• Reklam

Tugay döneminden sonra Karşıyaka'ya kalan borç 3 Milyar TL!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay’ın beş yıl boyunca görev yaptığı Karşıyaka’daki mali durumun rakamları ortaya çıktı. Uzun süredir yapılan inceleme ve değerlendirme sonrasında belediyenin borcunun şirketleriyle 3 milyar TL’yi bulduğu tespit edildi.

Tugay döneminden sonra Karşıyaka'ya kalan borç 3 Milyar TL!
20 Mayıs 2024 - 15:12 - Güncelleme: 20 Mayıs 2024 - 15:33

Yerel seçim sonrasında mali yapıda yaşanan sorunlarla gündeme gelen belediyeler çıkış yolu arıyor. Tasarruf tedbirleri genelgesi başta olmak üzere birçok konuda yeni çalışma yöntemi belirleyen yerel yönetimlerin ana gündem maddesi ise çalışanların maaşlarını ödeyebilmek. Seçim öncesi vaat edilen projeleri gündeme almaya başlayan belediyeler bir yandan memur ve işçilerin taleplerini karşılamaya çalışıyor.

Yerel seçim sonrası İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna oturan Cemil Tugay göreve gelir gelmez işçi ve personel sayısı üzerinden “tasarruf” mesajı vermişti.  Tüm birimlere talimat veren Tugay’ın hazırladığı 3 bin kişilik tasfiye listesine sendikalar tepki göstermişti.

Başkan Tugay’ın 5 yıl boyunca yönettiği Karşıyaka Belediyesi’nde ise mali sorunlar sürüyor. Belediyenin yeni başkanı Behice Yıldız Ünsal İşçimenler 1 Mayıs İşçi Bayramı’nda belediye şantiyesini ziyaret ederek içinde bulundukları durumu anlatmıştı. Başkan Ünsal, dayanışma çağrısında bulunurken mali yapının toparlanması için büyük çaba sarf ettiğini ifade etmiş, kısa süre içinde sonuca ulaşacaklarını müjdelemişti.

 

HER YER İNCELENDİ
Karşıyaka Belediye Başkanı Ünsal, göreve geldikten sonra ilk olarak belediyenin mali yapısını yakın markaja aldı. Cemil Tugay döneminin mali hizmetlerden sorumlu başkan yardımcısı Yurdanur Akgün’ü görevden alan Ünsal, bütçe ve mali konulara bakan ekibi yenileyerek güçlendirmeler yaptı. Belediye içinde ve dışında oluşturulan ekipler mali konularda raporlar hazırladı. Yapılan araştırmada, belediyenin ana yapısı başta olmak üzere şirketleri Kent A.Ş, Personel A.Ş ve Kordelion A.Ş’nin röntgeni çekildi. Belediyenin şirketleriyle birlikte 3 milyar TL’yi bulan borcu ortaya çıktı. Eski Başkan Tugay döneminde piyasaya ödenmeyen borçların da rakamları dikkat çekerken borçlar arasında ödenmeyen SGK ve vergi borçlarının da bulunduğu öğrenildi.

 

ÖZGÜR ÖZEL DEVREYE GİRMİŞTİ
Geçtiğimiz hafta İzmir’e gelerek Karşıyaka Belediyesi’nin Zübeyde Hanım Anıt Mezarı’nda düzenlediği Anneler Günü etkinliğine katılan CHP Genel Başkanı Özgür Özel son duruma ilişkin rapor almıştı. Belediye Başkanı Ünsal’ın Karşıyaka’nın son haline ilişkin verdiği bilgilerin ardından ise Cemil Tugay’a talimat vermiş, Karşıyaka’ya destek olunmasını istemişti. Mali krizin genel merkez boyutuna taşınmasından sonra İzmir Büyükşehir Belediyesi ise Karşıyaka Yalı Mahallesi’nde bulunan, önceki yıllar TOKİ'den satın alınan Yalı Mahallesi’ndeki 8,5 dönüm arsayı satın almak için çalışma başlatmıştı. Karşıyaka’dan arsayı aldıktan sonra bedelini Büyükşehir kasasından ödemeyi planlayan Tugay, böylece geride bıraktığı mali tablonun toparlanması sürecinde 5 yıl görev yaptığı ilçeye katkı koymuş olacak.

Öte yandan imar planlarında Belediye Hizmet Alanı (BHZ) olarak görünen arsada yaşlı bakım merkezi projesi gündeme gelmişti. İmar planlarında “konut” ya da “ticaret” olmadığı için piyasa bedeli henüz netleşmeyen arsanın son değerleme raporu önümüzdeki günlerde ortaya çıkacak. (egedesonsöz)


YORUMLAR

  • 0 Yorum