Konak'ta 300 halk dansçısı şenlikte sahne aldı

  İZMİR'de Konak Belediyesi Halk Oyunları Şenliği, iki yıllık pandemi sürecinin ardından yeniden düzenlendi. Bu yıl 16'ncısı düzenlenen şenlikte Konak Belediyesi'nin halk oyunları kurslarına katılan 300 halk dansçısı, dokuz yörenin halk oyunlarını sergiledi.

  Konak'ta 300 halk dansçısı şenlikte sahne aldı
  06 Haziran 2022 - 12:06 - Güncelleme: 06 Haziran 2022 - 12:08

  Konak Belediyesi'nin spor ve semt merkezlerinde halk oyunları eğitimi alan 7'den 70'e tüm kursiyerlerinin katıldığı Halk Oyunları Şenliği 16'ncı kez gerçekleşti. Kültürpark Atatürk Açık Hava Tiyatrosu'nda düzenlenen etkinliği Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, CHP Konak İlçe Başkanı Akın Küçükoğullarından, Deva Partisi Konak İlçe Başkanı Ali Rıza Uygur, Konak Belediyesi meclis üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş izledi. Şenlikte Zeybek, Fethiye,  Karadeniz, Trakya, Üsküp, Artvin, Kafkas yöreleri ile Çiftetelli ve Roman havaları sahnelendi. Tamamı Konak Belediyesi kursiyerlerinden oluşan, en küçüğü 5, en büyüğü 70 yaşında olan 300 halk dansçısının katıldığı şenlikte ayrıca Temiz Kalpler Down Sendromu Derneği halk oyunları ekibi de muhteşem gösterileriyle yer aldı.

  'EN BÜYÜK GÜCÜ SİZDEN ALIYORUZ'

  Pandemi nedeniyle şenliğin iki yıldır yapılamadığını, ancak bu yıl özlem giderdiklerini ifade eden Batur, Konak'ta kültür ve sanatı daha ileriye taşıyacaklarının sözünü vererek, "İki senedir pandemiden dolayı bu etkinliğimizi gerçekleştiremiyorduk. Bugün, hem şenliğimizi hem birbirimizi ne kadar özlediğimizi görüyoruz. Bundan sonra pandemi istemiyoruz, hastalık istemiyoruz. Önce sağlık diyoruz. Bundan sonra barış, demokrasi ve hukukun tecelli ettiği bir ülke istiyoruz. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün bize emanet ettiği Cumhuriyet ilkelerine bağlı kalmaya hep birlikte söz veriyoruz. Konak Belediyesi olarak, meclis üyelerimizle, çalışma arkadaşlarımızla, muhtarlarımızla birlikte kültür ve sanatta, Konak'ı ileriye götürmek için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz ama en büyük gücü sizlerden alıyoruz" dedi.

  EN BÜYÜK ALKIŞ 'TEMİZ KALPLER'E

  Konak Belediyesi 16. Halk Oyunları Şenliği, açık hava tiyatrosunda renkli görüntülere sahne olurken, izleyiciler  de alkışlarıyla ritim tuttu. Gösteriler arasında en büyük alkışı ise Temiz Kalpler Down Sendromu Derneği'nin halk oyunları ekibi aldı.
  İzleyenleri, halk oyunlarıyla Anadolu turuna çıkaran şenlik, gelenek olduğu üzere İzmir Marşı ile final yaptı. Batur da sahneye gelerek İzmir Marşı'nı kursiyerlerle birlikte söyledi. (DHA)


  YORUMLAR

  • 0 Yorum