• Reklam

Menemen'de Inna rüzgarı

İzmir'in Menemen Belediyesi'nin 2'ncisini düzenlediği Uluslararası Menemen Çömlek Festivali, ikinci gününde de etkinlikler devam etti. 'Hünerli Eller Menemen Çömlek Yarışması'nda çömlek ustaları, en iyi çömleği yapmak için birbirleriyle yarışırken, şarkıcı Inna alanı dolduran binlerce vatandaşa keyifli anlar yaşattı.

Menemen'de Inna rüzgarı
17 Eylül 2023 - 15:31 - Güncelleme: 17 Eylül 2023 - 15:33

Menemen Belediyesi Uluslararası Çömlek Festivali ikinci günü de dolu dolu programlarla başladı. Menemen Şehir Parkı'nda iki gün sürecek Hünerli Eller Menemen Çömlek Yarışması, çömlek ustalarının kayıt yaptırmalarıyla start aldı. Festivale 34 ülkeden katılım gösteren çömlek ustaları, tezgâh başına geçerek serbest teknik ve estetik dalda olmak üzere eserlerini gruplar halinde ortaya çıkardı. Festival alanına gelerek üretici stantlarını gezen Menemen Belediye Başkan Vekili Aydın Pehlivan, yurt içi ve yurt dışından gelen yarışmacılara başarılar diledi. Jürinin dikkatle takip ettiği, festival konuklarının da ilgiyle izlediği yarışma, gün boyunca devam etti. Bugün finallerin yapılacağı yarışmada dereceye girenler ödüllendirilecek.

'DAYANIŞMA VE DUYARLILIK FİLMİ İÇİN TEŞEKKÜRLER'

Festival kapsamında 'Çömlekten Hayatlar' filminin galası Menemen Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. Pehlivan, AK Parti Menemen İlçe Başkanı Hakkı Durmaz, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Menemen İlçe Başkanı Barbaros Çalışçı ve çok sayıda davetli katıldı. Pehlivan, "Yaşadığımız yüzyılın deprem felaketi sonrasında Menemenliler olarak gösterdiğimiz dayanışma ve duyarlılığın konu edildiği kısa film bu anlamda da önem taşıyor. Asrın felaketi sonrası yeni komşularımız yüze yakın vatandaşımız, bugün Menemenli çömlek ve seramik sektöründe faaliyet gösteren işletmelerimizde çalışıyor. Çömlek ustalarımıza göstermiş oldukları bu Ahilik duygusundan dolayı çok teşekkür ediyorum. Bu filmin yönetmenliğini yapan, Menemen'in evladı Gurbet Çember kardeşim başta olmak üzere emeği geçen herkesi canı gönülden tebrik ediyorum" dedi.

PEHLİVAN, STANTLARI TEK TEK ZİYARET ETTİ

Menemen Belediye Başkan Vekili Aydın Pehlivan daha sonra Menemen Şehir Parkı'na devam etti. Festival alanındaki tüm stantları tek tek ziyaret eden Pehlivan, hem stant sahiplerine hayırlı işler diledi hem de alanı ziyaret eden vatandaşlarla sohbet etti. Pehliva, ayrıca festivalin teması olan dayanışma ve duyarlılık etkinliği kapsamında gözleri bağlı olarak objeleri tanımaya çalıştı. Pehlivan, "Her bireyin bir gün engelli olma adayı olduğu gerçeğini unutmadan, Menemen'imizi engelsiz bir kent yapabilmek için mücadele ediyoruz" ifadelerini kullandı.

'İLKLERİ GERÇEKLEŞTİRİYORUZ'

Festival coşkusu akşam saatlerinde Cumhuriyet Meydanı'nda da devam etti. Alanı dolduran vatandaşları selamlayan Pehlivan, alkışlarla karşılandı. Pehlivan, "2. Uluslararası Menemen Çömlek Festivalimiz sayesinde güzel ilçemiz tarihi günlerinden birini daha yaşıyor. Workshoplar, yöresel lezzetler stantları, sempozyumlar, çömlek yarışmaları gibi birçok etkinliğe ev sahipliği yapan festivalimizin heyecanı, dünya yıldızı İnna konserimizle zirveye çıkacak. İlçemize, ilçemizin potansiyeline her zaman çok inanmışımdır. Bu nedenle yapılmayanları yapmak, olmazları oldurtmak için ekip arkadaşlarımla, mesai arkadaşlarımla birlikte gece gündüz demeden, yorulmadan çalışıyoruz. Uluslararası Çömlek Festivalimiz için de yola çıkarken bir iddiamız vardı. O da fazlasıyla geç kalınmış bir organizasyonu hayata geçirerek Menemen çömleğini tüm dünyaya tanıtmaktı. Bugün artık Menemen çömlekçiliği dünyada söz sahibi diyebiliyoruz. Bu onur, bu gurur hepimize ait. Menemenimize Cumhuriyetimizin 100'üncü yılında hem festival anlamında hem de hizmet bakımından projelerimizle ilkleri gerçekleştiriyor, ilkleri başarıyoruz" açıklamalarında bulundu.

ŞARKICI INNA, SAHNE ALDI

Sahneye ilk olarak çıkan Albin, meydandaki coşkulu kalabalığa şarkılarını söyledi. Ardından ünlü şarkıcı Inna sahneye çıktı.
Şarkılarını meydanı dolduran binlerce vatandaşla birlikte söyleyen Inna, "Burada olmaktan çok mutluyum. Sizi çok seviyorum Menemen" dedi. Sahneye eşi Filiz Pehlivan ile birlikte çıkan Pehlivan, İngilizce olarak "Dünyayı Menemen'de buluşturduğumuz festivalimize dünya starını getirmek yakışırdı. Menemenimiz, değerli hemşehrilerimiz hem hizmet hem festivaller bakımından her şeyin en iyisini hak ediyor" dedi. Pehlivan, daha sonra selfie çekimi yaptı. Ardından da festivale  renk katan Inna'ya günün anısına hediye takdim etti.

YARIŞMADA FİNAL HEYECANI

Menemen Belediyesi 2. Uluslararası Çömlek Festivali'nin son günü, Hünerli Eller Çömlek Yarışması'nın final heyecanı yaşanacak. Menemen Şehir Parkı'nda workshop etkinlikleri, çocuk atölyeleri, mahalle ve belediye stantlarının devam edecek.


YORUMLAR

  • 0 Yorum