MGK bugün toplanıyor

  Milli Güvenlik Kurulu, iki aylık aranın ardından bugün Beştepe'de toplanacak. Toplantının en önemli gündem maddesi sınır ötesindeki terörle mücadele operasyonları olacak.

  MGK bugün toplanıyor
  04 Nisan 2024 - 12:24 - Güncelleme: 04 Nisan 2024 - 12:46
  , Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlığında bu yıl ikinci kez yine yoğun gündemle toplanacak.

  TRTHaber'de yer alan bilgilere göre Beştepe'de gerçekleştirilecek kritik toplantının ilk başlığı terörle mücadele olacak.

  'nin hedefi Irak sınırlarındaki güvenlik çemberini bu yaz itibarıyla tamamlamak.

  Bu çerçevede toplantıda Irak'ın kuzeyindeki  unsurlarının yok edilmesi için devam eden operasyonların genişletilmesi üzerinde durulacak.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu ay içinde Bağdat'a yapacağı ziyaretin hazırlıkları konuşulacak.

  MGK toplantısında, terör örgütü PKK yandaşlarının Avrupa'da yaşayan Türklere ve Türkiye'nin diplomatik temsilciliklerine yönelik saldırıları da görüşülecek.

  ABD İLE İLİŞKİLER

  Washington yönetimiyle ilişkiler, kurulun gündemindeki bir diğer konu olacak.

  Amerika Birleşik Devletleri ile F-16 tedariki için yürütülen süreçteki son durum ve Cumhurbaşkanı'nın mayıstaki Washington ziyareti Kurul tarafından ele alınacak.

  "KIRMIZI KİTAP" ÇALIŞMALARI

  İsrail'in Gazze'de sürdürdüğü katliamlar da görüşülecek.

  Saldırıların durdurulması, insani yardımların kesintisiz ulaştırılması ve İsrail’in gerilimi bölgeye yayma çabalarının önüne geçilmesi için yürütülen temaslarla ilgili değerlendirme yapılacak.

  Ve Kamuoyunda 'Kırmızı Kitap' olarak bilinen 'Milli Güvenlik Siyaseti Belgesi'nin güncellenmesi için başlatılan çalışmalar. Yıl bitmeden MGK'nın onayına sunulması planlanan çalışmada gelinen aşamayla ilgili toplantıda sunum gerçekleştirilecek.

  YORUMLAR

  • 0 Yorum