• Reklam

Kınık kuru domatesi coğrafi işaret aldı

Türk Patent ve Marka Kurumunca coğrafi işaret verilerek tescillenen Kınık kuru domatesi artık bir marka oldu. Kınık Belediye Başkanı Dr. Sadık Doğruer,  "Kınık kuru domatesi 25 Nisan 2022 itibariyle Türk Patent Enstitüsü tarafından coğrafi işaret aldı. Artık Kınık kuru domatesi, Türkiye ve Avrupa'da markalaştı" dedi.

Kınık kuru domatesi coğrafi işaret aldı
09 Eylül 2022 - 12:20 - Güncelleme: 09 Eylül 2022 - 12:21

Bakırçay havzasının kendine has aroması ile iç ve dış pazarlarda tercih edilen lezzetlerinden Kınık kuru domatesi, coğrafi işaretle tescillendi. Kınık Belediyesi olarak Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Türk Patent Enstitüsü'ne markalaşmak için müracaat ettiklerini belirten Kınık Belediye Başkanı Sadık Doğruer, "Kınık domatesi salçalığın yanında kurutmalık olarak ayrı bir ekim sahaları  var ve vatandaşımız bunu profesyonel olarak yapmaktaydı biz bunu Kınık Belediyesi olarak Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Türk Patent Enstitüsü'ne markalaşmak için müracaatımız oldu. Yaklaşık iki sezon boyunca gelip numune aldılar. Yapılan analizler  ,güneş ışınları ve meteorolojik verilerde dahil olmak üzere tüm laboratuvarlar ve teknik incelemelerden sonra Kınık kuru domatesinin verileri uygun bulundu. Artık Türkiye'de kuru domates deyince Kınık akla geliyor ve markalaştık" ifadelerini kullandı.

'KINIK DOMATESİNİN SATILMASI HEPİMİZİ ONURE EDER'

Kuru domatesin Türk Patent Enstitüsü'nden coğrafi işaret alması üreticileri de çok mutlu etti. Domates üreticileri  katkılarından dolayı Kınık Belediye Başkanı Dr. Sadık Doğruer'e teşekkür etti. Üreticilerden İsmail Özçelik, "Çocukluğumuzdan bu yana domatesçilik yapıyoruz. Belediyemizin önderliğinde patent almamız hem domates üreticileri hem de kuru domates üreticileri olarak hepimizi çok mutlu etti. Bunun nedeni hep iç hem dış pazarda domatesimizin A marka B marka değil de Kınık domatesinin satılması hepimizi onore eder" dedi.
Üreticilerden Zeki Selek ise "Marka olmamız domatesimizin daha değer kazanmasını ve daha iyi satılmasını sağlayacak" ifadelerini kullandı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum