• Reklam

Teröristler, Biden'den yardım istedi

Taksim'e düzenlenen kanlı terör saldırısı sonrasında TSK'nın geçen hafta başlattığı Pençe-Kılıç operasyonu uluslararası kamuoyunun gündeminde. Bugün Pentagon'dan bir açıklama gelirken, omurgasını terör örgütleri PKK/PYD/YPG'nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri de algı operasyonu yapmaya başladı.

Teröristler, Biden'den yardım istedi
24 Kasım 2022 - 16:55 - Güncelleme: 24 Kasım 2022 - 16:58

13 Kasım’da Suriyeli terörist Ahlam Albashir'in, İstanbul’un kalbi Taksim İstiklal Caddesi’ne bombalı saldırı düzenlemesi sonrasında gündeme gelen Suriye ve Kuzey Irak'a gerçekleştirilen Pençe-Kılıç operasyonu uluslararası kamuoyunun gündeminde.
Önceki hafta 6 kişinin yaşamını yitirdiği ve 81 kişinin de yaralandığı İstanbul’daki terör saldırısı sonrasında Ankara Suriye’ye bir operasyon yapılabileceğinin sinyalini vermiş ve bu ihtimaller uluslararası medyada da geniş yer bulmuştu.

Türkiye’nin askeri operasyonu gündem oldu. Operasyon sonrasında ise birçok ülkeden konuyla ilgili açıklama geldi. ABD ve Rusya, Suriye’de bu tür bir operasyon istemediklerinin sinyalini verirken, büyük darbe alan teröristler ise ABD’de algı operasyonu yapmaya başladı.

Omurgasını terör örgütleri PKK/PYD/YPG’nin oluşturduğu, ABD’nin de destekleyerek Ankara’yla anlaşmazlık yaşadığı Suriye Demokratik Güçleri, Türkiye’nin operasyonu sonrasında harekete geçti. Türkiye’nin askeri hava harekâtı sonrasında Suriye Demokratik Güçleri’nden Mazlum Abdi, ABD medyasında arka arkaya röportajlar verdi ve açıklamalarda bulundu.

Terör örgütü PKK/YPG’nin elebaşlarından Suriye uyruklu ‘Mazlum Kobani’ ve “Mazlum Abdi” kod adlı terörist Ferhat Abdi Şahin hakkında kırmızı bülten dosyası bulunuyor. Dosyada Abdi’nin gerçekleştirdiği saldırılar ve hakkındaki bilgiler yer alırken, terörist elebaşı sık sık ABD’li yetkililerle görüntüleniyor.

ABD’nin önde gelen haber ajanslarından Associated Press ve yeni nesil medya kuruluşu Politico ile konuştu ve açıklamaları Amerikan medyasında geniş yer buldu. Abdi, Pençe-Kilit operasyonu ile ilgili konuşurken Washington’dan da yardım istedi.

Abdi, direkt ABD Başkanı Joe Biden’a seslendi. ABD’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı engellemek için “yeterli çalışmadığını” söyleyen terör örgütü elebaşı adeta veryansın etti. Biden’ın seçim zamanında “Kürtlere ihanet etmeme” vaadini ortaya attığını söyleyen Abdi, “Bizce Washington yönetimi ve ABD Başkanı’nın bizi korumak hem siyasi hem de insani bir sorumluluğu. Bizce şu ana kadar ABD’den gelen açıklamalar yeterli olmadı” dedi.

PENTAGON: TÜRKİYE İLE HER DÜZEYDE GÖRÜŞÜLÜYOR

Öte yandan Politico’da Abdi’nin açıklamalarının yanı sıra bazı yeni bilgiler de ortaya çıktı. Politico’ya konuşan ve ismini açıklamayan üst düzey bir Pentagon yetkilisi Türkiye’nin operasyonundan haberdar olduklarını söyledi.

İsmini açıklamayan yetkili, “ABD ordusu Türkiye ile her seviyede görüşmelerini sürdürüyor ve operasyonu durdurmasını söylüyor” diyerek ABD’nin ve Kürtlerin tansiyonun yükselmesine hazırlıklı olduğunu dile getirdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum