Reklam

Sağlık Bakanı görevden alındı

Romanya Başbakanı Florin Citu, koronavirüs salgınında hatalar yapan ve eleştirilen Sağlık Bakanı Vlad Voiculescu’yu görevden aldığını duyurdu.

Sağlık Bakanı görevden alındı
15 Nisan 2021 - 16:26
Başbakan Citu, yaptığı açıklamada, "devlet kurumlarına güvenin devam etmesini sağlamak için Sağlık Bakanlığının tepesinde bir değişiklik yapmaya karar verdim'' diyerek, Sağlık Bakanı Vlad Voiculescu'yu görevinden aldığını, yerine geçici olarak Başbakan Yardımcısı Dan Barna’nın getirildiğini söyledi.

Citu, Sağlık Bakanlığında üst düzey yetkili olan Andreea Moldovan'ı da görevden aldığını belirtti. Romanya'da salgın ve Covid-19 hastalarının bulunduğu hastane yangınları ve diğer olaylarla nasıl başa çıkılacağı konusunda iktidar koalisyonunda haftalardır süren bir gerginlik vardı.  

Bükreş mobil yoğun bakım ünitesinde ventilatörlerin çalışmaması üzerine üç Covid-19 hastasının ölmesi, virüs bulaşmış hastalara yer açmak için gece yarısı Bükreş'teki bir hastaneden eşyalarını taşıyan Covid-19 olmayan hastaların görüntüleri, 37 yaşındaki siyasetçinin tepki çekmesine neden olan olaylardan bazılarıydı.  

Voiculescu, kanser hastalarını tedavi etmek için ilaç ithal eden ve ölümcül hastalıktan muzdarip çocuklar için yaz kampları düzenleyen bir projeye öncülük ederek siyasete girmeden önce Romanya'da pek çok kişinin sempatisini kazanmıştı.

Vlad Voiculescu, salgın başladığından bu yana  görevden alınan ikinci sağlık bakanı oldu.(AJANSBİZİM)

YORUMLAR

  • 0 Yorum