• Reklam

Kemanın dünyada parlayan yıldızından Kuşadası'nda resital

KEMAN virtüözü Ilgın Top, 'Genç Sanat Dinletileri' kapsamında Güvercinada Kalesi'nde konser verdi. Kuşadası Belediyesi ile Kuşadası Altın Güvercin Kültür Sanat ve Tanıtım Vakfı (KUSAV) iş birliğinde düzenlenen konserde kemanıyla izleyenleri büyüleyen sanatçıya piyanoda Çağdaş Özkan eşlik etti.

Kemanın dünyada parlayan yıldızından Kuşadası'nda resital
17 Ağustos 2022 - 22:01 - Güncelleme: 17 Ağustos 2022 - 22:02

Türkiye'de klasik kemanın parlayan yıldızı 22 yaşındaki Ilgın Top, geçen mayıs ayında düzenlenen 12'inci Peregrinos Musicales yarışmasına katıldı. Dünyanın farklı ülkelerinden birçok sanatçının başvurduğu yarışmaya kemanıyla çaldığı 3 eserin videosunu gönderen Ilgın Top, yarışma sonucunda İspanya Galiçya Kraliyet Flarmoni Orkestrası'nda solist olarak çalmaya hak kazandı. Eğitimini Hollanda'daki Conservatorium Maastricht müzik akademisinde sürdüren genç yetenek, 14 Temmuz'da İspanya'nın özerk bölgesi Galiçya'nın başkenti Santiago de Compostela'da düzenlenen konserde orkestrayla birlikte sahne alarak Türkiye'ye büyük bir gurur yaşattı.

İSMİ TÜRKİYE SINIRLARINI AŞTI

Klasik kemandaki yeteneğiyle dikkati çeken Ilgın Top, tarihi Güvercinada Kalesi'nde konser verdi. Genç Sanat Dinletileri kapsamındaki konseri çok sayıda sanatseverle birlikte Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, belediye başkan yardımcıları ve KUSAV Başkanı Levent Köylü de izledi. Performansıyla izleyenleri büyüleyen sanatçıya piyanoda Çağdaş Özkan eşlik etti. Genç yetenek, konserinde Johann Sebastian Bach, Niccolo Paganini, Camille Saint Saens ve Johannes Brahms'ın bestelerini çaldı. Konser sonunda Başkan Ömer Günel, Ilgın Top'a teşekkür edip, çiçek verdi.

"BİR HEDEFİMİ DAHA GERÇEKLEŞTİDİM

Güvercianada Kalesi'nde sahne aldığı için çok mutlu olduğunu belirten Ilgın Top, "Yedi yaşından itibaren keman eğitimine başladım.  13 yaşındayken ilk solistlik deneyimimi Bilkent Senfoni Orkestrası ile Henri Vieuxtemps'in 5. Keman Konçertosu'nu çalarak elde ettim. Peregrinos Musicales yarışmasında da başarı gösterdikten sonra İspanya Galiçya Kraliyet Flarmoni Orkestrası'nda solist olarak sahneye çıkan ilk Türk kemancı oldum. Bir hedefimi daha gerçekleştirdiğim için çok mutluyum. Ailem en büyük destekçim. Genç Sanat Dinletileri adı altında gerçekleştirdiğim resitalde atmosfer gerçekten inanılmazdı" dedi.

'BAŞARILAR DİLİYORUM'

Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel ise, "Güvercinada Kalesi 2020 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne girdi. Muhteşem bir tarihe sahip olan Güvercinada Kalesi'nde muhteşem olan iki sanatçıyı müziğin evrensel diliyle buluşturduk. Bugün aramızda yerli misafirlerimizin yanı sıra yabancı misafirlerimiz de var. İşte bütün bu farklılıkları bir araya getiren şey müziğin kendisi. Ben her iki sanatçımıza da kariyerlerinde başarılar diliyorum" diye konuştu.(DHA)

YORUMLAR

  • 0 Yorum