• Reklam

Konteyner kent için şok karar: İZDEDA'dan 1 yıl çağrısı!

İZDEDA Başkanı Özkan konteyner kentte yaşayan depremzedelerin aranarak 3 hafta içinde kaldıkları alanı boşaltmalarının istendiğini duyurdu. Konteyner kent için Temmuz ayı sonuna kadar boşaltma kararı alındığını açıklayan Özkan, AFAD'a 1 yıl daha uzatma çağrısı yaptı.

Konteyner kent için şok karar: İZDEDA'dan 1 yıl çağrısı!
24 Haziran 2022 - 17:13

İzmir'de 30 Ekim 2020 yılında meydana gelen depremin ardından merkezi yönetim ve yerel idare yaraları sarmak için seferber olurken, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından Bayraklı ilçesinde bir konteyner kent kurulmuştu. 

İzmir Depremzedeleri Dayanışma Derneği (İZDEDA) Başkanı Haydar Özkan'dan yüzlerce depremzedelerin barınma sorununa geçici de olsa çare olan konteyner kent hakkında çarpıcı bir açıklama geldi. 

İZDEDA Başkanı Özkan, konteyner kentte yaşayan depremzedelerin aranarak 3 hafta içinde kaldıkları alanı boşaltmalarının istendiğini duyurdu. Konteyner kent için Temmuz ayı sonuna kadar boşaltma kararı alındığını açıklayan Özkan, AFAD'a 1 yıl daha uzatma çağrısı yaptı. 

1 YIL ÇAĞRISI!
İZDEDA tarafından Haydar Özkan imzası ile yapılan açıklama şöyle: 
30 Ekim 2020 tarihinde gerçekleşen deprem sonrasında evi yıkılan depremzedelerin bir kısmı İzmir ili, Bayraklı ilçesindeki konteyner kent adıyla bilinen geçici konaklama merkezinde, bir kısmı ise İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan Uzundere Konutları’nda ikamet etmektedir.

Konteyner Kent’te ikamet etmekte olan tüm depremzedeler 22.06.2022 tarihinden itibaren aranarak 3 hafta içinde konteyner kentten ayrılmaları gerektiği söylenmiştir. AFAD Konteyner Kent Yönetimi tarafından konteyner kentin 2022 yılı temmuz ayında sonunda tamamen boşaltılacağı belirtilmiştir. 3 haftalık süre zarfında ev bulmanın zorluğu yanında yüksek kira, depozito ve nakliye bedelini birçok aile temin edemeyecek ve mağdur olacaktır. Konaklama merkezimizin geçici olduğunu kabul etmekle birlikte, zaten evini kaybederek mağdur durumda olan yurttaşlarımızı daha fazla mağdur etmemek adına konaklama sürecinin en azından 1 yıl daha uzatılmasını talep etmekteyiz.

Depremi yaşadığımız ilk günden bu yana depremzedelerin yanında olan İzmir Büyükşehir Belediyemiz, evini kaybeden birçok yurttaşımıza Uzundere Konutları’nda konut tahsis ederek yaraların sarılmasına vesile olmuştu. T.C. Sayıştay Başkanlığı’nca bu uygulamayla kamu zararı oluştuğu tespit edilmiş ve konutların boşaltılmasına vesile olmuştur. Bu uygulamayla kamu kaynakları rant maksadıyla hiç edilmemiş, aksine halk için kullanılmıştır. Bu vesileyle barınma hakkının evrensel bir insan hakkı olduğunu hatırlatıyor, saygılarımızı sunuyoruz.


YORUMLAR

  • 0 Yorum