İzmir'e Büyük Deney Hayvanları Araştırma Laboratuvarı kuruluyor

  KALKINMA Bakanlığı'nın 2015 yılında 'Büyük Deney Hayvanı Araştırma Altyapı' çağrısı sonucunda Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) tarafından yapımına başlanan 'Büyük Deney Hayvanları Araştırma Laboratuvarı' büyük oranda tamamlandı

  İzmir'e Büyük Deney Hayvanları Araştırma Laboratuvarı kuruluyor
  27 Ocak 2023 - 10:47 - Güncelleme: 27 Ocak 2023 - 10:48

  Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), öğretim, araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin yanı sıra toplumsal hizmet alanındaki çalışmalarını da sürdürüyor. DEÜ'nün bu kapsamdaki girişimlerinden biri olan Balçova'daki 15 Temmuz Sağlık ve Sanat Yerleşkesi'nde hayata geçirdiği 'Büyük Deney Hayvanları Araştırma Laboratuvarı'nda sona yaklaşıldı. 2015 yılında Kalkınma Bakanlığı'nın 'Büyük Deney Hayvan Altyapı' çağrısına uygun olarak hazırlanan önemli yatırım, 2016'da 46 kurumun başvurduğu çağrıda desteklenen tek proje olmaya layık görülmüş ve bu alanda ilk kamu desteği alan çalışma olmuştu. Ülkemizde ilaç, aşı, biyomalzeme, biyomateryal ve diğer translasyonel tıp araştırmaları için gerekli altyapının oluşturulmasının hedeflendiği proje çerçevesinde, preklinik hayvan çalışmaları yapılacak.

  DÜNYAYA ÖRNEK OLACAK

  Projenin lansman toplantısında konuşan Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, 28 milyon TL yatırım maliyetli projenin mayıs ayında tamamlanmasını öngördüklerini söyledi. Proje sayesinde tıp ve sağlık bilimleri alanında ulusal ve uluslararası iş birliklerinin oluşturulmasının hedeflendiğini aktaran Rektör Hotar, "Bu proje Türkiye'ye; belki de ileride dünyaya örnek olacak bir sonucu meydana getirecek. Projeyle, başta tıp ve sağlık bilimleri olmak üzere bölge için son derece değerli bilimsel bir altyapının kurulması öngörülmekte. İnsanlarda kullanılacak biyomalzeme ve biyomateryal geliştiren kamu ve özel kurum ve kuruluşların biyouyumluluk testleri için yurt dışı bağımlılığı da azalacak. Üniversitemizin Tıp Fakültesi öğretim üyeleri, cerrahi tekniklerini geliştirmek için laporaskobik cerrahi, endeskopik cerrahi, kardiyovasküler cerrahi, artroskobik cerrahi gibi yurt dışı kursları yerine kurum bünyesinde açılan kurslara katılma ve kurs düzenleme imkanına sahip olacak" diye konuştu.

  KANSERE ÇÖZÜM ARANACAK

  DEÜ'nün 'Araştırma Üniversitesi' vizyonuna uygun olarak projenin; mevcut araştırma kapasitesine, yayın sayısına ve kalitesine de olumlu yönde etki edeceğini aktaran Rektör Prof. Dr. Hotar, "Kurumumuz, özellikle kanser tedavisinde kullanılan ilaç, aşı, biyomalzeme geliştirmelerinde; çeşitli test ve deneylerin yapılmasında yeni imkanlara kavuşacak. Bulunduğumuz bina, bu projeye uygun olarak deney hayvanları üretimi ve kullanımı için inşa edildi. Geçen yıl ihalesi yapılan bu yapının yatırım maliyetinin 28 milyon liraya sonuçlanmasını bekliyoruz. Burada ofisler, laboratuvarlar, hayvan üretim ve karantina alanları, operasyon ve gözlem odaları da yer alacak" dedi.

  ULUSLARARASI NİTELİKTE

  DEÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Yılmaz'ın da projeye ilişkin bir sunum gerçekleştirdiği toplantıda, merkezin uluslararası niteliğine değinildi. Yılmaz, şu bilgileri verdi:

  "Kalkınma Bakanlığı, ülkemizin bu konudaki ihtiyacını karşılamak üzere çağrıya çıkmıştı. Büyük deney hayvanları, insana geçmeden önce bütün biyomalzemelerin, ilaçların test edildiği en son aşamadır. Bundan sonra faz 1 aşamasına geçilen çalışmalar yürütülür. Bu alandaki eksiklikten dolayı yıllarca birçok uluslararası projede kaybımız oldu. Bakanlığımız bunu gördü ve bu projeye destek verdi. Kurumsal anlamda böyle bir yatırıma başlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. İnanıyorum ki uluslararası standartlarda olacak bu bina, hiç tanımadığımız insanların hayatlarına dokunarak, tedavilerine yardımcı olacak." Yılmaz, büyük deney hayvanlarının 10 ila 25 kilogram ağırlığındaki hayvanlar olduğunu kaydetti.(DHA)


  YORUMLAR

  • 0 Yorum