Kocaoğlu: İzmir'in 12 yıl heba olmasın!

İzmir Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP İzmir İl Danışma Kurulunda önemli açıklamalara imza attı. Kocaoğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’den 12 yıllık Körfez temizleme projesine sahip çıkmasını istedi.

Kocaoğlu: İzmir'in 12 yıl heba olmasın!
10 Ekim 2021 - 14:43

İl Danışma kurulunum basına kapalı bölümünde konuşan Kocaoğlu'nun öztele şunları söylediği öğrenildi: "Siyasetin hedefi Cumhuriyet Halk Partisi benim de çocukluğumdan beri dedemden babamdan miras kalan Cumhuriyet Halk Partisi. Demokrasiye giden yolda, laiklikten yana, hukuk devletinden yanayım gibi sözleri söylemesinin bir anlamı yoktur,  çünkü o kendisidir. O kendini anlatmaya, söylemeye ve methetmeye girer. Bizim konuşmamız gereken dünyada ve ülkemizde siyasettir o da ekonomiden, ekmekten, lokmadan bağımsız değildir. Tam tersi göbeğindedir. Bugün kurulan ekonomik sitem siyasetçileri uluslar arası dev şirketlerin bir memuru haline getirmiştir. Siyaset ekonomiyi büyütür, ekonomiyi büyüttüğü kadar da paylaşımı sağlar yani gelir dağılımını adaletli bir şekilde sağlar. Peki, memur düzeyindeki siyasetçiler zenginden alıp, seçene, memura, vatandaşa verebilir mi? Hayır, işte bunu gören büyükler de siyasetten soğumuştur. Artık orta direk, yok edilmiştir. Orta direk yoksa artık durum bu hale gelir. Bu hem Türkiye hem de dünya için geçerlidir. Esas konu ekonomidir, iştir, aştır. Türkiye’nin ekonomik olarak yapacağı şeyler son derece berraktır. Tarım, hayvancılık, turizm, hizmet sektörü, para kazanacak büyüyecek, döviz elde edecek ve bu kaynaklarla bilimi, teknolojiyi, sosyal destekleri sağlayacaktır. Bunu yapacak iktidarın önce ülkesini, milletini sevmesi gerekir. Siyaset ülke insanı için, inandığın ideolojiyi temsil eden partin için yapılır.”

UZLAŞI KÜLTÜRÜ VURGUSU…
Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun da uzlaşı kültürüne değinen Kocaoğlu, “Sayın Genel Başkanımızın uzlaşı kültürü ile Türkiye’yi yönetmesi çoğu ülkeye örnek olacak bir olaydır. Bunu hep beraber desteklemeliyiz ve bu tavrı korumalıyız. Bir de HDP ile ilişkiler konusunda; İYİ Partili Müsavat Dervişoğlu’nun HDP çıkışı bizim için çok kıymetlidir. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in ben başbakanlığa talibim demesi de çok kıymetlidir. Son süreçte yaşanan bu iki çıkış Türkiye siyasetini ileriye taşımıştır. Burada da Genel Başkanımızın uzlaşmacı kültürünün etkisi büyüktür. Enflasyonun, hayat pahalılığının da sorumlusu gariban çiftçi,üretici, olmuştur. Buna şiddetle karşı çıkmamış gerekiyor.”

“12 YILLIK EMEK HEBA OLMASIN”
Çevre Konusunda da Tunç Soyer’den ricacı olan Kocaoğlu, “Çevre konusunda da duyarlı olmamız gerekiyor. Eğer her şeye rağmen Homa Dalya’nını rehabilite etmeseydim bugün Homa Dalyan’ı, Kuş Cenneti diye bir şey yoktu. 12 sene uğraşarak yaptığımız körfez temizlik projesini, sirkülasyon kanalının  tekrar İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç  Soyer tarafında ele alınıp, başlatılmasını, 12 yıllık çalışmanın ve projenin  heba olmamasını rica ediyorum. İkinci konu da jeotermaldir. Biz ise jeotermali tü kaka olarak görüyoruz. Jeotermal coğrafyanın verdiği nimettir. Buna karşı olmak düşüncesini hiçbir zaman anlamıyorum. Ama jeotermalin vahşi bir şekilde uygulanmasına da sonuna kadar karşı çıkmak zorundayız.” (Halime Erdoğan/ GÜNDEME BAKIŞ)


YORUMLAR

  • 0 Yorum