• Reklam

Karabağlar Belediyesi'nden 'ek zam' açıklaması: Kabul etmiyoruz, reddediyoruz

Genel İş üyesi işçilerin ek zam talebi ile ilgili yaptığı eyleme ilişkin olarak Karabağlar Belediyesi’nden yanıt geldi. Süreçle ilgili bilgilendirme yapan belediye, ek protokole ilişkin olarak sunulan teklifi de kamuoyuna duyurdu.

Karabağlar Belediyesi'nden 'ek zam' açıklaması: Kabul etmiyoruz, reddediyoruz
26 Ocak 2024 - 11:47
DİSK/Genel-İş İzmir 5 No’lu Şube, örgütlü olduğu Karabağlar Belediyesi’nde talep edilen ek protokol sürecinde uzlaşma sağlanamadığı bugün Karabağlar Belediye binası önünde basın açıklaması düzenlemişti.

Konuyla ilgili olarak Karabağlar Belediyesi’nden açıklama geldi. Açıklamada yapılacak olan ek protokol ile ilgili detaylara da yer verildi:

Belediyeden yapılan açıklama şöyle:

 Bazı basın organlarında “Karabağlar Belediyesinde ek protokol talebi(ek protokol eylemi): Tüm haklarımızı kullanacağız” başlığı ile yayınlanan haber içeriğinde “Bu ağır ekonomik koşullarda geçinemez hale gelen biz belediye işçileri maaşlarımızda iyileştirme talep ediyoruz ve bunun için ek protokol yapılmasını istiyoruz. Bu talebimizi karşılıksız bırakarak bizleri mağdur eden, talebimize kulak tıkayan ve ek protokol imzalamayı reddeden belediye yönetimlerini bu yanlıştan dönmeye çağırıyoruz.” İfadesinde yer alan “Bizleri mağdur eden Talebimize Kulak Tıkayan ve Ek Protokol İmzalamayı Reddeden Belediye Yönetimleri” ifadesi Karabağlar Belediyesi Yönetimi için haksız, son derece üzücü ve gerçeği yansıtmayan bir ifadedir.

    Bu İfadeyi Kabul Etmiyoruz, Reddediyoruz. Şöyle ki;

01.10.2022-30.09.2024 Yıllarını kapsayan Toplu Sözleşme görüşmeleri sonrasında İzmir’de benzer işyerleri içerisinde en iyi toplu sözleşmelerden biri olarak imzalanan sözleşme gereği 6 aylık periyotlarla enflasyon+2 refah payı bugüne kadar maaşlara yansıtılmıştır. Ayrıca 2023 Ağustos ayı itibariyle her ay maaşlara seyyanen net 1.000,00 TL ilave edilmiş ve edilmeye devam edilecektir. Ancak yaşanan enflasyonist sürecin ücretleri aşındırması nedeniyle; Karabağlar Belediyesi'nde örgütlü DİSK/Genel-İş Sendikasının ek protokol yapılarak işçi ücretlerinde iyileştirme yapılması talebi Belediyemiz yönetimi tarafından olumlu karşılanarak görüşmelere başlanmış, görüşmelerin hiçbir aşamasında ek protokol yapılarak maaşların iyileştirilmesi talebi reddedilmemiştir.

Yapılan görüşmelerde mevcut net 3.785,00 TL olan aylık gıda yardımının 515,00 TL iyileştirme ile net 4.300,00 TL ye çıkarılması önerimizin yanında, mevcut alınan ücretlere sözleşme hükümlerine göre en son 2023 Ekim ayında yapılan artışın sonrasında 2023/Ekim-Kasım-Aralık aylarında oluşan enflasyon oranları dikkate alınarak % 10 oranında iyileştirme teklif edilmiş, ancak bu teklif de sendika yönetimi tarafından değerlendirmeye alınmamıştır. Diğer taraftan ayrıca 2024/Nisan ayında ücretlerde toplu sözleşme gereği altı aylık enflasyon+2 refah payı artışı yapılacaktır.

Karabağlar Belediyesi hiçbir zaman işçisini mağdur etmemiş, emeğe saygı duyan, alın terini kutsal sayan bir anlayışla her zaman çalışanının yanında olmuştur ve olmaya devam edecektir.

    Kamuoyunun takdirine saygıyla sunulur.

                                                                                       Karabağlar Belediyesi

YORUMLAR

  • 0 Yorum