• Reklam

'Uçak modu' kalkıyor! Telefon kullanılabilecek

Avrupa Komisyonu, 5G frekans bantlarını uçaklar için kullanılabilir hale getirilmesine karar verdi. Böylece uçaklarda telefonların uçak moduna alınmasına gerek kalmayacak.

'Uçak modu' kalkıyor! Telefon kullanılabilecek
04 Aralık 2022 - 11:27 - Güncelleme: 04 Aralık 2022 - 11:32
Avrupa Komisyonu, Avrupa Birliği (AB) ülkelerindeki uçuşlarda 'uçak modu' uygulamasını sonlandırmaya hazırlanıyor. Komisyon, üye devletlerin 5G frekans bantlarını uçaklar için kullanılabilir hale getirmeleri için son tarihi 30 Haziran 2023 olarak açıkladı.

Bu tarihten itibaren artık yolcular, uçuş sırasında telefonlarının tüm özelliklerini kullanabilecek. AB ülkeleri arasında seyahat edenler aramaların yanı sıra müzik ve video akışı sağlayan veri ağırlıklı uygulamalara kullanabilecek.

NTV'de yer alan habere göre, AB'nin İç Pazardan Sorumlu Komisyon Üyesi Thierry Breton, planın "insanlar için yenilikçi hizmetler sunacağını" ve Avrupalı şirketlerin büyümesine yardımcı olacağını belirterek, "Süper hızlı, yüksek kapasiteli bağlantının sunduğu olanaklar söz konusu olduğunda gökyüzü artık bir sınır değil" dedi.

Diğer taraftan, AB Komisyonu, 2008'den beri uçaklar için belirli frekans bantlarını ayırdı ve bazı hizmetlerin havada internet erişimi sunmasına izin verdi. Ancak bu hizmet, uçak ile yerdeki bir uydunun bağlanmasını gerektirdiğinden yavaştı.

Avrupa Komisyonu’nun bildirdiğine göre yeni sistem, 100 Mbps'nin üzerinde olan 5G tarafından sağlanan çok daha yüksek indirme hızlarından yararlanabilecek ve bir filmin sadece birkaç dakika içinde indirilmesini sağlayacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum