• Reklam

Konak'ta Roman çalıştayı için geri sayım! Havagazı'nda iki gün

İZMİR'in Konak ilçesinde, belediyenin Roman dernekleriyle birlikte düzenlediği Roman Çalıştayı 14-15 Aralık tarihlerinde, Tarihi Havagazı Fabrikası'nda yapılacak.

Konak'ta Roman çalıştayı için geri sayım! Havagazı'nda iki gün
07 Aralık 2022 - 12:02 - Güncelleme: 07 Aralık 2022 - 12:03

Konak Belediyesi'nin sekiz Roman Derneği'yle birlikte planlayarak hazırlıklarını son aşamaya getirdiği Roman Çalıştayı için geri sayım başladı. Tarihi Havagazı Fabrikası'nda, 14-15 Aralık tarihlerinde düzenlenecek Roman Çalıştayı, CHP'nin Romanlara Yönelik Eylem Planı ve 5 Yıllık Stratejik Plan çerçevesinde yapılacak ve iki gün sürecek. Çalıştayda Roman vatandaşların yaşadığı sorunlar tüm boyutlarıyla gündeme taşınırken, bu sorunlara ilişkin ulusal ve uluslararası düzeyde yapılan iyi uygulama örnekleri de masaya yatırılacak. Halka açık düzenlenen çalıştay, 09.00-17.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek. Çalıştayın ilk gününde üç oturum yapılacak. İkinci gününde ise dileyen herkesin katılabileceği eş zamanlı üç atölye çalışması düzenlenecek. İkinci günün sonunda, iki gün boyunca yapılan çalışmalarda çıkarılan notlar ve sorunların çözümüne yönelik olarak belirlenen proje başlıkları okunacak. Çalıştayda belirlenen proje başlıkları bir kitapta derlenerek, ilgili tüm paydaşlara dağıtılacak.

'YOĞUN BİR ÇABA ORTAYA KOYUYORUZ'

Roman nüfusunun en yoğun yaşadığı bölgelerin başında Konak'ın geldiğine dikkat çeken Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, "Roman hemşehrilerimizin yaşadığı sorunları biliyoruz ve çözümler adına da gerçekten göreve geldiğimiz günden bugüne yoğun bir çaba ortaya koyuyoruz. Hizmete soktuğumuz Roman Kültür Merkezi'miz, Gençlik Destek Merkezi'miz bu çabanın en net kanıtlarındandır. Bu çalıştayımızın Roman hemşehrilerimize de ilçemize de katkısı büyük olacaktır" diye konuştu. Batur, çalıştayın ortaya koyduğu her öneriyi büyük bir titizlikle değerlendireceklerini de kaydetti.

KANAAT ÖNDERLERİ SÖZ ALACAK

Roman Çalıştayı'nda özellikle eğitim, istihdam, madde bağımlılığı, yoksulluk, ayrımcılık, kültürel ve yaşam faktörleri başlıkları ile politik sorunlar üzerinde kapsamlı oturumlar gerçekleştirilecek. Avrupa Konseyi'nden konuşmacıları ağırlayacak çalıştayda, Roman toplumuna rol model olmuş milletvekilleri, akademisyenler, sivil toplum kuruluşu liderleri, sanatçılar ve kanaat önderleri de söz alacak.

SEKİZ DERNEKTEN TAM DESTEK

Çalıştaya Evlatlarımızı Kötü Alışkanlıklardan Koruma Derneği, Konak Ulubatlılar Eğitim Kültür Yardımlaşma Dayanışma ve Spor Derneği, Ege Mahallesi Selanikliler Sosyal Yardımlaşma Derneği, İzmir Romanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Roman Gençlik Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği, İzmir Sahne Çalışanları Derneği, Ege Mahallesi Eğitim Gençlik ve Kültür Derneği, Roman Kadınları Güçlendirme Derneği destek verecek. (DHA)


YORUMLAR

  • 0 Yorum