• Reklam

Özgür Kadınlar'ın sesi İzmir'den yükseldi

İZMİR'in Konak ilçesi Belediyesi ve İzmir Kadın Kuruluşları Birliği'nin birlikte düzenlediği, 'Özgür Kadınlar, Güçlü Yarınlar Kadın Çalıştayı' iki günün ardından sona erdi....

Özgür Kadınlar'ın sesi İzmir'den yükseldi
27 Kasım 2021 - 10:56 - Güncelleme: 27 Kasım 2021 - 10:59

 Akademisyenler, kamu, özel sektör ve STK temsilcilerini bir araya getiren çalıştayda 'Kadına Yönelik Şiddet' konuşuldu. Panel ve atölye çalışmalarıyla kadınların sesini İzmir'den duyuran çalıştayla, kadına yönelik şiddete karşı acil bir eylem programı oluşturmak için gerekli yol haritası belirlendi.

Konak Belediyesi'nin İzmir Kadın Kuruluşları Birliği'yle birlikte düzenlediği 'Özgür Kadınlar, Güçlü Yarınlar Kadın Çalıştayı' Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü'nde, 'Kadına Yönelik Şiddet' temasıyla başladı. İzmir Mimarlar Odası'ndaki, iki güne yayılan panel ve atölyelerin yer aldığı çalıştay kamu, özel ve sivil toplum örgütleriyle uluslararası örgütlerin temsilcilerini bir araya getirdi. Kadına yönelik şiddete karşı farkındalık yaratılması ve acil bir eylem programı hayata geçirilmesi adına düzenlenen çalıştay sonunda daha sonraki çalışmalar için de bir yol haritası çıkarıldı. Kadına yönelik şiddet, medyada şiddet dili, kadın istihdamı, sivil toplum örgütlerinin güçlendirilmesinin önemi gibi konuların ele alındığı çalıştayın ilk günü İzmir Kadın Kuruluşları Birliği Başkanı ve Girişimci İş Kadınları Federasyonu Başkanı (GİFED) Huriye Serter ve Konak Belediye Başkanı Abdül Batur'un açış konuşmalarıyla başladı. Çalıştayın ikinci gününde ise akademisyenleri, yerel yönetim ve STK temsilcilerini bir araya getiren atölye çalışmaları yapıldı. Oldukça yoğun bir programa sahip olan ve verimli geçen çalıştayın umutları yeşerttiğini ifade eden Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, "Özgür Kadınlar, Güçlü Yarınlar Kadın Çalıştayı'nın kadına yönelik şiddete dair farkındalık yaratılması ve bu şiddetin önüne geçmek için yol haritası çizilmesine büyük katkı sağlayacağına inanıyorum. Hep birlikte bir araya geldiğimiz ve mücadelede omuz omuza olduğumuzu ifade ettiğimiz bu çalıştayın daha nice çalışmaların önünü açacağından hiç şüphemiz yok. Böyle önemli bir çalışmanın gerçekleşmesinde akademisyenler, sivil toplum, kamu ve özel kurum temsilcileri ile çalışma arkadaşlarımız başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi.

KADINA YÖNELİK ŞİDDETİN KAVRAMSAL ÇERÇEVESİ ÇİZİLDİ

'Özgür Kadınlar, Güçlü Yarınlar Kadın Çalıştayı'nın ilk günü, birbirinden değerli isimlerin katıldığı üç oturum halinde gerçekleşti. Kadın Çalıştayı'nın ilk oturumunda 'Kavramsal Çerçeve: Kavram Oturumu (Kadın ve Şiddet)' konuşuldu. Prof.Dr. Aylin Göztaş moderatörlüğündeki panelde 22-24-25 ve 26'ıncı Dönem CHP Ankara Milletvekili ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Onur Üyesi Gülsün Bilgehan, kadına yönelik şiddeti 'Ulusal ve Uluslararası Çerçeve' başlığı altında inceledi ve İstanbul Sözleşmesi'nin önemine dikkat çekti. Borusan Kurumsal İletişim Müdürü Dilek Özkan ise aynı konuyu 'Ekonomik Çerçeve' boyutuyla inceledi. Psikiyatrist Akademik Yazar Uzm. Dr. Arzu Erkan Yüce de 'Kişisel Kabuller, Sosyal Bariyerler, Toplumsal Cinsiyet ve Şiddet Pandemisi' başlığı altında, kadına yönelik şiddet, eşitsizlik, toplumsal roller, mitler gibi konulara değinerek farkındalık yarattı.

