• Reklam

Karşıyaka Ata'sını andı

İZMİR'in Karşıyaka ilçesinde, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ölümünün 85. yılında anıldı. Karşıyaka'da 2 dakika boyunca hayat adeta durdu. Karşıyakalılar Zübeyde Hanım Anıt Mezarı'na akın etti.  Törende konuşan Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, "Özgür ve bağımsız Türkiye'mizin mimarı Atamızı her geçen gün çoğalan özlem ve sonsuz bir minnetle anıyoruz" dedi.

Karşıyaka Ata'sını andı
10 Kasım 2023 - 17:54 - Güncelleme: 10 Kasım 2023 - 17:54

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ölümünün 85. yılında törenle anıldı. Karşıyaka Hükümet Konağı önünde yüzlerce Karşıyakalının katılımıyla yapılan törende Atatürk Anıtı'na çelenkler sunuldu. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikal ettiği anda, saatler 09.05'i gösterdiğinde tüm yurtta olduğu gibi Karşıyaka'da da hayat adeta durdu. Caddeler ve sokaklardaki tüm yurttaşlar saygı duruşuna geçti. 2 dakika boyunca siren ve korna sesleri ilçenin dört bir yanında yankılanırken, duygu dolu anlar yaşandı. Saygı duruşunun ardından Karşıyakalılar, Ulu Önder'in Annesi Zübeyde Hanım'ın Anıt Mezarı'nı ziyaret etti. Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, eşi Öznur Tugay, CHP Karşıyaka İlçe Başkanı Levent Güçlü, meclis üyeleri, demokratik toplum örgütlerinin yönetici ve üyeleri, her yaştan Karşıyakalı, Zübeyde Hanım Anıt Mezarı'na karanfil bıraktı.

'850 YIL GEÇSE DE HATIRLANACAK'

Törende konuşan Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, "Tarihe bir destan olarak geçen kurtuluş savaşına önderlik ederek, ülkemizin bağımsızlığına kavuşmasını sağlayan önderimize minnettarız. Demokratik bir rejim olan Cumhuriyeti kuran ve bizlere böylesine değerli kocaman bir mücevher gibi Türkiye Cumhuriyeti'ni armağan eden büyük atamız sadece bizim için değil dünya için çok değerli bir liderdir. Yaptıklarıyla, 'Yurtta barış dünyada barış' sözüyle tüm dünyanın kahramanıdır, tüm dünyanın değeridir. Bugün ölümünün, onu kaybedişimizin 85. yılı, ama eminim 850 yıl da geçse yine hatırlanacak yine aynı derecede saygı duyulacak bir lider. Bizler böyle bir lidere sahip olduğumuz için onu kaybettiğimiz bugün de üzülmekten çok gurur duymalıyız. Yas tutmaktan çok kendimize aynayla bakmalıyız. Bize emanet ettiği değerlere bakmalıyız; Cumhuriyete, demokrasimize, Atatürk ilkelerine, insanlarımıza en çok kadınlarımıza verdiği haklara bakmalıyız" dedi. 

'DAHA YAPACAK ÇOK İŞİMİZ VAR'

"Onu kaybedişimizin üzerinden geçen 85 yılda bize bıraktığı emanetleri ne kadar ileriye taşıdığımızı gözden geçirmeliyiz" diyen Başkan Tugay sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye Cumhuriyeti'nin bugün içinde bulunduğu durumdan çok çok daha ileride bir ülke olmayı hak ettiğini, bu aziz milletin, yüce Türk milletinin dünyada çok daha yukarıda yer almış olması gerektiğini düşünüyorum. Bize bugünleri armağan eden atalarımıza en başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e olan borcumuzu ödeyelim. Bunun için bugün başlangıç günü olsun. Bugün başlayan o duyguyla, o mücadeleyle en kısa zamanda Cumhuriyetin ilk 15 yılında sağlanmış olan kalkınma hamlesini tekrar gerçekleştirelim. Bunu her bir vatandaşımıza saygıyla, sevgiyle sahip çıkarak yapalım. Bunun adı milliyetçiliktir, bunun adı vatanseverliktir, bunun adı Atatürkçülüktür. Karşıyaka Atatürk'ün, vatanseverlerin, Cumhuriyetçilerin kentidir. Karşıyaka Belediye Başkanı olmaktan her zaman büyük gurur duydum. Daha yapacak çok işimiz var, koşacak çok yolumuz var, alacak çok mesafemiz var. Yüce Türk milletinin önünde, ona bağımsızlığını armağan eden Cumhuriyeti kuran büyük liderinin önünde, o lideri dünyaya getiren Zübeyde annemizin önünde saygıyla eğiliyorum. Özgür ve bağımsız Türkiye'mizin mimarı Atamızı her geçen gün çoğalan özlem ve sonsuz bir minnetle anıyoruz. Önümüzdeki yıllar çok daha güzel günleri hep beraber yaşayacağımız yıllar olsun."

Törenin ardından Latife Hanım Köşkü Anı Evi Özel Müzesi'nin bahçesinde '10 Kasım Atatürk Fotoğrafları Sergisi'nin açılışı gerçekleştirildi. Katılımcılar Başkan Tugay ile sergiyi gezdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum