• Reklam

Milletvekili Bursalı: Sosyal demokratlar ama sosyal devletten uzaklar

AK Parti İzmir Milletvekili Şebnem Bursalı, AK Parti iktidarı döneminde 21 yıl boyunca sosyal hizmet alanında devrim niteliğinde projelere imza atıldığını söyledi.

Milletvekili Bursalı: Sosyal demokratlar ama sosyal devletten uzaklar
04 Kasım 2023 - 13:14
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın İzmir’e yönelik hizmetlerine ilişkin güncel verileri paylaşan Bursalı, özellikle sosyal yardımlar konusunda önemli bir zihniyet dönüşümünün yaşandığını dile getirdi.
Yaşanan zihniyet dönüşümünü de açıklayan Bursalı, “Hükümet olarak sosyal yardım ve sosyal hizmet başlıklarında arz odaklı değil talep odaklı hizmetler sunulmaya başlandı. Bu neden önemli? İhtiyaç sahibinin ihtiyacının doğru tespiti ve sonrasında bu ihtiyacın eksiksiz giderilmesi açısından önemli. Değilse devletin ortaya koyduğu kriterlerin kime uyup kime uymadığı ya da ortalama ihtiyacın ne olduğu bilinmeden verilecek hizmetler boşa kürek sallamaktan öteye gidemeyecektir. AK Parti olarak ‘kimseyi arkada bırakmayan’ politikalar ortaya koyduk. Günün şartlarına uygun modeller geliştirdik. Böylece ihtiyaç sahiplerini doğru tespit edip hizmetlerin doğru kişilere ulaşmasını sağladık" ifadelerini kullandı.

“SOSYAL DEMOKRATLAR AMA SOSYAL DEVLETTEN HABERSİZLER”
Muhalefetin sosyal yardımlar konusundaki eleştirilerini de değerlendiren AK Partili Bursalı, “Muhalefetin toptancı ret politikaları artık malum. Her konuda olduğu gibi bu konuda da anlamadan dinlemeden, sormadan soruşturmadan karşı çıkışlarını sürdürüyorlar. Yapılan yardımlardaki artış miktarını ‘halkı daha da fakirleştirdiniz’ eleştirisiyle izah etmeye çalışıyorlar. Ama bu bakış doğru değil. Zira sosyal yardım alan kişi sayısının artması, AK Parti’nin doğru kişilere ulaşma kriterlerinin ne kadar da objektif olduğunu gösteriyor. Bu kişiler zaten var. Biz sadece bu kişileri bulup ihtiyacı olanı vermeye çalışıyoruz. Ki bu da sosyal devlet anlayışının vazgeçilmez bir unsurudur. Maalesef sosyal demokratlıktan bahsedenlerin sosyal devletten bihaber olduklarını da üzülerek görüyoruz” dedi.

“TÜRKİYE AİLE DESTEĞİ PROGRAMI DEVAM EDİYOR”
AK Parti İzmir Milletvekili Şebnem Bursalı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından İzmir’e yapılan hizmetlerdeki son rakamları da paylaştı. Bursalı şu ifadeleri kullandı:
“Biliyorsunuz Türkiye Aile Destekleri Programımız var. Bu özellikle pandemi ile birlikte ihtiyaç sahibi ailelere deyim yerindeyse can suyu olması açısından Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla başlatılan bir programdı. Geçtiğimiz Ağustos ayında tamamlanacaktı. Ama uygulanan program o kadar isabetli oldu ki bir yıl daha devam ettirilmesi kararlaştırıldı. Ve o program kapsamında Ocak-Eylül arasında 1 milyar 88 milyon 431 bin TL ödeme yapıldı. Böylece toplam ödeme miktarı 1 milyar 481 milyon 209 bin TL’ye ulaştı. Engelli vatandaşlarımız için uygulanan 'Evde Bakım Yardımı' programından ise ilimizde 20 bin 126 kişi yararlanıyor. Engellilerimiz kendi evlerinde aile ortamında bakımını destekleyen bu program kapmasında Ocak-Eylül dönemi itibarıyla 830 milyon 345 bin TL, toplamda ise 3 milyar 938 milyon 16 bin TL destek sağlandı.”

“TÜRKİYE BİR DÜNYA MARKASI OLDU”
Hayata geçirilen sosyal yardım ve sosyal hizmet modelleri ile Türkiye’nin dünyada işaret edilen bir marka haline geldiğini belirten Şebnem Bursalı, çocuk ve kadın konusunda da önemli hizmetlerin vatandaşın istifadesine sunulduğunu dile getirdi. Bursalı, “6 Şubat depremlerinin ardından çocuklarımızla ilgili olarak inanılmaz bir hassasiyet oluştu. Bu, milletimizin ne kadar gönlü zengin bir millet olduğunu bizlere bir kez daha gösterdi. Annesiz babasız kalan evlatlarımız için koruyucu aile olmak isteyenlerin sayısı yüzbinlerle ifade edildi. Şimdi yeni modelleri üzerinde çalışılan koruyucu aile sayısı İzmir’de de hatırı sayılır bir seviyede. Şu an 435 koruyucu ailemizin yanında 485 evladımız hayata tutunmuş durumda. Aile sıcaklığını buldukları, yarınlara daha umutla baktıkları bir ortamı geleceğimiz olan çocuklarımıza sağlamış olduk” diye konuştu.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum