İzmir'in kalbine yeni sanat merkezi
  • Reklam

İzmir'in kalbine yeni sanat merkezi

Konak Belediyesi, yeniden ayağa kaldırdığı tarihi bir binayı dönüştürerek hizmete hazırladığı Konak Modern’i İzmir’in kalbi Konak’ta, sanatın yeni adresi olarak hizmete açtı. Üç ayrı sergiyle kapılarını sanatseverlere açan merkezin, duygu ve düşüncelerin serbestçe ifade edildiği bir alan olarak kullanılacağını söyleyen Konak Belediye Başkanı ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Abdül Batur, Konak Modern’in farklı kültürleri buluşturan bir sanat köprüsü olacağını söyledi.

İzmir'in kalbine yeni sanat merkezi
29 Aralık 2023 - 12:57
Konak Belediyesi, Halkapınar’da Yaşar Üniversitesi yanında bulunan tarihi bir binayı baştan sona yenileyerek kente kazandırdığı Konak Modern Sanat Merkezi’nin kapılarını, düzenlenen üç özel sergiyle birlikte açtı. Konak Belediye Başkanı ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Abdül Batur, merkezin açılış kurdelesini sanatçılar ve sanatseverlerle birlikte kesti.“Sanatın ve sanatçının yanındayız”

Törende konuşan Batur, Konak Belediyesi olarak her zaman sanatın ve sanatçıların yanında olmaya,  düzenledikleri etkinlikler, sanat kursları ve yarışmalarla şehrin kültür sanat hayatına katkıda bulunmaya çalıştıklarını vurguladı. Şehre yeni kültür ve sanat merkezleri kazandırmak, mevcut merkezlerin hizmet kalitesini artırmak için çalıştıklarını söyleyen Batur, Konak Belediyesine ait Alsancak, Güzelyalı ve Eşrefpaşa kültür merkezlerini koltuklarından sahnelerine, kulislerinden ses ve ışık sistemlerine kadar baştan sona yenilediklerini kaydetti. Yenişehir’de restore ettikleri tarihi bir binayı Roman Kültür Merkezi olarak hizmete açtıklarını, Basmane’de restore ettikleri 150 yıllık bir binayı da Sanathane Konak Gösteri Sanatları Merkezi’ne dönüştürdüklerini belirten Batur, “Bugün bu güzel mekânı da Konak Modern Sanat Merkezi olarak İzmirlilerin hizmetine açıyoruz. Mutluyuz, gururluyuz. Söz verdiğimiz bir projemizi daha tamamlamanın sevincini yaşıyoruz” diye konuştu.Yıkılmaktan kurtarıldı

Konak Modern Sanat Merkezi’nin tarihi binasının tescilini yaptırarak önce yıkılmasının önüne geçtiklerini, daha sonra da restorasyonla adeta yeniden var ederek belediyenin kültür sanat mekânlarının en yenisi haline getirdiklerini belirten Batur, şöyle konuştu:
“Merkezimiz sanatın farklı formlarının bir araya geldiği, yaratıcılığın, duygu ve düşüncelerin serbestçe ifade edildiği bir alan olarak kullanılacak. Sadece sanatçılarımızın eserlerini sergilediği bir yer olmayacak; sanatın birleştirici gücüyle farklı kültürlerden, farklı şehirlerden sanatçıların İzmirlilerle buluştuğu bir sanat köprüsü olarak görevini yerine getirecek. Sanatçılarımız burada eserlerini sergilerken, aynı zamanda deneyimlerini paylaşacak ve genç sanatçı adaylarına tecrübeleriyle eşlik edecek. Kültür sanat platformu işlevi üstlenecek olan bu mekânın, yenilikçi sanat eserlerinin ortaya çıkmasına katkıda bulunacağına da tüm kalbimle inanıyorum. Merkezimiz resimden heykele farklı sanat disiplinlerinin bir araya geldiği etkinliklere ev sahipliği yapacak. Açılışta ilk sanat etkinliğini de düzenledik. Katılan tüm sanatçılarımıza ve bu binayı yoktan var eden tüm çalışma arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. İzmir’in kalbi Konak’taki böyle bir kültür sanat merkezimizin tüm sanatseverler tarafından çok iyi kullanılacağına,  burada çok güzel etkinlikler düzenleneceğine tüm kalbimle inanıyorum.”Üç özel sergi

İzmir’in kalbinde sanatın nabzını tutmaya hazırlanan Konak Modern Sanat Merkezi’nde Sanatçı Ozan Ünal’ın “Bir Dönem: NİGREDO 2013-2023” heykel, eskiz Sergisi”, Sanatçılar Varol Topaç, Sema Okan Topaç, Aysun Oz, Oktay Değirmenci ve Patika Sanat Grubu’nun “Ödünç Doğa” Yeryüzü Sanatı sergisi ve Sanatçı Ece Gauer’in “Aletheia” resim sergisi ziyaret edilebilir. Pazar ve pazartesi günleri hariç, 09.00-17.00 saatleri arasında açık olacak Konak Modern, sanatseverleri bekliyor. 


YORUMLAR

  • 0 Yorum