• Reklam

Konak'ta kurulacak olan Roman Müzesi sanatseverleri heyecanlandırdı

KONAK Belediye Başkanı Abdül Batur, Roman dernekleri temsilcileriyle bir araya gelerek Romanlara Yönelik Eylem Planı kapsamında yaptıkları ve yapacakları projeleri değerlendirdi. Roman toplumunun yaşadığı sorunları da birinci ağızdan dinleyen Başkan Batur, Roman kültürünü tanıtacak, Romanların tarihiyle ilgili envanter oluşturacak bir Roman Müzesi hazırlığında olduklarını söyledi.

Konak'ta kurulacak olan Roman Müzesi sanatseverleri heyecanlandırdı
26 Ağustos 2022 - 11:51 - Güncelleme: 26 Ağustos 2022 - 11:53

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, yerel yönetim ve Roman sivil toplum kuruluşları arasında bu yılın başında imzalanan iş birliği protokolü çerçevesinde roman derneklerinin temsilcileriyle bir araya geldi. Belediyenin Araştırma ve Geliştirme (Ar-Ge) Müdürlüğü'ne ev sahipliği yapan Halil Rıfat Paşa Köşkü'nde düzenlenen toplantıya Başkan Batur'un yanı sıra Evlatlarımızı Kötü Alışkanlıklardan Koruma Derneği Başkanı ve Konak Belediye Meclisi Üyesi Ali Yangir, Konak Ulubatlılar Eğitim Kültür Yardımlaşma Dayanışma ve Spor Derneği Başkanı Engin Demirkol ve Konak Sosyal Hizmetler Dayanışma Derneği Başkanı Süleyman Çatalbaş katıldı. İş birliği protokolü çerçevesinde gerçekleştirilen toplantıda Ar-Ge Müdürü Turan Ateş, Konak Belediyesi'nce Roman vatandaşlara yönelik bugüne dek yapılan ve yapılması planlanan çalışmalar hakkında sunum yaptı. Konak Belediyesi'nin Roman nüfusunun yoğun olduğu mahallelerde hizmete açtığı Roman Kültür Merkezi, Gençlik Destek Merkezi, Minikler Konağı'yla birlikte AB projeleri Romacted programı, iş garantili meslek kursları gibi çalışmaların tek tek ele alındığı toplantıda Başkan Batur bir de Roman Müzesi açacaklarını söyledi. Konak Belediyesi ve Roman Dernekleri'nin birlikte hayata geçireceği, Roman kültürünü tanıtacak, geçmişten günümüze getirdikleri değerleri yaşatacak Roman Müzesi'nin kente kazandırılması kararlaştırıldı.

'İYİ NİYETİMİZDEN HİÇ KİMSE ŞÜPHE ETMESİN'

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, iyi niyetle çalıştıklarını ve yavaş ama emin adımlar atarak sorunları birlikte çözeceklerini dile getirdiği konuşmasında şunları söyledi:

"Bugüne kadar birikmiş olan birçok sorunu burada birlikte konuşuyoruz, birlikte çözmek için uğraş veriyoruz. Biz en başında 'Birlikte Konak' dedik. Bir kere bizim iyi niyetimizden kimse şüphe etmesin. Bu iyi niyetin karşılıklı olduğunu da biliyoruz. Bu masadakilerin hepsi iyi niyetli arkadaşlarımız, iyi niyetli kardeşlerimiz. Biz Roman dernekleriyle beraber bir protokol imzaladık ve her adımda birlikte hareket ediyoruz. Bu toplantılarda bir araya geliyor, Roman toplumunun sorunlarını kendi içinden dinliyor, görüyor ve çözümü birlikte arıyoruz. Yavaş yavaş ama emin adımlarla yol alıyoruz."

ROMAN KÜLTÜRÜNÜN YAŞATILMASINI SAĞLAYACAK MÜZE

Konak'ta yaşayan Roman vatandaşlarının tüm sorun ve taleplerinin dile getirildiği, çözüm yollarının masaya yatırıldığı toplantıda, yeni fikirler ve projeler de paylaşıldı. Konak Belediyesi ve Roman sivil toplum kuruluşları arasında imzalanan protokol kapsamında yapılması düşünülen Roman Müzesi projesi ise heyecan yarattı. Müze ile ilgili çalışmaların bir an önce başlaması için talimat veren Başkan Batur, müzenin Roman kültürünün doğru bir şekilde tanıtılması ve geleceğe taşınmasında önemli yeri olacağını ifade etti. Romanların tarihi, kültürü, yaşam tarzı, gelenek ve görenekleri ile coğrafi yapılarının aktarılması ve yaşatılmasını sağlayacak.(DHA) 


YORUMLAR

  • 0 Yorum