• Reklam

Sayra ve Çınar'ın ismi Bornova'da açılan parkta yaşayacak

İzmir'in Bornova Belediyesi, 30 Ekim 2020 İzmir depreminde yaşamlarını yitiren ikizler Sayra ve Çınar Alpgündüz'ün (15)isimlerini parka verdi. Parkta düzenlenen törende, Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, ikizlerin annesi Tülin Batmaz ile birlikte anılarını yaşatmak için iki çınar ağacı dikti.

Sayra ve Çınar'ın ismi Bornova'da açılan parkta yaşayacak
03 Kasım 2023 - 17:13 - Güncelleme: 03 Kasım 2023 - 17:14

İzmir depreminde yaşamlarını yitiren ikizler Sayra ve Çınar Alpgündüz'ün (15) isimlerini parka verdi. Kazım Dirik Mahallesi'ndeki Fatih Sultan Mehmet Caddesi ile 235 Sokak kesişimindeki 3 bin 685 metrekarelik parkta düzenlenen törene Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, ikizlerin annesi Tülin Batmaz, babası Alican Alpgündüz ve arkadaşları katıldı. Parka Sayra ve Çınar Parkı ismi, ikizlerin 4 yıl önce enkazdan çıkarıldıkları gün olan 2 Kasım'da verildi. Çocuklar için çeşitli etkinliklerin de gerçekleştirildiği törende bir konuşma yapan Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, Sayra ve Çınar'ın da hayatlarını yitirdiği 3 yıl önceki İzmir Depremi'nde 117 kişinin vefat ettiğini hatırlattı.

'EN ÖNEMLİ ŞEY KENTSEL DÖNÜŞÜM'

Sayra ve Çınar kardeşlerin isimlerini parka vererek, anılarını yaşatmak istediklerini söyleyen Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, "Çınar ağaçlarını dikerek hepimizin buradan geçerken onları hatırlamak, hatırlatmak istedik. Belediye başkanı olarak yaşanan bu acılar karşısında yapabileceğimiz en önemli şey kentsel dönüşüm. Bu konuda Türkiye'nin derhal adım atması gerektiğini düşünenlerdenim. İnşallah yakın zaman içerisinde yerel yönetimler yasasındaki değişikliklerle bu kentsel dönüşüm yasası devreye girer de bizler de yapılması gerekenlerin, bir zorunluluğu da ortaya koyarak yapılmasını sağlarız. Sayra ve Çınar'ın anılarını ölümsüzleştirmek için yaptığımız çalışmalarda emeği geçen herkese teşekkür ederim" dedi.

'ÇOK ÖZEL BİR ANLAM TAŞIYOR'

Sayra ve Çınar'ın annesi Tülin Batmaz da bugüne kadar çocukların adını yaşatmak adına önemli çalışmalar gerçekleştirdiklerini ve bu çalışmaları vakıf çatısı altında topladıklarını belirterek, bu parka çocuklarının isimlerinin verilmesinin kendileri için çok özel bir anlam taşıdığını söyledi. Batmaz, "Hikayelerimizin olması, bu hikayelerimizi unutmamak ve bunları geleceğe taşımanın, aramızda bulunan çocuklar, gençler ve yeni nesil için bir anlam taşıdığını ifade ediyorum. O nedenle bu anlamlı günü yaşattığımız için teşekkür ediyorum" dedi.
Etkinlikte çocuklar için çeşitli etkinliklerin de gerçekleştirildi.(DHA)


YORUMLAR

  • 0 Yorum