İKİNCİ OTURUMDA DURUM ANALİZİ YAPILDI

Çalıştayın 'Durum Analizi: Ayna Oturumu (Neredeyiz? Ne Yapıyoruz?)'  başlığı altında yapılan ikinci oturumu İzmir Kadın Kuruluşları Birliği Başkanı ve GİFED Başkanı Huriye Serter'in moderatörlüğünde gerçekleşti. Oturumun ilk konuşmacısı ele aldığı 'Kadın ve İstihdam' konusuyla TBMM Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyon Üyesi ve CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer oldu. Taşcıer'in ardından Kız Başına Platformu Proje Koordinatörü İlayda Işık ve platformun Kurumsal İletişim Sorumlusu Ceren Erol, 'Genç Nesil Ne Düşünüyor?' sorusunu Z Kuşağı'nın gözünden yanıtladı. Bir araştırma ve danışmanlık şirketinin yetkilisi olan  Aydın Erdem ise 'Araştırma Verileri ile Toplumsal Cinsiyet' başlığı altında şirketinin istatistik verileri ışığında yapılan araştırmaları masaya yatırdı. Oturumun son konuşmacısı Konak Belediyesi Araştırma ve Geliştirme Müdürü Turan Ateş de Konak Belediyesi'nin proje ve hizmetlerinden örneklerle 'Yerel Yönetimlerde Kadınlara Yönelik Çalışmaları' anlattı.

ÇÖZÜM ÖNERİLERİ MASAYA YATIRILDI

Günün üçüncü ve son oturumunda ise 'Çözüm Önerileri: Öneriler Oturumu (Ne Yapmalıyız?)' konusu işlendi. Moderatörlüğünü Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Görevlisi Meltem Kolday'ın üstlendiği oturumda UN Women Türkiye Ofisi Çocuk Yaşta Erken ve Zorla Evlilik Birleşmiş Milletler Ortak Programı Proje Koordinatörü Duygu Erseçen, "UN Women Çözüm Önerileri'ni anlattı. UNFPA Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu Toplumsal Cinsiyet Programı Koordinatörü Dr. Yasemin Kalaylıoğlu da "Birleşmiş Milletlerin Nüfus Fonu Çözüm Önerilerini aktardı. 'Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Çözüm Önerilerini' ise Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği UNHCR Türkiye Sözcüsü Selin Ünal dile getirdi. Bir holdingin Yönetim Kurulu Üyesi Perihan İnci, "İş Dünyası Şiddete Karşı' başlığı altında iş dünyasına yönelik çözüm ve önerileri dile getirdi. Bir yemek kartı şirketinin Türkiye Ceo'su Ahmet Zeytinoğlu da 'Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Mücadelesinde Erkeklerin Rolünü' konuştu.

YEREL YÖNETİM, STK VE AKADEMİSYENLER BİR ARADA

Çalıştayın ikinci gününde ise, 'Pandemi Dönemi'nde Kadın ve Şiddet: Pandeminin Yarattığı Olumsuz Etkiler Nasıl Aşılabilir?', 'Kadın İstihdamı ve Girişimciliği: İş Dünyası İle Hangi İşbirliği Olanakları Geliştirilebilir?', 'Kırsalda Kadına Yönelik Şiddet: Kırsaldaki Kadınların Güçlendirilmesi İçin Ne Yapılabilir?', 'Kadına Yönelik Şiddet ve Medya: Medyanın Şiddet Dili Nasıl Düzeltilebilir?', 'Sivil Toplum Örgütleri ve Kadın: STK'ların Güçlendirilmesi İçin Neler Yapılabilir?' temalarında atölyeler düzenlendi. Pamukkale Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde Doç. Dr. Eylin Aktaş'ın moderatörlüğünü yaptığı atölyelere, akademisyenlerin yanı sıra yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşlarından temsilciler katıldı. 'Özgür Kadınlar, Güçlü Yarınlar Kadın Çalıştayı' atölye çalışmalarının ardından çalıştay sonuç bildirgesinin okunması ile son buldu. 

 


YORUMLAR

  • 0 Yorum