• Reklam

İzmir'e Ahmet Piriştina heykeli dikildi

İZMİR Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini yürütürken, 2004'te geçirdiği kalp krizi sonucu 52 yaşında hayatını kaybeden Ahmet Piriştina'nın heykeli düzenlenen törenle açıldı. Törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, "Piriştina'nın aziz hatırasını yaptığımız çalışmalarla ve İzmir'i dünyada hak ettiği yere taşıyarak yaşatacağız" dedi.

İzmir'e Ahmet Piriştina heykeli dikildi
15 Haziran 2022 - 17:04 - Güncelleme: 15 Haziran 2022 - 17:06

Ölümünün 18. yılında anma etkinlikleri kapsamında Ahmet Piriştina heykeli, Ahmet Piriştina, Kent Arşivi ve Müzesi'nin (APİKAM) bahçesindeki törenle açıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in ev sahipliğindeki törene Ahmet Piriştina'nın eşi Mine Piriştina, kızı Zeynep Piriştina, oğlu Levent Piriştina, kardeşi Mergim Piriştina, torunları Arya, Miya ile Damla Piriştina, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Barış Karcı ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Tugay, Piriştina'nın yakın çalışma arkadaşı ve eski Konak Belediye Başkanı Erdal İzgi, eski Karşıyaka Belediye Başkanı Şebnem Tabak, meclis üyeleri, bürokratlar ve çok sayıda yurttaş katıldı.  

Törende Soyer, Ahmet Piriştina'nın herkesin gönlünde taht kurmuş bir belediye başkanı olduğunu söyleyerek, "Piriştina halkın başkanıydı. 2004 yılında görevi başındayken kaybettiğimiz Piriştina'nın danışmanlığını yapmaktan hep büyük gurur duydum. Kendisinin İzmir'e bakışı, İzmirlilerin refahını büyütme ve yaşam kalitesini yükseltme çabası hep yolumu aydınlattı. O gün belirttiğim gibi Piriştina'nın bıraktığı değerli mirasa sahip çıkmaktan hiç vazgeçmedim, vazgeçmeyeceğim. Kültür ve Sanat Şube Müdürlüğümüzce düzenlenen yarışma neticesinde Ahmet Piriştina heykelini İzmirliler ile buluşturmanın gururunu yaşıyoruz" ifadelerini kullandı.

'ACIMIZ SİZİN GİBİ DOSTLAR SAYESİNDE HAFİFLİYOR'

Ahmet Piriştina'nın oğlu, Buca Belediyesi eski Başkanı Levent Piriştina, "Babamızın heykeli adını taşıyan ve çok önem verdiği Kent Arşivi ve Müzemize çok yakıştı. Piriştina ailesi adına, bizler için 15 Haziran tarihinin ayrı bir hüznü, heyecanı ve burukluğu var. Acımız sizin gibi dostlar sayesinde hafifliyor" dedi.

Ahmet Piriştina heykeli için 2020'de açılan yarışmayı kazanan Heykeltıraş Ahmet Uzun ise "Benim için bu heykeli yapmak inanılmaz gurur verici. Ahmet Piriştina yaşasaydı Türkiye'de çok güzel şeyler yapacağını düşündüğüm biriydi. Herhangi bir yönetici değildi" diye konuştu. (DHA)


YORUMLAR

  • 0 Yorum