• Reklam

KGK'dan Ankara'da diplomasi turu

Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK), kamu diplomasisine destek misyonu çerçevesinde uluslararası işbirliklerinin artırılması amacıyla diplomasi trafiğine hız verdi. 

KGK'dan Ankara'da diplomasi turu
18 Mayıs 2024 - 11:22
KGK Genel Başkanı Mehmet Ali Dim, KGK Mali Başkan Yardımcısı Yakup Aslan ve Yaygın Medya Meclis Başkan Yardımcısı Esra Öztürk’ten oluşan KGK Heyeti Başkentte bir takım diplomatik temaslarda bulundu.

EL SALVADOR 

Heyetin Ankara’daki ilk durağı El Salvador Büyükelçiliği oldu. El Salvador Büyükelçisi Hector Jaime tarafından büyükelçilik makamında kabul edilen heyet ile iki ülke arasında medya işbirliğinin artırılması ile Ankara-San Salvador ilişkilerinin daha ileri seviyelere çıkartılması için birlikte gerçekleştirilecek projeler ele alındı.İRAN

Heyetin ikinci durağı İran İslam Cumhuriyeti Kültür Müsteşarlığı oldu. İran Kültür Müsteşarı Seyyid Kasım Nazımi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen görüşmede Eylül ayında Tebriz’de gerçekleştirilmesi planlanan Türk-İran Medya çalıştayına ilişkin yol haritası görüşüldü.HİNDİSTAN

Diplomasi turuna Hindistan Büyükelçiliği’yle devam eden heyet, Hindistan Büyükelçiliği Basın Müsteşarı Anto Alphonse ile bir araya geldi. Ankara - Yeni Delhi ilişkilerinin derinleşmesine ilişkin medya alanına düşen görevlerin ele alındığı görüşmede Türkiye-Hindistan Medya Çalıştayı’nın takvim ve içerik detayları ele alındı.LÜBNAN 

KGK Heyetinin Ankara’daki bir sonraki durağı Lübnan Büyükelçiliği oldu. Büyükelçilik konutunda gerçekleştirilen görüşmede KGK heyeti Büyükelçi Ghassan A. Moallem tarafından kabul edildi. Lübnan ve Türkiye’nin köklü ilişkilerinin medya diplomasisi alanında da gerçekleşmesi yönünde görüş birliğinde sonuçlanan görüşmede işbirliğinin artırılması için somut adımlar ele alındı medya alanında olası işbirliği alanlarının masaya yatırılacağı bir çalıştayın yapılması için karar alınan görüşmede çalıştayın 2024 yılı içerisinde Beyrut’ta gerçekleştirilmesi yönünde görüş birliğine varıldı.KARADAĞ 

Heyet, son diplomatik misyon durağı olan Karadağ Büyükelçilik makamında büyükelçi Perisa Kastratovic tarafından kabul edildi. KGK heyeti medya alanında yapılabilecek işbirliği başlıklarını ele aldı. Görüşmede ülkesinin Türkiye ile ilişkileri fevkalade önemsediğini vurgulayan büyükelçi medya alanında Küresel Gazeteciler Konseyi ile işbirliğinin önemine dikkat çekti. Görüşmede iki ülkenin medya alanında işbirliği için somut adımlar atılması için yol haritası belirlendi. DİM: ÇABALARIMIZ SÜRECEK 

KGK genel başkanı Dim, Ankara’daki diplomatik misyonlara ziyaret trafiğinin süreceğini belirterek, 
 “Bölgesel güç olan ülkemizin kamu diplomasisine medya kanalıyla verebileceğimiz desteği arttırmak adına 74’e ulaşan dış ülke temsilcilerimiz ve tüm ülkeye yayılmış temsilci ve üyelerimizle olağanüstü gayret içindeyiz” dedi.  

ÇAVUŞOĞLU ZİYARETİ 

KGK heyetinin Ankara’da son durağı NATOPA Türk Delegasyonu Başkanı ve geçmiş dönem Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu oldu. Meclisteki çalışma ofisinde gerçekleşen görüşmede Başkan Çavuşoğlu’na konseyin çalışmaları hakkında bilgi veren Genel Başkan Dim, “Sayın bakanımızın her daim desteğini gördük. Kamu diplomasisine destek veren bir medya örgütlenmesini bakanımız ön görmüştü. Bu vesileyle bir kere daha fikir alışverişinde bulunduk ve hem de nezaket ziyareti yapmış olduk. Kendilerine nazik kabulleri için çok teşekkür ederiz” dedi. Çavuşoğlu da konseyin çalışmalarından duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Hikmet Çetin: Ülkemizin tüm sorunlarını kolayca çözmenin yolu AK Parti ile CHP ittifakından geçer
 
Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK)’nin Ankara’da Balgat’taki genel merkezi, TBMM Eski Başkanı, Eski Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Eski Bakanı Hikmet Çetin ile Ankara’da görev yapan gazetecilerin buluşmasına ev sahipliği yaptı.
 
MEDYA ve politikacılar arasında köprüler kurarak, daha şeffaf ve etkileşimli bir istişare ortamı yaratmayı ve duayen siyasetçilerin tecrübeleri ile hatıratlarını gazetecilerle buluşturmayı amaçlayan Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK)’nin ‘Türkiye’nin Dünü, Bugünü, Yarını’ konulu “Ankara Sohbetleri” etkinliği kapsamında gerçekleşen buluşmada gazetecilerin sorularını yanıtlayan duayen siyasetçi Hikmet Çetin, özellikle Ortadoğu ve Asya’daki güncel gelişmeler, uluslararası diplomasi ve Türkiye'nin dış politika stratejileri ile iç siyaset üzerine önemli değerlendirmeler yaptı.


