• Reklam

Tire'nin yemeğini, doğallığını, kültürünü üniversite tanıtacak

İZMİR'in Tire ilçesinin hem kültürel mirasını tanıtmak hem de gastronomi destinasyonu olarak öne çıkması amacıyla Tire Belediyesi'yle Yaşar Üniversitesi iş birliği yaptı. Tire Belediye Başkanı Salih Atakan Duran ve beraberindeki heyet, Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri ile bir araya gelip, Tire'nin tanıtımı için hazırladıkları projeleri dinledi.

Tire'nin yemeğini, doğallığını, kültürünü üniversite tanıtacak
24 Ocak 2023 - 12:44 - Güncelleme: 24 Ocak 2023 - 12:48

Tire Belediyesi, ilçenin kültürel mirası ve doğal güzelliklerinin daha geniş kitlelere tanıtılması amacıyla ile Yaşar Üniversitesi ile iş birliği yaptı. Bu kapsamda Tire Belediye Başkanı Salih Atakan Duran ve beraberindeki heyet, Yaşar Üniversitesi Selçuk Yaşar Kampüsü'nü ziyaret etti. Başkan Duran, ilk olarak Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü'nün Uygulama Mutfağı'nı gezdi. Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Doç. Dr. Seda Genç, Tire'nin gastro turizmden hak ettiği payı alabilmesi için neler yapılabileceğini Başkan Duran ve beraberindeki heyete hazırlanan sunumla anlattı.  Doç. Dr. Genç'in sunumunu dikkatle dinleyen Tire Belediye Başkanı Salih Atakan Duran İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü 4'üncü sınıf öğrencileriyle de bir araya geldi. Öğrenciler, 'Halkla İlişkiler Kampanyası Dersi' kapsamında Tire'nin daha geniş kitlelere ulaşabilmesi için detaylı analiz, kampanya ve tanıtım programları hazırladı. Öğrenciler, 'Tire Beşi Bir Yerde' ile 'Kültüre Açılan Kapı: Tire' başlıklı iki ayrı projeyi ayrıntılarıyla Tire Belediye Başkanı Salih Atakan Duran'a anlattı.

'TİRE BEŞİ BİR YERDE'

Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümü öğrencileri, hazırladıkları 'Tire Beşi Bir Yerde' isimli ilk projede ilçenin bilinirliğinin sadece yerel lezzetler ve 'Salı Pazarı' düzeyinde olduğuna vurgu yaptı. Öğrenciler, analizlerin ardından ilçenin beş ayrı değeri olan tarih, kültür, gastronomi, doğal güzellikleri ve Tire Salı Pazarı gibi imza değerlerini Birleşmiş Milletler Kalkınma Hedefi, 'Hedef 11.4' kapsamında kamuoyuna tanıtmak için yol haritasını anlattı.  

'KÜLTÜRE AÇILAN KAPI: TİRE'

Pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Tire'nin tarihi, doğal varlıkları ve kültürel zenginliklerinin ön plana çıkarıldığı 'Kültüre Açılan Kapı: Tire' başlıklı ikinci proje için öğrenciler, İzmir'de yaşayan 215 kişiye ilçe hakkında ne kadar bilgi sahibi olduklarını sordu. Araştırmanın sonucunda Tire'nin geleneksel ve dijital medyadaki görünürlüğünün düşük olduğunu tespit eden öğrenciler, ilçenin markalaşması için çalışmalar yaptı. Tire'nin bilinirliğini artırmayı hedefleyen öğrenciler, ilçenin kültürel miraslarından Tire kapılarının markalaşması için proje geliştirdi. Bu kapsamda bir kapı üreticisi firma ile anlaşılarak 'Tire Kapıları' serisinin üretime geçmesi için öneride bulundu.

'PROJELERDEN ETKİLENDİM'

Proje sunumlarını çok beğendiğini belirten Başkan Duran, "Yaşar Üniversitesi'nin değerli öğrencileri, ilçemize gelerek detaylı incelemelerde bulunmuş. Projelerde, Tire'nin ne kadar kadim bir kent olduğunu bir kez daha gördük. Tireli bir vatandaş olarak, hazırlanan projelerden çok etkilendim. İlçemizin tanıtımı için hazırlayacağımız projelerde, öğrenci kardeşlerimizin çalışmalarından feyz alacağız" diye konuştu. (DHA)


YORUMLAR

  • 0 Yorum