliyim, hayatımda ne yaşadımsa hepsi geride kaldı. Bundan böyle beni iyi hissettirecek olan olayları, durumları ve insanları kendime çekiyorum ve hepsini şefkatle hayatıma kabul ediyorum. Allah her zaman benimle' bu sözleri tekrarladım. Bu bana çok iyi geldi. Eminim herkese de iyi gelecektir. PET tetkikim temiz çıktı, tedavilerim bitti. Daha ne isteyebilirim ki: Kelimelerle anlatılamayacak bir sevinç yaşadım. Allah tüm hastalara bu sevinci yaşatsın."

POZİTİF, UYUMLU

Özbaşar'ın zorlu bir ameliyat sürecinin ardından gördüğü kemoterapi kürlerinin tamamlandığını belirten Medikal Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Gürbüz Görümlü de "Hastamızın yapılan son tetkiklerinde herhangi bir hastalık bulgusu saptanmadı. Tedavisi tamamlandı ve artık takip hastamız. Özbaşar bu süreçte hep uyumlu, pozitifti. Tüm zorluklarla bu pozitif bir kişiliğiyle başa çıktı ve örnek oldu" dedi. (DHA)


YORUMLAR

  • 0 Yorum