Uşak'ta yeni ticaret merkezi açıldı

Uşak Belediyesi, yeni bir ticaret merkezini hizmete açtı. Ahilik Haftası'nda gerçekleştirilen Yöresel Ürünler Çarşısı açılış töreninde şehrin ahileri misafir edilerek, ilin ahisi seçildi. Açılışa katılan Ticaret Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan, "Böyle anlamlı bir haftada bu açılışı gerçekleştirmesi de büyük bir incelik" dedi.

Uşak'ta yeni ticaret merkezi açıldı
21 Eylül 2023 - 11:52 - Güncelleme: 21 Eylül 2023 - 11:55

Uşak'ta Uzun yıllar kasap hali olarak hizmet veren ve sonrasında belediye binası olarak kullanılan yapı, modern bir ticaret merkezine dönüştürüldü. 4 katlı bina yıkılarak, 6 metre içeride ve 6 metre daha düşük kotta yeni bir yapı inşa edildi. Oluşturulan yeni ticaret merkezinin üst katında toplam 13 esnaf odası bulunacak. Yine ayrıca alt katında 5'i dışarıda olmak üzere toplamda 26 dükkan ile hizmet verecek bina, başta Zümra Kadın Kooperatifi olmak üzere bir çok esnafa ticari gelişim imkanı sağlayacak. Açılışa Ticaret Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan, Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, Uşak Vali Vekili Muammer Balcı, il protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Ahilik Haftası'nda gerçekleştirilen Yöresel Ürünler Çarşısı açılış töreninde şehrin ahileri misafir edilerek, ilin ahisi seçildi.  Açılış yoğun ilgi görürken programda Ömer Köse 'İlin Ahisi', Efe Kaan Genç 'İlin Kalfası', Enes Uçar ise 'İlin Çırağı' olarak seçilerek ödüllerini protokol üyelerinden teslim aldı. Ayrıca Ahilik Haftası dolayısıyla günümüzde çok fazla rağbet görmeyen meslek gruplarını sergileyen Uşak Belediyesi, işlerine ömrünü adamış esnafların meslek hayatını anlattığı 'Kuşakların Mirası' adlı kısa bir belgesel filmiyle izleyenlere duygu dolu dakikalar yaşattı.

'AHİLİK BİR OKUL, BİR YAŞAM TARZI VE BİR HAYAT BİÇİMİDİR'

Açılış töreninde konuşma yapan Ticaret Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan, "Demek ki bir kasap halinden, böyle güzel bir bina olabiliyormuş. Burada ki değerli hizmetinden dolayı Belediye Başkanımızı tebrik ediyorum. Üst tarafın esnaf odalarına verilmesi de ayrı bir güzellik. Böyle anlamlı bir haftada bu açılışı gerçekleştirmesi de büyük bir incelik. Ahilik bir okul, bir yaşam tarzı ve bir hayat biçimidir. Ahilik Anadolu Selçuklu Dönemi'nde başlayan Osmanlı Dönemi'nde devam eden ve günümüze kadar gelen bir mirastır. Esnaf ve sanatkarlarımızın işlerini büyütmede, üretim kapasitesini artırmada yaşadıkları en büyük sorunların başında finansman erişiminin olduğunu biliyorum. Ahiliğin günümüz temsilcileri olan, esnaf ve sanatkarlarımızın finansman ihtiyaçlarını karşılamak ve omuzlarındaki yükü azaltmak bilinciyle çalışmalarımıza durmaksızın devam etmekteyiz" dedi. Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan konuşmasını şöyle noktaladı: "Ahilik Teşkilatı'nın kurucusu Ahî Evran Veliye, hakkın rahmetine kavuşmuş tüm ahi esnaf ve sanatkarlarımıza Cenab-ı Hak'tan rahmet diliyor, 36. Ahilik Haftası'nın tüm esnaf ve sanatkarlarımıza hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum."

'BAŞTAN AŞAĞI BİR YENİLEME GERÇEKLEŞTİRDİK'

Göreve başladıklarından bu yana Esnaf Odaları Birliği ile çok uyumlu ve güzel bir çalışma süreci geçirdiklerini belirterek söze başlayan Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, "Belki de yüz yılda bir olacak pandemi hadisesi maalesef ki bize denk geldi. İşin sağlık kısmını bir kenara koyarsak, pandemi sürecinden en çok etkilenen kesim esnaflarımız oldu. Bizler pandemi döneminde belediye olarak esnaflarımızın sıkıntılarını en aza indirmek için elimizden geldiği kadar yanlarında bulunmaya gayret ettik. Şehrimizin kalbi olan, İsmetpaşa Caddesi'nin, Çarşamba Pazarı'nın, Mende Pazarı'nın maalesef ki ticari hareketliliği günden güne zayıflamaya başlamıştı. Bizler belediye olarak buraların tekrar bir cazibe merkezi haline gelmesi için projeler hazırlayarak çalışmalar sürdürüyoruz. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'mızın da katkılarıyla hem cephesinde hem de zemininde baştan aşağı bir yenileme gerçekleştirdik. Yanı sıra Acun Sokaklar olarak bildiğimiz bölgeyi de yayalaştırmamızla ticari hareketliliği artırdık" ifadelerini kullandı.
Çakın, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bölgenin en önemli noktalarından bir tanesi de şu an içerisine bulunduğumuz eski belediye hizmet binamız. Evveliyatında kasap hali olan bu binayı uzun yıllar belediye binası olarak kullandıktan sonra, belediye binamızın kentsel dönüşüm alanına taşınmasıyla birlikte, bu binanın yine geçmişte olduğu gibi bir ticaret merkezine dönüşmesini arzu ettik. Ve arkadaşlarımızla birlikte burayı baştan aşağıya, belediyemizin imkanlarıyla yenilemeye karar verdik. Hem Esnaf Odaları Birliği'mize hem de dükkan sıkıntısı yaşayan esnaflarımıza şehrin merkezinde kolayca ulaşılabilir bir noktada olan bu binayı hazırladık."(DHA)


YORUMLAR

  • 0 Yorum