• Reklam

Türkiye gri listeden çıktı!

Türkiye'nin, mali suçlarla mücadeleye uyumunu tespit eden gri listeden çıkıp çıkmayacağına ilişkin kararda kritik gün bugündü. Piyasalar bu habere kilitlenmişti. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'ten dikkat çeken "Başardık" paylaşımı geldi. FATF, Türkiye'yi gri listeden çıkardı.

Türkiye gri listeden çıktı!
28 Haziran 2024 - 13:10
Türkiye için beklenen kritik karar açıklandı. Türkiye 3 yılın ardından gri listeden çıktı.Türkiye'nin gri listeden çıkıp çıkmayacağına karar verecek olan FATF toplantısındayken Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek önemli bir paylaşım yaptı. Bakan Şimşek, 28 Haziran'daki ilgili toplantıya katılmak için Singapur'a gitmişti. Şimşek, sosyal medya hesabından 'Başardık' yazısını ve Türk bayrağı emojisi paylaştı. Karar sonrası dolar kuru geriledi, Borsa İstanbul'da ise yükseliş ivmesi kaydedildi. Hükümet kanadından peş peşe gri liste değerlendirmeleri yapıldı.
 

FATF'dan yapılan açıklamada, "Türkiye, taahhütlerini yerine getirmek için kara para aklamanın önlenmesi ve terörizmin finansmanıyla mücadele rejiminin etkinliğini güçlendirdi. Türkiye'nin kara para aklama ve terörizmin finansmanıyla mücadeledeki ilerlemelerini memnuniyetle karşılıyoruz. Türkiye'nin kara para aklama ve terörizmin finansmanına karşı caydırıcı yaptırımlar uygulayarak eksikliklerini giderdi." denildi.
 

"OLUMLU SONUÇLARI OLACAK"

 

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, "Kara paranın aklanması ve terörizmin finansmanının engellenmesine yönelik tamamlamış olduğumuz eylem planı sayesinde, Türkiye bugün gri listeden çıkmıştır. Bu gelişme ile birlikte uluslararası yatırımcıların ülkemizin finansal sistemine olan güveni daha da güçlenmiştir. Kararın, hem finans sektörümüz hem de reel sektörümüz açısından son derece olumlu sonuçları olacaktır." açıklamasını yaptı.

"ULUSLARARASI KAYNAK GİRİŞİNİ HIZLANDIRACAK"

 

Yılmaz X hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:
 

"Türkiye’nin gri listeden çıkmış olması, uluslararası kaynak girişini hızlandıracak ve borçlanma maliyetleri üzerinde pozitif etki yaratacaktır.

Ülkemize yönelik sermaye akışının ivmelenmesiyle Türk lirası varlıklara olan ilginin artması, dezenflasyon sürecini de hızlandıracaktır.

Hazine ve Maliye Bakanlığımız başta olmak üzere, bu süreçte emeği geçen tüm kurum ve kuruluşlarımıza teşekkür ediyoruz."
 

HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI: ATILAN DOĞRU ADIMLAR SAYESİNDE...

 

Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan gri liste kararıyla ilgili yazılı açıklama geldi. Açıklamada,"Mali Eylem Görev Gücü’nün (FATF) bugünkü toplantısında ülkemiz Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Mehmet Şimşek tarafından temsil edilmiştir. Atılan doğru adımlar sayesinde Türkiye gri listeden çıkarılmıştır. Ülkemize ve milletimize hayırlı olsun." denildi.

"FİNANSAL SİSTEMİMİZE GÜVENİ DAHA DA ARTIRACAK"

 

Açıklamada şu değerlendirmeler paylaşıldı:
 

"Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Adalet, İçişleri ve Dışişleri Bakanlıklarımız başta olmak üzere tüm kamu ve özel sektör paydaşlarımızın katkısıyla elde edilen bu sonuç, finansal sistemimize güveni daha da artırarak program hedeflerine ulaşmamızı kolaylaştıracaktır. Bu sürece katkı sağlayan tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyoruz.

Türkiye terörizmin finansmanı ve kara paranın aklanmasıyla mücadelesini bundan sonra da uluslararası standartlarla tam uyum içinde kararlılıkla yürütecektir.

Bu çerçevede, MASAK ve diğer kurumların idari ve teknik kapasitesi daha da güçlendirilecek; gerektiğinde yasal ve idari düzenlemeler aynı hassasiyeRtle hayata geçirilecektir."
 

BAKAN YERLİKAYA: EMEĞİ OLAN HERKESE TEŞEKKÜRLER

 

İçişleri Bakanı Ali Yerikaya, X hesabından konuya ilişkin olarak, "Ülkemizin 'gri liste'den çıkmasında emeği olan herkese teşekkür ediyorum. Başta terör ve o hainlerin finansmanına yönelik olmak üzere, organize suç örgütleriyle, zehir tacirleriyle, göçmen kaçakçılığı organizatörleriyle, kara para aklayan suç odaklarıyla mücadelemizi kararlılıkla sürdürmeye devam edeceğiz." paylaşımını yaptı.
 

BAKAN BOLAT: UYGULADIĞIMIZ POLİTİKALARIN BAŞARILI OLDUĞUNUN GÖSTERGELERİNDEN BİRİ

 

Ticaret Bakanı Ömer Bolat da "Uyguladığımız ekonomi politikaları, ülkemizin uluslararası alandaki güvenirliliğini ve ekonomik istikrarını pekiştirmeye devam etmektedir. Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından 3 yılda bir açıklanan gri listeden çıkarılmış olmak, uyguladığımız politikaların başarılı olduğunun göstergelerinden biri oldu. Kararlılıkla uyguladığımız politikalar, ihracatta yakaladığımız ivme, ithalatı ve dış ticaret açığını etkili ticaret politikaları tedbirleriyle azaltmamız ve uyguladığımız reformlar ülkemizi her geçen gün daha da ileri taşımakta ve Türkiye'nin küresel ekonomik sistemdeki yerini sağlamlaştırmaktadır." düşüncesini dile getirdi.
 

KARARLA NE DEĞİŞECEK?

 

Uluslararası yatırım fonlarının büyük bir kısmı yasal düzenlemeler nedeniyle gri listedeki ülkelere yatırım yapamıyor. Gri listeden çıkış halinde bu fonların Türkiye'ye yatırım yapabilmeleri mümkün olacak.
 

Ayrıca gri listede yer almanın sınır ötesi işlemlerin kısıtlanması ve kredi alınmasını zorlaştırıcı etkileri de bulunuyor.
,

2021’DE GRİ LİSTEYE ALINMIŞTI

 

Dünya ekonomilerinin mali suçlarla mücadeleye uyumunu tespit eden FATF kara para aklama ve terörizmin finansmanı ile mücadelede geride kaldığı için Türkiye'yi 2021 yılında gri liste tabir edilen listeye almıştı.

STANDARTLARIN HEMEN HEPSİ SAĞLANDI

 

Türkiye 40 standardının 39'u ile uyumlu. FATF'tan bir heyet geçen ay, Türkiye'nin kara para aklama ve yasa dışı finansmanın önlenmesine ilgili uygulamalarını yerinde değerlendirme için ülkeyi ziyaret etmişti.


YORUMLAR

  • 0 Yorum