• Reklam

Uşak'ta Gurbetçi Festivali başladı

UŞAK Belediyesi'nin Genç Kuşak Fest ve Moda Fest'ten sonra hayata geçirdiği Gurbetçi Festivali, 35 dereceyi bulan hava sıcaklığına rağmen yoğun bir katılımla başladı. Renkli görüntülere ev sahipliği yapan program birçok özel konuğu da ağırladı.

Uşak'ta Gurbetçi Festivali başladı
05 Ağustos 2022 - 12:03 - Güncelleme: 05 Ağustos 2022 - 12:05

Gurbetçi Festivali, kent merkezine yaklaşık 11 kilometre mesafede bulunan ve Uşak Belediyesi tarafından kapsamlı revizyon çalışması başlatılan 254 bin metrekarelik Yeşil Karaağaç Rekreasyon Alanı'nda düzenlendi. Model araç ve motorlarla kent merkezinden başlayan kortej yürüyüşü Yeşil Karaağaç Mesire Alanı'nda son buldu. Kortejin ardından, yeşilin ve mavinin buluştuğu bölgede açılış programı düzenlendi.

7 Ağustos Pazar gününe kadar sürecek üçüncü festivale birçok sürpriz isim de yer aldı. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Yerel Yönetimler Başkanı Mehmet Özhaseki'nin ve beraberinde şehir dışından gelen çok sayıda belediye başkanı ile milletvekilinin katılım sağladığı programa, Uşak'tan ise; Belediye Başkanı Mehmet Çakın'ın yanı sıra AK Parti Milletvekilleri Mehmet Altay ile İsmail Güneş, AK Parti İl Uşak İl Başkanı Fahrettin Tuğrul, protokol üyeleri ve her yaştan vatandaş katılım sağladı.

Alanda bir konuşma yapan Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, eskiden Türkiye'nin borç peşinde koştuğuna şimdiyse güç dengesinin önemli bir parçası olduğuna işaret etti.

Türkiye'nin önünün açık olduğuna vurgu yapan Özhaseki, "Biz, büyüyen bir milletiz. Daha çok güzel işler yapan bir milletiz. Başımızda Cumhurbaşkanımız önderliğinde çok çalışan, gayretli, dirayetli bir ekibimiz var. İnşallah gelecek günler hepimiz için daha iyi olacak" diyerek, birlik ve beraberlik içerisinde yapılan çalışmalarla ülkenin güç kazandığını söyledi.

'GURBETÇİ VATANDAŞLARIMIZ İSTEDİ, BİZ DE YAPTIK'

"Geçtiğimiz süreçte iki güzel festivali hayata geçirmiştik. Gurbetteki hemşehrilerimiz, Uşak'a gelecekleri dönemde kendileri için de bir etkinlik olmasına yönelik taleplerini iletti. Bizler de onların bu talebiyle yola çıktıkö diyen Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın da şunları söyledi:

"Yeşil Karaağaç Gölü'nü de kapsayan 450 bin metrekare büyüklüğündeki bu alanda bir rekreasyon çalışması başlatmıştık. Bu çalışmanın ilk etabı olan mesire alanı tamamlandı ve bu festival bir yandan onun açılışı anlamına da geliyor. Hem vatandaşlarımıza sosyal bir alan kazandırmaktan hem de memleket hasreti çeken gurbetçilerimizi böyle renkli etkinliklerle ağırlamaktan memnuniyet duyuyoruz. Festivalimizin doğayla iç içe olmasını arzu ettik ve dört gün boyunca birbirinden özel etkinliklerle burada olacağız" diye konuştu.

BAĞLARI GÜÇLENDİRECEK ADIMLAR GELİYOR

Yurt dışında yaşayan gençlerin milli ve manevi değerlerine bağlı yetişmesi, onlarla olan bağların güçlendirilmesi hedefiyle çalıştıklarını paylaşan Başkan Çakın, "İnşallah bundan sonraki yıllarda hemşeri bağlarımızı daha da güçlendirerek, gençlerimizin, özellikle yurt dışında yaşayan gençlerimizin, çocuklarımızın memleketlerini unutmaması, milli manevi değerlerinden uzaklaşmaması için yerel yönetim olarak da üzerimize düşen görevler olduğunun farkındayız. Bunları yerine getirmek için de inşallah başlangıcını yapmış olduğumuz bu festivalle beraber birçok yurt dışında yaşayan gencimizle Uşak'taki yaşayan gençlerimizi bir araya getirecek projeleri hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Bu konudaki çalışmalarımızı da başlatmış durumdayız" dedi.

ETKİNLİKLER GECE DE DEVAM ETTİ

Açılış programının ardından çocuklara yönelik uçurtma şenliği gerçekleştirildi. Daha sonra göl üzerinde Flyboard gösterisi ve oluşturulan alanda cirit maçı yapıldı. Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan da ata binerek cirit müsabakasına dahil oldu, keyifli görüntüler ortaya çıktı.

Fidan dikim etkinliği ile devam eden program, akşam saatlerinde başlayan Altan Show, Rafadan Tayfa Müzikali, Uşak Zeybekleri Halk Oyunu gösterisi ile sürdü.

Final ise Uşak Kent Orkestrası'ndan geldi. Birbirinden güzel eserlere ses olan orkestra izleyenleri büyüledi. (DHA)


YORUMLAR

  • 0 Yorum