• Reklam

Kıyı Egeli Belediyelere Afet farkındalık eğitimi

KIYI Ege Belediyeler Birliği ve AFAD iş birliğinde düzenlenen, 10 bin belediye personelinin katılacağı "'Afet Farkındalığı' eğitimi öncesi üye belediye başkanları ve katılımcılarla online bir araya gelen Birlik Başkanı ve Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, "Vatandaşımızın en büyük yardımcısı yerel yönetimler. Biz de yerel yönetimlerin bu konuda bilinçlenmesine önem verdik. Böylece Kıyı Egeli belediyelerimizde, olası afetlere karşı, elimizi daha da güçlendirmiş olacağız" dedi.

Kıyı Egeli Belediyelere Afet farkındalık eğitimi
01 Aralık 2021 - 14:51 - Güncelleme: 01 Aralık 2021 - 14:52
Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, başkanı olduğu Kıyı Ege Belediyeler Birliği'nin 'Afet Öncesi, Afet Sırası, Afet Sonrası Farkındalığı' konulu, web tabanlı eğitim programına bağlanarak, katılımcılarla zoom üzerinden bir araya geldi.  Kıyı Egeli belediye başkanları, bürokratlar ve meclis üyelerine yönelik Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) işbirliğinde düzenlenen eğitim semineri öncesi eğitim ve afet farkındalığı hakkında konuşan Başkan Batur, İzmir'in en son 5.1 şiddetindeki depremle, afet gerçeğini yeniden hatırladığını, özellikle yerel yönetimler olarak afet öncesi, sırası ve sonrasında yapılacaklar konusunda bilinç oluşturarak nasıl bir yol izleneceğini Kıyı Egeli belediyeler olarak birlikte dizayn edeceklerini söyledi.

AFETLERE KARŞI, DENEYİMLİ KURUMLARLA İŞ BİRLİĞİ

Kıyı Ege Belediyeler Birliği ve Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, eğitime katılacak belediye başkanları ve bürokratlarla yaptığı konuşmada, afetlerin çok yoğun ve hemen her alanda yaşandığı bir dönemden geçildiğini dile getirdi. Konak Belediyesi olarak İzmir depremi öncesi AFAD, AKUT, TRAC gibi afet konusunda deneyimli kurumlarla iş birliğine başladıklarını, bu iş birliğini tüm Kıyı Egeli belediyelerle de devam ettirdiklerini kaydetti. Başkan Batur, şöyle devam etti: "Afetlere yönelik çalışmalar, yerel yönetimler için her zaman öncelikli ama içinde bulunduğumuz dönemde özellikle önemli. Son olarak saat 07.00'de İzmir'de yeniden bir deprem şokuyla uyandık. Depremler, yağışlar, seller ve çağımızın en büyük sıkıntısı pandemi…Yağmur sel gibi yağıyor, yangınları geçtiğimiz yaz hep beraber yaşadık. Özellikle Kıyı Ege Belediyeler Birliği'ne bağlı belediyelerimizin de bulunduğu ilçelerde büyük yangınlarla karşılaştık. Tam bir 'afetler dönemi' yaşıyoruz. Onun için de afet yönetimiyle ilgili, bu konuda tecrübesiyle geçmişten bu yana afetlerde katkı sunan kurumlarla birliktelik sağlayarak bu çalışmaları yürütüyoruz. Kıyı Ege Belediyeler Birliği bu anlamda bu eğitimi tüm belediyelere destek olmak amacıyla hazırladı. Biz de zaten Konak Belediyesi olarak 30 Ekim'den önce AFAD, AKUT, TRAC gibi çok değerli kurumlarla bu tür çalışmalara başlamıştık, depremden sonra da çalışmalarımızı yürütmeye devam ettik."

'VATANDAŞIMIZIN EN BÜYÜK YARDIMCISI YEREL YÖNETİMLER'

Afet gibi acil durumlarda ve afetlerin etkilerinin sürdüğü dönemlerde vatandaşın en yakınında yerel yönetimlerin olduğunu vurgulayan Başkan Batur, "Vatandaşımızın en büyük yardımcısı yerel yönetimler. Özellikle kamunun desteğinin çok sıkıntılı olduğu afet dönemlerinde vatandaşın başvuracağı kurumlar, yerel yönetimler. Onun için biz de yerel yönetimlerin bu konuda bilinçlenmesine önem verdik. Önümüzdeki süreç içinde de bu tür afetlerle karşı karşıya kalacağız. Son yıllarda yaşadıklarımız, böyle bir dünyaya doğru gittiğimizi gösteriyor. İklim değişikliği ve iklim değişikliğine bağlı sıkıntıların da yaşanacağı süreçler önümüzde bizi bekliyor. Bu tür çalışmalarla bu afet varlığını gündemde tutmak ve önümüze çıkacak afetlere karşı bilinçli olmak, en önemlisi de afet öncesi, sırası ve sonrası farkındalığı sağlamak ve yapılacak çalışmaları birlikte dizayn etmek konusunda bu seminerleri gerçekleştiriyoruz" dedi.

AFETLERİ UNUTMAK DEĞİL FARK ETMEK İÇİN EĞİTİM

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur'un konuşmasının ardından eğitim seminerini gerçekleştiren AFAD Eğitmeni Ayşe Arslanoğlu, "İzmir'de dün güne bir depremle başladık. Herhangi bir can ve mal kaybı olmadı. Ama bu bize afetlerle iç içe yaşadığımızı ve yaşamaya da devam edeceğimizi bir kez daha hatırlattı. Biz toplum olarak bir felaket yaşandıktan sonra çok hızlı seferber oluyoruz, her türlü yardımı yapıyoruz. Fakat çok kısa bir süre sonra bunu hemen unutuyoruz. Sanki bir daha yaşanmayacakmış gibi. Bu eğitim, farkında olmak ve burada edinilen bilgileri hayatın içinde uygulanır hale getirmek bizim için çok önemli" dedi.

10 BİN PERSONEL AFET EĞİTİMİ ALACAK

Aralık ayı sonuna kadar sürecek olan "Afet Öncesi, Afet Sırası, Afet Sonrası Farkındalığı' konulu, web tabanlı eğitim programı ve başvuran 60'ın üzerinde Kıyı Egeli belediye katılacak. Program tamamlandığında yaklaşık 10 bin belediye personeli afet farkındalık eğitimi almış olacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum