• Reklam

'Türkiye-Azerbaycan arasında dış ticaret 5 milyar dolara koşuyor'

İZMİR, 40 gün arayla Azerbaycan Milli Meclisi'nden iki parlamenter grubunu ağırladı. Azeri Parlamenterler Grubu'na İzmir programı boyunca mihmandarlık yapan Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı ve Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Uçak, Azerbaycan ve Türkiye arasındaki yoğun ilişkilerin iki ülke arasındaki dış ticaret rakamlarına olumlu yansımalarını gördüklerini dile getirdi.

'Türkiye-Azerbaycan arasında dış ticaret 5 milyar dolara koşuyor'
24 Mayıs 2023 - 14:24 - Güncelleme: 24 Mayıs 2023 - 14:25

İzmir, 40 gün arayla Azerbaycan Milli Meclisi'nden iki parlamenter grubunu ağırladı. Azeri heyeti, ilk olarak AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım'ı sonrasında İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger'i ziyaret etti. Azeri heyetin üçüncü durağı Yeşilova Ehlibeyt Cami Derneği oldu. Azerbaycan milletvekilleri, öğleden sonraki programında AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ ile bir araya gelirken, İzmir AK Parti Dış İşleri Komisyonu Üyesi, İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı'nın katılımıyla düzenlenen Türkiye'nin 100'üncü yılı ve Azerbaycan'ın 105'inci kuruluş yıl dönümü etkinliklerine katılım gösterdi. Azeri Parlamenterler Grubu'na İzmir programı boyunca mihmandarlık yapan Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı ve Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Uçak, Azerbaycan ve Türkiye arasındaki yoğun ilişkilerin iki ülke arasındaki dış ticaret rakamlarına olumlu yansımalarını gördüklerini dile getirdi.

'İZMİR'DE AĞIRLAMAKTAN BÜYÜK MUTLULUK DUYDUK'

Türkiye ile Azerbaycan arasındaki dış ticaret hacminin 2022 yılında 3 milyar doları aştığı bilgisini veren Uçak, "2023 yılına da güzel bir giriş yaptık. 2023 yılının ilk çeyreğinde dış ticaretimiz yüzde 10'luk artışla 811 milyon dolardan, 892 milyon dolara yükseldi. İki kardeş ülke arasındaki dış ticaret hacmindeki artış bizleri sevindiriyor. Birbirimizin eksiklerini gideriyoruz, yerli ve milli üretime katkı sunuyoruz. 40 gün arayla ikinci Azeri parlamenterler grubunu İzmir'de ağırlamaktan büyük mutluluk duyduk. Türkiye'deki seçim sürecinin tamamlanması sonrasında Türk parlamenterlerden oluşan bir heyetin Azerbaycan'a iade-i ziyaret yapması için çaba göstereceğiz" dedi.

'TARİHİN MİLLETİMİZE VERDİĞİ MİSYONU BİRLİKTE YERİNE GETİRİYORUZ'

Yeni Azerbaycan Partisi'nin parlamento heyetine Milletvekili Hikmet Mammadov Başkanlık yaparken milletvekilleri Fatma Yıldırım, Mahir Abbaszade, Elman Nasirov, Sahib Alıyev heyette yer aldı. 14 Mayıs'ta yapılan Cumhurbaşkanlığı ve 28. dönem milletvekili seçimleriyle ilgili görüşlerini paylaşan Heyet Başkanı ve Milletvekili Hikmet Mammadov, Türkiye'nin seçim sürecinden geçtiğini ve Türk halkının seçimlere gösterdiği yüksek katılımdan dolayı tüm dünyaya demokrasi dersi verdiğini ifade etti. Mammadov, "Türkiye'nin kurucusu Ulu Önder Atatürk 'Azerbaycan'ın sevinci sevincimiz kederi kederimiz' demiştir. Birkaç gün önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da 'Tek millet tek yumruk' sözleriyle düşüncelerini paylaşmıştır. Tarihin milletimize verdiği misyonu birlikte yerine getiriyoruz" ifadelerini kullandı.  

TÜRKİYE VE AZERBAYCAN'IN KURULUŞ YIL DÖNÜMLERİ KUTLANDI

Heyet daha sonrasında Karşıyaka Haydar Aliyev Parkı'ndaki Haydar Aliyev büstüne çiçek bırakarak saygı duruşunda bulundu. Azeri vekiller akşam programında ise Türkiye'nin 100'üncü yılı ve Azerbaycan'ın kuruluşunun 105'inci yılı sebebiyle düzenlenen etkinliğe katıldı. Etkinlikte konuşan Azerbaycan Heyeti Başkanı Hikmet Mammadov, Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev'in selamlarını İzmir'e getirdiklerini, Azerbaycan'ın 105'inci, Türkiye Cumhuriyeti'nin 100'üncü kuruluş yıl dönümünü birlikte kutlamaktan büyük mutluluk duyduklarını dile getirdi.
Uçak ise yaptığı konuşmada, Azerbaycan heyetini İzmir'de görmekten mutluluk duyduklarını kaydetti. Azerbaycan milletvekillerinin İzmir'e gösterdikleri ilginin çok değerli olduğunu ifade eden Uçak, "Azerbaycan'ı hem diplomatik olarak hem de iki ülke liderlerinin birliği açısından tek millet olarak görüyoruz. İlham Aliyev'in de dediği gibi biz tek yumruğuz" diye konuştu.


YORUMLAR

  • 0 Yorum