• Reklam

Meclis'te Anayasa mesaisi başladı

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, 'yeni anayasa'ya ilişkin partilere yapacağı ziyaretlere başladı. Kurtulmuş, CHP Genel Başkanı Özgür Özel ile TBMM'de bir araya geldi. Görüşmenin ardından ortak açıklama yapıldı.

Meclis'te Anayasa mesaisi başladı
30 Nisan 2024 - 14:15

 Genel Kurulu'nu bu hafta yoğun bir  bekliyor.

Yeni ve sivil anayasa için ilk görüşmeler bugün başladı.

 

Meclis Başkanı  grubunu ziyaret ederek Genel Başkan Özgür Özel ile baş başa görüştü.

 

Görüşme sonrası Kurtulmuş ve Özel açıklamalarda bulundu.

"KARARI MECLİS VERECEKTİR"

Kurtulmuş'un açıklamaları şöyle:

Müzakereyle bir süreç oluşturulması fikrini ifade ettim. Benim dikkat ettiğim husus, anayasının içeriğiyle ilgili şimdiye kadar bir cümle konuşmadık. Önce yapılacak işin usullerinin tespit edilmesi ve sonucu olarak doğru bir istikamette müzakerelerin sürdürülmesidir.

Partilerin anayasaları olmaz.  teklifleri olur. Anayasa yapım süreci ile iligli görüşlerini aldım. Benim için yapıcı bir görüşme oldu. Hep beraber bir yol alacağız.

Kararı Meclis verecektir. Bu Meclis anayasa yapma yetkisine de gücüne de sahiptir. Yeni anayasayla ilgili toplumsal mutabakat arıyoruz.

Mayıs sonuna dek usule ilişkin fikirleri almak isteriz. Belki yaz döneminde partiler tekliflerini olgunlaştırarak Meclis açıldığında müzakere ortamı başlar.

"MÜZAKERE ORTAMI ŞART"

Özel'in açıklamaları ise şöyle:

Ben kendisinin Meclis Başkanlığına aday olduktan itibaren her zaman görüşebileceğimizi söyledim. Bugün de bir ziyaret yaparak bizlerle görüşlerini paylaştık. Yeni anayasayla ilgili açık bir müzakere ortamı şart.

Anayasa ile ilgili görüşleri partimizde değerlendireceğiz. Anayasaya uyacaksak değiştirelim. Geçen sefer de iyisi yapıldı ama yapılan anayasaya uyulmadı. Bu konudaki hassasiyetlerimizi ilettik. Anayasaya uymayacaksak yeni anayasaya yapsak ne olur yapmasak ne olur?

Siyasiler el sıkıştırmazsa siyaset düşmanları el oluşturmaya başlar. El sıkışılacak,i müzakere edilecek. Sorumlu olduğmuz kitleler için de mücadele edilecek. Bu el sıkışma demokrasiye inananların yapması gereken bir şey.

 

ERDOĞAN-ÖZEL GÖRÜŞMESİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve  Genel Başkanı Özgür Özel'in de 2 Mayıs'ta Beştepe'de gerçekleştireceği görüşmede,  değişikliğinin konuşması bekleniyor.


YORUMLAR

  • 0 Yorum