MİT operasyonu: PKK/YPG'nin sözde eyalet sorumlusu etkisiz hale getirildi

  PKK/YPG'nin sözde eyalet sorumlusu İran asıllı Yusif Mehmud Rebani ile beraberindeki terörist Mazlum Esat, MİT operasyonu ile Suriye'de etkisiz hale getirildi.

  MİT operasyonu: PKK/YPG'nin sözde eyalet sorumlusu etkisiz hale getirildi
  12 Ağustos 2022 - 13:30

  Terörle mücadele kapsamında yürütülen operasyonlar, başarılı bir şekilde sürdürülüyor. Nokta atışları ile teröristlerin inleri yerle bir edilirken, sözde üst düzey yöneticiler de teker teker sarı torbaya giriyor.

  Çalışmalar kapsamında, Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) Suriye Kamışlı’da 6 Ağustos tarihinde gerçekleştirdiği operasyonla, bir terörist daha öldürüldü.

  AA’nın haberine göre; operasyonla terör örgütü PKK/YPG'nin sözde Amude-Derbesiye eyaleti genel sorumlusu İran asıllı "Rezan Cavit" kod adlı Yusif Mehmud Rebani, etkisiz hale getirildi.

  TSK’ya saldırı talimatı verdi

  Edinilen bilgiye göre, MİT, PKK'nın sözde Haftanin eyalet sorumlusu olduğu dönemde Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) yönelik saldırıların talimatını veren terörist Rebani'nin, Suriye'de bulunduğunu tespit etti.

  Araştırmaların derinleştirilmesinin ardından operasyonu gerçekleştiren MİT, terörist Rebani ile beraberindeki sözde Amude-Derbesiye eyaleti genel istihkam sorumlusu "Ruhaz Amude" kod adlı Mazlum Esat'ı etkisiz hale getirdi. Operasyona katılan ekip, daha sonra güvenli şekilde Türkiye'ye döndü.

  PKK'nın İran kolu PJAK'da da görev yaptı

  PKK'ya 1990'lı yıllarda katılan terörist Rebani'nin, 2010'da örgütün İran kolu PJAK'ın sözde en üst yürütme organı "Koordinasyon Komitesi"nde sorumlu olarak görev yaptığı belirlendi. 2014'te Irak'ın Kandil bölgesinde yapılan örgüt konferansının ardından sözde Doğu Kürdistan Demokratik ve Özgürlük Kongresi'nin kurucu eş başkanı olarak seçilen Rebani, aynı yıl PKK'nın silahlı kanadı HPG Askeri Konseyi'nin de kurucu üyeleri arasında yer aldı.

  TSK’ya yönelik çok sayıda eylemi organize etti

  2018'de Pençe harekatları öncesinde stratejik öneme sahip sözde HPG Haftanin eyalet sorumlusu olarak görevlendirilen terörist, Haftanin'deki terörist faaliyetleri sırasında TSK'ya yönelik çok sayıda eylemi organize etti.

  Terörist Rebani, 2021'de Barış Pınarı Harekatı'nda terörden arındırılan Rasulayn bölgesinin sınır komşusu Amude-Derbesiye bölgesine sözde eyalet sorumlusu olarak görevlendirildi.


  YORUMLAR

  • 0 Yorum