• Reklam

Kanser hastası çocuklar için Doğu'dan Batı'ya sevgi yolu

LÖSEMİ tedavisi gören çocuklar ve onların ihtiyaç sahibi ailelerine destek olabilmek amacıyla kurulan Kemik İliği Transplantasyon ve Onkoloji Merkezi Kurma ve Geliştirme Vakfı (KİTVAK) renkli ve anlamlı bir etkinliğe hazırlanıyor.  

Kanser hastası çocuklar için Doğu'dan Batı'ya sevgi yolu
04 Haziran 2022 - 11:29 - Güncelleme: 04 Haziran 2022 - 11:53

LÖSEMİ tedavisi gören çocuklar ve onların ihtiyaç sahibi ailelerine destek olabilmek amacıyla 1996 yılında kurulan İzmir merkezli Kemik İliği Transplantasyon ve Onkoloji Merkezi Kurma ve Geliştirme Vakfı (KİTVAK) renkli ve anlamlı bir etkinliğe hazırlanıyor. Diyarbakır'daki 3 bin yıllık Zerzevan Kalesi kalıntılarından çıkarılan takı ve motiflerden esinlenerek hazırlanmış takı koleksiyonu, İzmir'deki 2 bin 500 yıllık tarihi Agora'da düzenlenecek defile ile tanıtılacak. 'Doğu'dan Batı'ya Sevgi Yolu' temalı bu kültür etkinliği, 8 Haziran akşamı gerçekleştirilecek. Ünlü mankenlerin podyuma çıkacağı defileden elde edilen tüm gelir, tedavi sürecindeki çocuklarını beklerken haftalarca hastane bahçesinde, araba bagajlarında ya da koridorlardaki sandalyelerin üzerinde yatmak zorunda kalan anne ve babalar için başlatılan 'askıda oda' projesine aktarılacak.

SADECE BİR KÜLTÜR ETKİNLİĞİ DEĞİL

8 Haziran'da İzmir Agora Ören Yeri'nde gerçekleştirilecek 'Doğu'dan Batı'ya Sevgi Yolu' temalı kültür etkinliğinde, Zerzevan Kalesi Kazı Başkanı Doç. Dr. Aytaç Coşkun ile Antik Symrna Kazı Başkanı Doç. Dr. Akın Ersoy tarafından birer kısa sunum da yapılacak. Gecede, Zerzevan Kalesi kazıları sırasında bulunan ve Diyarbakır Olgunlaşma Enstitüsü kuyumculuk atölyesinde birebir aynısı üretilen Roma dönemine ait kolye, küpe, bilezik, yüzük gibi takılar ve kemer tokaları ünlü mankenler tarafından podyumda sergilenecek.

'HAYIRSEVERLERİN, SANATSEVERLERİN DESTEKLERİNİ BEKLİYORUZ'

Kültür ve Turizm Bakanlığı izni ile tarihi Agora'nın muhteşem atmosferinde gerçekleştirilecek etkinliğin çok önemli bir amaca hizmet edeceğini belirten KİTVAK Yönetim Kurulu Başkanı İklil Ulueren şöyle konuştu:
"Askıda Oda fonunda biriken paralarla ödeme gücü olmayan hasta ve hasta yakınlarının ücretsiz konaklamalarını sağlıyoruz. Bugüne kadar iki konukevimizde 600'e yakın hasta ve yakını ücretsiz kaldı.  Ancak sürekli artan bu talebi karşılayabilmek için hayırseverlerimizin katkısına daha çok ihtiyacımız var. Sponsorlarımızın desteği ile gerçekleştireceğimiz bu etkinlik hem önemli bir tanıtıma katkı sağlama, hem de KİTVAK gönüllülerini bir araya getirme açısından çok önemli. İzmirli hayırseverlerin, sanatseverlerin desteklerini bekliyoruz."

'HAYIRSEVER BAĞIŞLARIYLA YARATILAN MUCİZE'

'Umut kanseri de iyileştirir' sloganıyla başta çocuklar olmak üzere onkoloji hastalarının ellerinden tutmaya çalışan KİTVAK, çeyrek yüzyıllık geçmişine 4 büyük eser sığdırdı. Hayırseverlerin bağışlarıyla ilk olarak kendi alanında Türkiye'nin en büyük kapasiteli hastanesi Ege Üniversitesi KİTVAK-Tülay Aktaş Onkoloji Hastanesi'ni hizmete açan vakıf, daha sonra Ege Üniversitesi Hastanesi ile Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi kampüslerinde birer Hasta ve Hasta Yakınları Konukevi kurdu. Üniversitelerce işletilen konukevlerindeki ücretlerin asgari düzeyde belirlenmesine karşın, ödeme gücü hiç olmayan hasta ve hasta yakınları için de 'Askıda oda' projesini hayata geçiren İzmir merkezli vakıf, son olarak çocuk hastaların ilik nakli tedavilerindeki başarı oranını yüzde 100'lere ulaştırmayı hedefleyen Bilge Uysal Hücre İşleme Merkezi'ni hizmete açtı. (DHA)


YORUMLAR

  • 0 Yorum