• Reklam

Türkiye'nin ilk hortikültürel Terapi Bahçesi İzmir'de açıldı

İZMİR Büyükşehir Belediyesi'nin 10-16 Mayıs Engelliler Haftası kapsamında engellilerle engeli olmayan bireyleri bir araya getiren 'Buluşma' temalı etkinlikleri İnciraltı Terapi Bahçesi'nin açılışıyla başladı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Türkiye'nin ilk hortikültürel terapi bahçesi İnciraltı Terapi Bahçesi'nin önemini vurguladı.

Türkiye'nin ilk hortikültürel Terapi Bahçesi İzmir'de açıldı
11 Mayıs 2022 - 11:56 - Güncelleme: 11 Mayıs 2022 - 11:57

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası kapsamında 'Buluşma' temalı etkinlikler planladı. Program yaşlılar, engelliler ve çocuklar için doğanın ve bitkilerin sakinleştirici etkisinin bir iyileşme aracı olarak kullanıldığı Terapi Bahçesi'nin açılışıyla başladı. İnciraltı Terapi Bahçesi'nde Engelsiz Bahar Şenliği kapsamında aromatik bitkiler atölyesi, yalınayak parkuru, terapötik bahçecilik alanları, ahşap atölyesi, felsefe ve masal etkinlik alanı, doğa ile etkileşim kurulan biyofili çocuk oyun alanları, yürüyüş yolları ve oturma alanlarında çeşitli atölyeler ile kapsayıcı etkinlikler yapıldı. Terapi Bahçesi'nin açılışına İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile eşi Neptün Soyer, ilçe belediye başkanları, Engelsizmir Yürütme Kurulu Başkanı Doç. Dr. Levent Köstem, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin bürokratları, Engelsizmir Yürütme Kurulu üyeleri, engelli dernekleri, sivil toplum kuruluşları, akademisyenler, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

'DOĞANIN İYİLEŞTİRİCİ GÜCÜ VAR'

Birleşmiş Milletler'in (BM) 10-16 Mayıs'ı engellilerin toplumsal yaşama eşit katılımına dikkat çekmek için 'Engelliler Haftası' olarak kabul ettiğini söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, "İzmir Büyükşehir Belediyesi bu özel hafta boyunca her yıl çok sayıda organizasyon gerçekleştirerek şehrimizde bu konudaki farkındalığı büyütüyor. Bugün açılışını yaptığımız Terapi Bahçesi, bizi bu hedefimize yaklaştıran en önemli çalışmalardan biri. Doğanın bir parçası olduğumuz gerçeğini unutuyoruz. Doğayla aramızdaki bağları hatırlamanın ve diğer canlılarla temas kurmanın pek çok rahatsızlığı iyileştirdiği bilimsel bir gerçek. Doğanın, iyileştirici bir gücü var. Bu noktadan hareketle dünyanın pek çok yerinde terapi bahçeleri kuruluyor, insanların doğal alanları ziyaret edebildiği büyük ölçekli parkların sayısı her geçen gün artıyor" dedi.

'TERAPİ BAHÇEMİZ 32 BİN 500 METREKARE'

Terapi Bahçesi hakkında bilgiler veren Soyer, "Terapi Bahçemiz toplam 32 bin 500 metrekarelik bir alana sahip. Burada özel gereksinimli vatandaşlarımızın kullanımına uygun olarak projelendirilen ve içerisinde sosyal faaliyetlerin devam ettiği bir kampüs kurduk. Bu geniş kampüsümüzün içinde farklı atölye alanları ve terapötik bahçeler yer alıyor. Çocuk ve yetişkinler için hortikültür alanı, aromatik bitkiler atölyesi, yalınayak parkuru, ahşap atölyesi, felsefe ve masal etkinlik alanı, doğa ile etkileşim kurulan biyofili çocuk oyun alanları bunların birkaçı. Bahçemizde her yaştan ziyaretçimiz için uzmanlar eşliğinde doğa temelli terapi programları ve öğrenme etkinlikleri düzenlenecek" ifadelerini kullandı.

Açılışın ardından  Soyer, İzmir Büyükşehir Belediyesi Boccia ve Masa Tenisi sporcularının ödüllerini takdim etti. Eğitmenlere de fidan takdim eden Soyer, Engelsizmir Yürütme Kurulu Başkanı Levent Köstem'e Başkanlık Özel Ödülü verdi. Açılışın ardından Soyer ve beraberindeki heyet aromatik bitkiler atölyesi, yalınayak parkuru, terapötik bahçecilik alanları, ahşap atölyesi, felsefe ve masal etkinlik alanı, doğa ile etkileşim kurulan biyofili çocuk oyun alanları, yürüyüş yolları ve oturma alanlarında çeşitli atölyeleri ziyaret etti. (DHA)


YORUMLAR

  • 0 Yorum