YK Enerji, 13'üncü Karia Karialılar ve Mylasa Sempozyumu'nun ana sponsoru oldu

  MADEN sahalarında sürdürdüğü arkeolojik kazıların yanı sıra Ören Arkeopark'a verdiği destekle Muğla'nın Milas' ilçesi tarihinin gün yüzüne çıkmasına destek veren Yeniköy Kemerköy  Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş, 13'üncü Karia Karialılar ve Mylasa Sempozyumu'nun ana sponsoru oldu.

  YK Enerji, 13'üncü Karia Karialılar ve Mylasa Sempozyumu'nun ana sponsoru oldu
  05 Eylül 2022 - 16:31 - Güncelleme: 05 Eylül 2022 - 16:33

  YK Enerji'nin ana sponsorluğunu üstlendiği, Milas Ticaret ve Sanayi Odası ve Mimarlar Odası Milas Temsilciliği tarafından desteklenen 13'üncü Karia Karialılar ve Mylasa Sempozyumu 2-3 Eylül tarihlerinde yapıldı. Ana teması 'Karia'da ekonomi ve ticaret' olarak belirlenen sempozyum, dünyada sualtı arkeolojisinin kurucusu olan, Türkiye'de sualtı arkeolojisine çok önemli katkılar sunan ve geçen yıl yaşamını yitiren ABD'li Prof. George Bass'ın anısına ve onun yakın çalışma arkadaşlarından Dr. Cemal Pulak'ın onuruna yapıldı. Sempozyumda Türkiye'nin yanı sıra İtalya, Fransa, Almanya, Avusturya, ABD ve Mısır'ın da aralarında bulunduğu 16 ülkeden 32 katılımcı bildiri sundu. Bildirilerdeki sunumlarda Karia'nın ekonomisi ve ticareti, sürmekte olan arkeolojik kazı ve restorasyon çalışmalarına yer verildi.

  Sempozyumda linyit sahasında uzun yıllardır yaptığı arkeolojik kazılarla Milas'ın tarihini gün ışığına çıkaran ve sempozyuma sponsorluk desteği veren YK Enerji'ye teşekkür plaketi verildi. Plaketi YK Enerji Genel Müdürü M. Serhat Dinç'e Prof. Dr. Ahmet Adil Tırpan, Dr. Fede Berti ve Prof. Dr. Damien Aubriet takdim etti.

  ""

  Burada bir konuşma yapan YK Enerji Genel Müdürü M. Serhat Dinç, Milas'ın bir değeri olan bu etkinliğe destek vermekten ötürü çok mutlu olduklarını belirtip, "YK Enerji olarak maden sahalarımızda gerçekleştirdiğimiz ve yılın 365 günü devam eden arkeolojik kazılarla Milas'ın dünya arkeoloji atlasında hak ettiği yeri almasına destek veriyoruz. Belentepe, Hüsamlar, Çakıralan ve İkizköy'de sürdürdüğümüz arkeolojik kazı çalışmaları ile tarihe ışık tutma gayretimizi bu sempozyuma destek olarak da sürdürmek istedik. Bu kıymetli etkinliği düzenleyen başta Gazeteci Olcay Akdeniz olmak üzere destek veren Milas Ticaret ve Sanayi Odası, Mimarlar Odası Milas temsilciliğine, dünyanın ve Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden katılan değerli akademisyenlere ve tüm arkeoloji severlere teşekkürlerimizi sunuyorum" dedi.
   

   


  YORUMLAR

  • 0 Yorum