Tatile geldiği İzmir'de böbrek üstündeki kitleden kapalı ameliyatla kurtuldu

  ANTALYA'dan tatil için geldiği İzmir'de 3 yıldır yüzü ve karnındaki şişliğin artması üzerine başvurduğu İzmir Ekonomi Üniversitesi Medical Park Hastanesi'ne sol böbrek üstünde kitle tespit edilip, adrenal cushing sendromu tanısı konulan 38 yaşındaki Gökçe Birşen, yapılan kapalı ameliyatla sağlığına kavuşup, 72 saat sonra taburcu edildi.

  Tatile geldiği İzmir'de böbrek üstündeki kitleden kapalı ameliyatla kurtuldu
  25 Haziran 2022 - 15:35 - Güncelleme: 25 Haziran 2022 - 15:35

  Antalya'da yaşayan ve İzmir'e ailesinin yanına tatile gelen Gökçe Birşen, uzun yıllar yüzünde ve karnında meydana gelen ve anlam veremediğini söylediği şişliklerin artması üzerine İzmir Ekonomi Üniversitesi Medical Park Hastanesi'ne başvurdu. Endokrinoloji Uzmanı Dr. Ali Saklamaz tarafından yapılan gerekli tetkiki ve tahliler sonucunda Birşen'in şişliklerinin sol böbrek üstündeki kitleden kaynaklı olduğunu belirlendi. Yapılan testler sonucundan sol böbrek üstü bezinde 40 mm'lik kitle saptanan Birşen'e adrenal cushing sendromu tanısı koyuldu. Birşen, Üroloji Uzm. Doç. Dr. Hakan Öztürk tarafından kapalı şekilde ameliyat edildi. Ameliyat sonrası sağlığına kavuşan ve taburcu olan Birşen'in sağ böbreküstü bezi tam çalışmaya başlayıncaya kadar bir süre daha takip edileceği bildirildi.

  'VÜCUT YAPISINDA DEĞİŞİKLİKLER VARDI'

  Cushing sendromunun vücutta aşırı miktarda kortizol hormonu üretimi sonucunda ortaya çıkan bir sağlık sorunu olduğunu belirten

  Endokrinoloji Uzmanı Dr. Ali Saklamaz, "Hastamız bize kilo verememe şikayetiyle geldi. Hem karın bölgesinde hem de yüzünde genişleme olduğunu, diyet ve spor yaptığı halde bu şişliklerde bir değişiklik olmadığını söyledi. Ek olarak kollarındaki küçük çarpmalardan oluşan kolay morarmalardan bahsetti. Daha önce birçok doktora başvurmuşlar ancak herhangi bir çözüm bulunamamış. Biz hastanın vücut yapısındaki değişiklikten ve kilo verme ile ilgili sıkıntılarından dolayı böbrek üstü bezinden kaynaklanan cushing sendromundan şüphelendik. Onunla ilgili gerekli testleri yapınca tanıyı da koymuş olduk. Çekilen MR sonucunda sol böbrek üzerinde 40 mm'lik bir kitle bulduk. Ameliyat öncesinde yapılması gereken rutin testlerimizi yaptık. Sonrasında hastamızı ameliyat için üroloji kliniğimize yönlendirdik. Ameliyat sonrasında böbrek üstü bezlerinden birinin çalışmasını bekliyoruz. Ancak diğeri pasif halde kaldığı için ameliyattan sonra yeterli hormon sentezi yapamıyor. Hastamızı belli bir süre kortizol desteği ile takip ederek diğer böbrek üstü bezinin çalışmasını bekleyeceğiz" dedi.

  "72 SAAT SONRA HASTAMIZI YÜRÜYEREK TABURCU ETTİK'

  Ameliyatı gerçekleştiren Üroloji Uzm. Doç. Dr. Hakan Öztürk ise "Adrenal cushing hastalığı aslında çok nadir görülür. Daha çok hipofizer cushing hastalığı dediğimiz tipiyle karşı karşıya kalırız. Bu hastamızda adrenal cushing tanısı kesinleştikten sonra yapılan görüntülemeye göre sol böbrek üstü bezlerinde yaklaşık 40 mm'ye yakın bir kitle saptanıyor. Bu tür hastalıkların cerrahisine karar vermeden önce cerrahi öncesinde bir hormonal değerlendirmeye ihtiyaç var.  Burada endokrinoloğun rolü çok büyük. Dolayısıyla bu cerrahi öncesi endokrinolojik tarama tamamlandıktan sonra kendi aramızda bir konsey yaparak ameliyat kararı verdik. Adrenal bez hastalıklarında dünyada kabul görmüş cerrahi tekniği, belli bir boyutun altındaki tüm kitlelerin laparoskopik olarak çıkarılmasıdır. Biz de hastamıza dört ayrı noktadan giriş yaparak sol böbrek üstü ve kitlesiyle beraber, 1 saat 10 dakikada herhangi bir kan kaybı olmadan kapalı bir operasyonla kitleyi dışarıya aldık.

  Yaklaşık 72 saat sonra hastamızı yürüyerek taburcu ettik. 2 hafta sonra spor dahil birçok aktiviteye başlayabilecek durumda. Hastamızın bundan sonraki süreci endokrinoloji kontrolünde devam edecek" diye konuştu. (DHA)

  YORUMLAR

  • 0 Yorum