• Reklam

'Menemen tüm canlıların ortak yaşam alanı'

İZMİR'in Menemen Belediyesi, 2021 yılında Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi ile 7 bin 128 can dostun yaralarını sararken, 1054 kısırlaştırma, 55 sahiplendirme ve 3 bin 317 aşılama işlemi gerçekleştirdi. Ekipler, pandeminin ve tam kapanma dönemlerinin yaşandığı zaman dilimlerinde de sokakta yaşayan can dostlar için mama bırakma ve dağıtım hizmeti de verdi.

'Menemen tüm canlıların ortak yaşam alanı'
21 Ocak 2022 - 14:46 - Güncelleme: 21 Ocak 2022 - 14:47
Menemen Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü, 15 dönüm üzerine kurulu olan Geçici Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi ile kısırlaştırma, sahiplendirme, aşılama ve mama bırakma hizmetleri de gerçekleştirdi. Bakımevinde doğada çeşitli nedenlerle yaralanan hayvanların ameliyat, tedavi ve bakım hizmetlerini gerçekleştiren belediye ekipleri, 2021 yılında 7 bin 128 can dosta yardım etti. Geçici Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi'nde 2 bin 355 ihbara müdahale edildi. 1758 sahipsiz sokak hayvanı, bakımevinde misafir edildi. 1215'i kuduz, 1922'si parazit aşısı olmak üzere 3 bin 317 aşılama yaptı. 958 hayvana mikroçip takıldı. 55 patili dostu da sahiplendirdi. Ekipler, pandemi dolayısıyla sokağa çıkma kısıtlaması yapılan günlerde besleme rutinini sıklaştırarak, can dostların aç kalmasının da önüne geçmeye çalıştı.

'BAKIMEVİ NİTELİĞİNDE HİZMET VERİYOR'

Konuyla ilgili konuşan Menemen Belediye Başkan Vekili Aydın Pehlivan, "15 bin metrekare alan üzerine kurulu bu dev tesisimizde, tüm can dostlarımızı koruyor, bakımlarını yapıyor ve sahip çıkıyoruz. 7/24 esasına göre çalışan Geçici Hayvan Bakımevimiz, can dostlarımızın kapalı tutulduğu bir barınak değil, barınma, bakım, tedavi ve aşılamalarının yapıldığı bir dinlenme tesisi, bakımevi niteliğinde hizmet veriyor. Gerekli tedavileri yapılarak sağlıklarına kavuşan can dostlarımız, ekiplerimiz tarafından alındıkları doğal yaşam alanlarına bırakılıyor. Dünyamızın bu nazik dengesini korumak, 'yaratılanı yaratandan ötürü sevmek' düsturu, inancımız ve medeniyetimizin geleneğidir. Can dostlarımıza gösterilen merhamet ve onlar için yapılanlar, gönül zenginliğinin de bir göstergesidir. Bizler de yerel yönetimler olarak sevgi ve merhamet üzerine inşa edilen medeniyetimizin mirasını yaşatmaya ve geliştirmeye çalışıyoruz. Bir taraftan hayvanları korumaya, yaşatmaya çalışırken, diğer taraftan hayvan sevgisini çocuklarımıza, gençlerimize aşılama gayreti içerisinde olmaya dün olduğu gibi bugün de devam edeceğiz. Çünkü Menemen tüm canlıların ortak yaşam alanı" diye konuştu.


 

 

 


YORUMLAR

  • 0 Yorum