İzmir'de özel hastanede ihmal iddiası!

  İzmir'in Konak ilçesinde bulunan özel Medicana International İzmir Hastanesi'nde anjiyo olan hasta, 3 gün sonra yaşamını yitirdi. Aile, gerekli tedavinin yapılmadığını ve zamanında müdahale edilmediğini iddia etti.

  İzmir'de özel hastanede ihmal iddiası!
  04 Temmuz 2022 - 19:25

  İzmir'in Konak ilçesinde bulunan özel Medicana International İzmir Hastanesinde 24 Haziran’da anjiyo olan 56 yaşındaki Abidin Karataş, beyninde yaşanan bir sorundan dolayı operasyondan 3 gün sonra yaşamını yitirdi. Gerekli tedavinin yapılmadığını ve zamanında müdahale edilmediğini iddia eden Karataş ailesi, ölümde hastane yönetimi ve doktorların kusuru olduğunu belirterek savcılığa suç duyurusunda bulundu. Konuyla ilgili konuşan Abidin Karataş’ın kızı ve avukatı Gülşah Karataş, ölümde sorumluluğu olan herkesin cezalandırılmasını istediklerini söyledi.

  Abidin Karataş’ı 22 Haziran gecesi Medicana’nın aciline götürdüğünü söyleyen Av. Karataş, “Göğüs ağrısı vardı, kan tahlilleri, MR, tomografi, EKG… Hepsi temiz çıktı. 23 Haziran’da kardiyolojiden sıra aldık. Holter ve EFOR’a bakıldı ve doktor yine gayet sağlıklı olduğunu, kontrol amaçlı anjiyo yapacağını söyledi” dedi.

  Babasının 24 Haziran’da anjiyoya alındığını söyleyen Av. Karataş, saat 11.00’de yapılması planlanan anjiyonun 16.20’de başladığını ifade etti: “12 saat aç kalması söylenmişti. Uzun süre aç kalınca doktora gerekirse erteleyelim dedik. Önlemlerin alındığı söylendi ve anjiyo yapıldı. 30-40 dakika sürmesi gereken işlem daha uzun sürdü. Doktor stent takıldığını ve babamın '10 yıl gençleştiğini' söyledi. Bir süre sonra doktorlar yeniden içeri girdi. Babamın bağırma sesi geliyordu; ‘Başım, ölüyorum’ şeklinde. Korkulacak bir şey olmadığı söyleyerek beyin tomografisine aldılar. Tomografinin de temiz çıktığı söylendi."

  "NÖROLOG YA DA BEYİN CERRAHI YOKTU"

  Birkaç saat sonra anjiyo yapan doktorun hastaneye geri gelerek beyin MR’ı istediğini söyleyen Karataş, “Babam o sırada solunum cihazına bağlıydı. MR için evrak imzalatılmak istendi ama üzerinde işlem yazmıyordu, ‘Doktor işlem kısmını dolduracak’ dediler” dedi.

  Doktorun MR sonrası kendilerine “Beyninde bir sıkıntı var, nörolog ile telefon üzerinden konuştuk. Beyninde pıhtı, plak, beyin kanaması olabilir” dediğini anlatan Av. Karataş, o sırada hastanede nörolog ya da beyin cerrahı olmadığını söyledi.

  Nörolog ayarlanması talebini iletmek için uzun süre hastane yönetimine ulaşmaya çalıştıklarını ancak başarılı olamadıklarını söyleyen Av. Karataş, dışarıdan doktor getirtebileceklerini söylediklerinde ise bu talebin karşılanmadığını ifade etti.

  Müdahale edilmemesi nedeniyle savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını söyleyen Av. Karataş, babası entübe olduktan 11 saat sonra hastaneye gelen nöroloğun ise kendilerine beyinde kanama, pıhtı ya da plak olmadığını, anjiyo için verilen sıvı nedeniyle tüm beyin damarlarının kanadığını söylediğini ifade etti.

  "2 BİN 500 LİRA İÇİN BABAMI ÖLDÜRDÜLER"

  Gereksiz yere yapılan anjiyo nedeniyle babasının öldüğünü savunan Av. Karataş, “2 bin 500 lira daha fazla alabilmek için babamı öldürdünüz. Ölümü sonrası adli vaka diyerek otopsi istediler. Ama babam muayene hastası olarak girdi, adli vaka değildi. Ayrıca ölüm nedeninin beyin kanaması olduğu bize sözlü olarak söylense de yazılı evrak istediğimizde bu da verilmedi” dedi.

  Babası Abidin Karataş’ın sağlıklı bir şekilde girdiği hastanede hayatını kaybettiğini hatırlatan Av. Karataş, “Hastane ticari olarak bakıyor hastaya. Devlet hastanesinden sıra bulabilseydik özeli tercih etmezdik ama mecbur kaldık. Bu da babamın hayatına mal oldu. Hem hastane yönetimi hem de doktorlardan şikayetçiyiz” diye konuştu.

  Karataş ailesinin iddialarını sorduğumuz Medicana International İzmir Hastanesi ise bir ihmal olmadığını savunarak savcılığa intikal eden olaya ilişkin daha fazla bilgi vermeyeceklerini belirtti. (Kaynak: Evrensel)


  YORUMLAR

  • 0 Yorum