Öğretmenler, bakırcılık atölyesi etkinliğinde buluştu

  Muğla'da öğretmenlerin kültür, tarih, sanat, spor ve doğa etkinlikleriyle iletişim ve etkileşimlerini artırmayı amaçlayan 'Öğretmen Etkileşim Günleri' çerçevesinde, Kavaklıdere ilçesinde 'Bakırcılık atölyesi' etkinliği düzenlendi.

  Öğretmenler, bakırcılık atölyesi etkinliğinde buluştu
  03 Kasım 2023 - 17:33 - Güncelleme: 03 Kasım 2023 - 17:34

  Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından, il genelinde görev yapan öğretmenlerin farklı etkinliklerde bir araya getirilerek etkileşimlerini güçlendirmeyi hedefleyen 'Öğretmen Etkileşim Günleri' projesinin yeni durağı Kavaklıdere oldu.
  Bakırcılar Çarşısı'nda gezintinin ardından bakırcılık atölyesi ziyaret edildi. Öğretmenler, Kavaklıdere'de 800 yıllık geçmişi olan bakırcılık mesleğinin tarihini, 60 yıllık bakır ustası Mehmet Ali Köroğlu'ndan (71) dinleyerek atölyede keyifli zaman geçirdiler. Unutulmaya yüz tutmuş ata mesleğini gururla yaşatmaya çalıştığını belirten Köroğlu, bakır işleme teknikleri hakkında, öğretmenlere bilgi verdi. Öğretmen Etkileşim Günleri'nin Muğla'nın ilçelerinde devam edeceğini belirten İl Müdürü Emre Çay, "Bakırcılığı ile meşhur Kavaklıdere ilçemizde öğretmenlerimizle bir araya gelerek kültür, tarih ve sanata dair unutamayacağımız bir gün geçirdik. Unutulmaya yüz tutmuş Türk el sanatlarından olan bakırcılığı yerinde görmek ve son ustasından ata mesleğini dinlemek, bizlere ayrı bir keyif verdi" dedi.
  Kültür, tarih-sanat etkinlikleri kapsamında tarihi yerler, müze ziyaretleri, film-belgesel gösterimleri, sanat atölyeleri, kültürel festivaller, konferanslar-seminerler, geleneksel halk dansları ve müzik gösterileri, edebiyat etkinlikleri, yerel el sanatları ve zanaat etkinlikleri, tarihi geziler düzenlenecek.


  YORUMLAR

  • 0 Yorum