• Reklam

Öldü diye morga konulan çocuk canlı çıktı

Depremler sonrası arama kurtarma çalışmalarına katılan bir kebapçının dikkati sayesinde, “öldü“ sanılıp morga getirilen bir kız çocuğunun hayatı kurtuldu.

Öldü diye morga konulan çocuk canlı çıktı
05 Mart 2023 - 13:11

Kahramanmaraş merkezli depremler Hatay'da büyük yıkıma neden oldu. Şehrin en büyük ilçesi olan İskenderun’daki arama kurtarma çalışmalarına katılan kebap ustası Ahmet Vurgun, enkazlardan çıkardıkları cenazeleri morga getirdiği esnada hayretler içinde bırakan bir görüntü ile karşılaştı.

Parmağını oynattığını gördü

Morga öldüğü sanılarak getirilen çocuklardan birinin parmağını oynattığını fark eden Vurgun, yanına giderek onu kontrol etti. Bu sırada çocuğun ağzından köpük geldi.

Bunun üzerine küçük çocuk, sağlık görevlilerine teslim edildi ve tedavi altına alındı.

Ömrü boyunca unutamayacak

O gece yaşadığı olayı ömrü boyunca unutamayacağını söyleyen Ahmet Vurgun, yaşadıklarını anlatırken gözyaşlarına hakim olamadı.

Belen ilçesinde kebapçılık yapan Vurgun, şöyle konuştu:
"6 Şubat sabahı depremden canımızı kurtardık ve gönüllü olarak enkaz altındakilere yardım ettik, yaralıları kurtarmaya çalıştık. Cesetleri çıkardık arabaya koyduk, hastaneye getirdik. Tabii o an mahşer, her taraf yaralı, ceset. Doktorlar baktı, 'Cesetleri morga götürebilirsiniz' dedi. İki arkadaşı morga getirdik. Duygulandım biraz. Biraz değil bir hayli duygulandım. Sonra bir görüntü alayım dedim. Görüntü alırken, yıkama taşının üzerindeki bebekleri fark ettim. Onları çekmeye yönelirken, 10-15 tane bebeğin içinde üstü örtülmüş, sadece elleri dışarıda olan çocuğun parmağının oynadığını gördüm."

"Ailesinin öldüğünü duydum, hepsi morgun içindeymiş"

"Parmağını oynatıyordu. O esnada yüzünü açtım, ağzından köpük çıkıyordu, ölmemişti. ‘Yaşıyor’ diye kucağıma alıp acile götürdüm. Acil doktoruna teslim ettim, çocuğa doktorlarımız yardım etti. Hemen müdahale edildi. Oksijen falan verilince çocuğun karnı oynamaya başladı. Ama ailesinin öldüğünü duydum, hepsi morgun içindeymiş. Benim duyduğum kadarıyla sadece o çocuk sağ. Bunu yaşadık, beni en duygulandıran şeydi. Kız çocuğuydu. Daha sonra ben sordum, yaşıyor dediler fakat kayıt alınmadığı, isim bulunmadığından dolayı nereye gitti, çok uğraştım ama bulamadım."


YORUMLAR

  • 0 Yorum