• Reklam

Menemen Belediye Başkanvekili Pehlivan, bağbozumuna katıldı

İZMİR'in Menemen Belediyesi'ne ait bağlarında gerçekleştirilen üzüm hasadı için Türkelli Mahallesi'nde yer alan bağa giren Menemen Belediye Başkanvekili Aydın Pehlivan, bağbozumuna katıldı. Traktör kullanıp, üzüm kesen Pehlivan, bağda yapılan işleri üstlendi. Hasat sırasında çalışmalar hakkında bilgi alan Pehlivan, tarım emekçilerine bol bereketli bir hasat sezonu diledi.

Menemen Belediye Başkanvekili Pehlivan, bağbozumuna katıldı
02 Eylül 2022 - 11:37 - Güncelleme: 02 Eylül 2022 - 11:40

 

  Türkelli Mahallesi'nde bağbozumuna katılan Menemen Belediye Başkanvekili Aydın Pehlivan, Menemen Ovası'nda tıpkı çilek, pamuk, ıspanak gibi üzümün de çok değerli bir ürün olduğuna dikkati çekti. Pehlivan, "24 bin 500 dekar alanda bağcılık yapılan Menemen'imizde çiftçimizin emeği bizim için her zaman kutsaldır. Büyük bölümü ihraç olan üzüm rekoltesinin daha çok ve daha kaliteli olmasını sağlamak da bizim en temel görevlerimizin başında geliyor. Bugün Türkelli'deki bağlarımızda üzüm hasadına başlayan çiftçilerimize hem bol ve bereketli kazançlar diledik hem de tarımımızı daha nitelikli daha kaliteli hale getirmek için yaptığımız çalışmaları yerinde inceledik. Geçtiğimiz yıl içinde Türkelli'deki bağlarımızda İl Tarım Müdürlüğümüzle birlikte salkım güvesine karşı biyoteknikle mücadele başlatmıştık. Pilot uygulamamız devam ediyor. Ayrıca ilçe tarım müdürlüğümüzle birlikte bağlarımızda erken uyarı sistemi kurduk. Bu sayede ilaçlama, hastalık ve zararlı popülâsyonun takibini yapıyoruz. Projemizle daha sağlıklı ürüne ulaşmayı amaçlıyoruz" dedi.'BOL VE BEREKETLİ BİR HASAT SEZONU DİLİYORUM'

Üzüm rekoltesinin Menemen genelinde yaklaşık 24 bin 500 dekar alanda 60 bin ton olarak beklendiğini dile getiren Pehlivan, "Bu yıl 160 dekar bağımızın 80 dekarlık alanında sofralık ve kurutmalık olarak iki cins üzümümüz mevcut. Sofralık üzümde hasadımızı bitirdik. Kurutmalık üzümün de hasadını gerçekleştiriyoruz. Titizlikle yürüttüğümüz çalışmalarımızla daha sağlıklı ürün elde etmeyi hedefliyoruz. Diğer 80 dekar alanda ise birinci ürün olarak karakılçık buğdayı, ikinci ürün olarak mısır ekimi gerçekleştirdik. Karakılçıktan 14 ton buğday, 16 ton da saman elde ettik. Tüm çiftçilerimize bol ve bereketli bir hasat sezonu diliyorum" ifadelerini kullandı. 


 

 


YORUMLAR

  • 0 Yorum