 
ÖZGÜR ÖZEL LİDER Mİ?
 
CHP Genel Başkanı Özgür Özel’le ilgili, “Lider diyebilir miyiz” sorusunu Çetin, “Daha değil, beklemeliyiz” diye yanıtladı. “Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığı adaylığı doğru muydu” sorusuna cevap vermek istemeyen Çetin, “Türkiye’nin her açıdan kurtuluşu ve yeni sivil Anayasa da iki büyük partinin ittifakından geçer. Bu şansı Türkiye 1980 öncesi kullanmadı ve 12 Eylül darbesi oldu. Bugün bu şansı tepmemek gerek. Ama bu ittifaka MHP engeldir” diye konuştu.
 
ATATÜRK HEP VAR
 
NATO'nun Afganistan Özel Temsilciliği görevini üstlenmiş ve Türkiye'nin İsrail’i ziyaret eden ilk dışişleri bakanı olarak Türk dış politikasında önemli roller almış bir devlet adamı olan Çetin, geçmişten bugüne dünya siyasetiyleilgili de konuştu. Hikmet Çetin’in konuşmasından satır başları şöyle:


 
- Bana hep sorarlar bazen. Şimdi Atatürk sağcı mı, solcu mu? Atatürk devrimciydi. Her olayı devrim, her olayı. Dünyada böyle bir adam yok. Yani kimse bugün Lenin'den bahsetmiyor, kimse Mao'dan bahsetmiyor ama Atatürk hep var.
- O zamanın Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Suriye’de iç savaş çıkınca “100 bin göçmen bizim sınırımızdır, kırmızı çizgimizdir” dedi. Şimdi benim kabataslak yaptığım bir hesaba göre, böyle giderse, 2050'de Türkiye'deki yabancıların sayısı 30 milyon olacak. Nüfusumuzun o zaman 90 bine geleceğini düşünürsek, 3'te 1'i yani. Esad gitmesine gitmelidir. Esad'ın gitmesi benim meselem değil, Suriyelilerin vereceği bir karar. Esad gitsin diyenlerin çoğu gitti ama Esad orada duruyor. Aslında ülkesini de toparladı. Gayet olumlu bir şekilde gidiyor.
- Afganistan'dan döndükten sonra bana ‘orada ne var ne yok’ diye sormadı kimse. CHP de dahil. Bu da önemlidir. Çok önemli. Ne var Afganistan'da? Ne oluyor orada diye. Onun dışında da mesela grup başkan vekilleri biz orada Amerika'nın taşınımını yapıyoruz dediler. Hala sormuyorlar. Mesela bizim bir helikopter düştü. 14 kaybımız oldu Afganistan'da. Bana beraber çalıştığımız Hollanda'daki korgeneral telefon etti; “Senin bir fikrin var değil mi? Kesinlikle, Taliban bilerek isteyerek öyle bir saldırı yapmaz” dedi. Ben dünyada Afgan halkı kadar Türkiye'yi seven bir halk görmedim. Açık söyleyeyim. Ben bunlarla beraber 3 yıl yaşadım. Her 30 Ağustos'ta Türkiye'de okuyan Afgan generaller gelir ağlarlardı bana. Duygudan.
- ABD 14-15 milyar dolar harcıyordu yılda, değil mi? Condoleezza Rice geldiğinde dedim ki “Bunları yapıyorsunuz, Afgan yine aç. Yine işsiz. Sağlık problemi var. Eğitim problemi var. Bunlara yatırım yapmadığınız sürece bu bütün yaptığınız askeri işi boşa gidecek. İnsanların gönlünü ve beynini kazanmanız lazım. Bakın Kabil'de yazın tozdan kışın çamurdan geçilmiyor. Buraya 100 milyon dolar harcasanız düzelir. Yolları asfalt edeceksiniz. Alt yapıyı yapacaksınız” dedim. ABD büyük yanlışlık yaptı ya kasıtlı ya da bilerek. Yıkmada başarılı. Yapmada yoklar.
- İki büyük parti, AK Parti ve CHP Türkiye’yi birlikte yönetmeli, bu iki partinin bir gün mutlaka hükümet olması gerekir, MHP bu işbirliğinin önünde engel. AK Parti milletten kopmamalı.
- RecepTayyip Erdoğan hepimizin Cumhurbaşkanı olmalı. 31 Mart seçimleri yerel seçimin ötesinde sonuçlar doğurdu, tek adam rejimi devam ettiği sürece hiçbir adım atılamaz, parlamenter sisteme geçilmesi gerekliliği var.
KGK genel merkezindeki buluşmaya KGK Genel Başkanı Mehmet Ali Dim’in yanısıra KGK Mali Başkan Yardımcısı Yakup Aslan, KGK Yaygın Medya Meclis Başkan Yardımcısı Dr. Esra Öztürk, KGK meclis üyeleri Tolga Şardan, Yaşar Önel, Olgunay Köse, Bekir Nazım Ada, Deniz Büstani, KGK Danışma Kurulu Başkan Vekili Dr. İmbat Muğlu ve bazı KGK üyeleri ile Ankara’da görev yapan 20’den fazla gazeteci ve akademisyen katıldı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum