Türk ihracatçısı ihracatını Kolombiya üzerinden artıracak

  TÜRKİYE'nin Kolombiya'ya karşı dış ticaret açığı 2022 yılında yüzde 69'luk artışla 1,2 milyar dolardan 2,2 milyar dolara çıktı. Kolombiya'nın ithalatının yüzde 38 arttığı dönemde, Türkiye bu artıştan payını alamadı. Türk ihracatçıları bu tabloyu düzeltmek, Kolombiya'ya dış ticaret açığını düşürmek için 27-30 Mart tarihleri arasında Kolombiya seferine çıkıyor.

  Türk ihracatçısı ihracatını Kolombiya üzerinden artıracak
  05 Şubat 2023 - 10:15 - Güncelleme: 05 Şubat 2023 - 10:16

  Türkiye'ye 2022 yılında 254 milyar dolar döviz kazandıran Türk ihracatçıları, Ticaret Bakanlığı'nın 2023 yılı için ortaya koyduğu 'Hedef Pazarlar Stratejisi ve Uzak Ülkeler Stratejisi'yle uyumlu olarak ihracat stratejilerini şekillendiriyor. Ege İhracatçı Birlikleri, Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda, Türkiye İhracatçılar Meclisi'yle iş birliğinde, tüm sektörleri kapsayan genel nitelikli Ticaret Heyeti organizasyonuyla Türkiye'den Kolombiya'ya ihracatı kısa vadede 750 milyon dolara çıkarmayı hedefliyor. Türkiye'den Kolombiya'ya ihracatta Çelik, Kimyevi Maddeler ve Mamulleri, İnşaat, Elektrik ve Elektronik, Tekstil ve Hammaddeleri, Makine ve Aksamları, Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri ve Demir ve Demir Dışı Metaller sektörlerinin daha güçlü olduklarını paylaşan Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Türk ihracatçılarının Kolombiya'ya 2022 yılında 303 milyon dolar ihracat yaptıklarını, 2022 yılında Türkiye'nin genel ihracatının yüzde 13 artmasına karşın, Kolombiya'ya ihracatta yüzde 26'lık kan kaybı yaşandığını hedeflerinin bu kötü gidişi tersine çevirmek olduğunu dile getirdi.

  'KOLOMBİYA'NIN İTHALATI ARTARKEN TÜRKİYE PAYINI ALAMADI'

  Kolombiya'ya ihracatta 750 milyon dolar hedef belirlediklerini, Kolombiyalı ithalatçılarla, Türk ihracatçılarını ikili iş görüşmeleri zemininde buluşturmak istediklerini aktaran Eskinazi, "Türkiye-Kolombiya arasındaki dış ticarete baktığımızda Türkiye aleyhine gelişen bir tablo olduğunu görüyoruz. Türkiye, 2021 yılında Kolombiya ile yaptığı dış ticarette 1,2 milyar dolar açık vermişken, 2022 yılında 2,1 milyar dolara çıktı. Kolombiya'nın ithalatının yüzde 38 arttığı yılda, Türkiye'nin Kolombiya'ya ihracatı düşerken, ithalatı arttı. Bu tabloyu iki ülke açısından daha dengeli bir şekle dönüştürmek istiyoruz" dedi.  'KOLOMBİYA, PEK ÇOK SEKTÖRÜMÜZ İÇİN FIRSATLAR BARINDIRAN BİR ÜLKE'

  Kolombiya ekonomisindeki tüm göstergelerin iyiye gittiğine vurgu yapan Eskinazi sözlerini şöyle sürdürdü: "Kolombiya ekonomisi 2021 yılında yüzde 16 gibi yüksek bir oranda büyüdü. 2022 yılında da bu büyüme trendi devam etti. Bu büyümede artan petrol ve taşkömürü fiyatlarının önemli bir katkısı oldu. Kolombiya'nın kişi başı milli geliri de artıyor. Demir-çelik sektörümüz kömür ihtiyacını Kolombiya'dan karşılıyor. Kolombiya büyük bir çelik ithalatçısı. Demir-çelik sektörümüz Kolombiya'ya ihracatını artırabilir, inşaat, kimya, ambalaj sektörlerimiz Kolombiya'da ihracat zemini bulmada daha şanslı sektörlerimiz. Kolombiya'nın ABD ile Serbest Ticaret Anlaşması var. Deri, tekstil, konfeksiyon sektörlerimiz ABD'ye ihracat için Kolombiya'yı üretim üssü olarak kullanabilirler. Kolombiya, pek çok sektörümüz için fırsatlar barındıran bir ülke."
  Kolombiya Genel Ticaret Heyeti Organizasyonu heyetine katılmak isteyen ihracatçı firmaların en geç 13 Şubat'a kadar '' adresinde yer alan başvuru formunu doldurarak, katılım bedelini yatırıp, ödemeye dair banka dekontunu '[email protected]' adresine göndermesi gerektiği belirtildi. Öte yandan Ege İhracatçı Birlikleri'nin, 12-15 Mart'ta Malezya'ya Ticaret Heyeti Organizasyonu yapmak için çalışma yürüttüğü bildirildi.(DHA)


  YORUMLAR

  • 0 Yorum