• Reklam

Nüfus müdürü çeteye yardımdan tutuklandı

İzmir’in Bornova ilçesinde organize suç örgütüne yardım, rüşvet almak ve vermek, evrakta sahtecilik suçlaması ile aralarında Bornova İlçe Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Ümit İ.’nin de bulunduğu 5 kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Nüfus müdürü çeteye yardımdan tutuklandı
06 Ağustos 2022 - 13:16 - Güncelleme: 06 Ağustos 2022 - 13:21

Bornova İlçe Nüfus Müdürlüğü’ne evrakta sahtecilik, organize suç örgütüne yardım ve yataklık ile rüşvet alıp vermek suçlaması sebebiyle operasyon düzenlendi.

Soruşturmanın kapsamlı bir şekilde ele alınması adına müfettişlerin de olaya el koyduğu operasyonda Bornova İlçe Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Ümit İ.’nin yanı sıra iki personel, bir çaycı ile hakkında sahte evrak düzenlenen Mehmet Ali Bayhan gözaltına alındı.

KİMLİK 150 BİN, PASAPORT 400 BİN... 10 AYRI İŞLEM!
Operasyonda sahte kimlik ve evrak karşılığında rüşvet alındığı ve 10 ayrı işlem yapılarak evrakların düzenlenerek şahıslara dağıtıldığı tespit edildi. Yapılan tespitlerde müdürlük içinde evrak borsası kurulduğu ve nüfus kimliği için 150 bin TL, pasaport için 400 bin TL rüşvet istendiği iddia edildi.

Emniyetteki ifade işlemlerinin ardından mahkemeye sevk edilen müdür Ümit İ. ile birlikte 4 kişinin tutuklanarak yargılanmasına karar verildi.
DİKKAT ÇEKEN DENİZ CAMGÖZ AYRINTISI
Operasyonun detaylarında ise pasaport, kimlik borsasını kuran ekibin rüşvet karşılığında kimlik ve pasaportlardaki fotoğrafları değiştirip kişi yada kişilerin yurtdışına kaçmasına aracılık ettiği iddia edildi.
Operasyonda suç örgütü lideri Deniz Camgöz ile ilgili önemli bir detay dikkat çekti. Interpol tarafından Karadağ’da 5 kişi ile birlikte yakalanan ve Türkiye’ye iadesi için işlemleri süren Deniz Camgöz'ün Bornova operasyonunda tutuklanan Mehmet Ali Bayhan'a ait kimlikle yakalandığı ortaya çıktı.

EMNİYETİN HASSASİYETİ SONUCU ORTAYA ÇIKTI
İzmir Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin Interpol koordinasyonunda iade işlemleri için Karadağ’a gittiği, Karadağ’da işlemler yapılırken Camgöz’ün üzerinden çıkan Mehmet Ali Bayhan'a ait pasaportun gerçek olduğunun tespit edildiği kaydedildi. Bunun üzerine Mehmet Ali Bayhan'ı araştıran polislerin şahsı yakaladığı ve Bornova operasyonundaki ilmeğin böylelikle çözüldüğü ve operasyonun başlatıldığı kaydedildi.


GÖZLER İADE SÜRECİNDE
Yapılan operasyonun ardından ise gözler çete lideri Deniz Camgöz’ün Türkiye’ye iadesine çevrildi. Organize suç örgütlerine yönelik soruşturma kapsamında Deniz Camgöz liderliğindeki yasa dışı yapılanmayla ilgili 38 sanık hakkında iddianame hazırlamıştı.

İddianamede, sanıkların karıştıkları iddia edilen 13 olaya ilişkin dosyanın birleştirildiği, bu olayların arasında Çiğli Belediye Başkan Yardımcısı Ali Rıza Koçer'in 11 Ocak 2020'de silahlı saldırıya uğraması olayının da yer aldığı bildirilmişti.
38 sanık hakkında "suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak", "kasten yaralamaya teşebbüs", "kasten öldürmeye teşebbüs", "mala zarar verme", "Ateşli silahlar ve bıçaklar ile diğer eşyalar hakkındaki kanuna muhalefet etmek", "silahla yağmaya teşebbüs" gibi suçlardan dava açılmıştı.
Müşteki Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz hakkında da daha sonra "Vücutta kemik kırığı oluşturacak nitelikte silahla kasten yaralamaya azmettirme" suçlamasıyla ek iddianame hazırlanmış ve bu dosyayla birleştirilmiş, sanık sayısı da 54'e yükselmişti. Başka dosyadan tutuklu 1 sanığın dosyaya dahil edilmesiyle birlikte sanık sayısı da 55'e yükseldi. (Egesonsöz)


YORUMLAR

  • 0 Yorum