İzmir'de hedef su tarımla ekonomiye katkı sağlamak

  DEVLET Su İşleri Genel Müdürü Lütfi Akca, İzmir'de 422 bin dekar tarım arazisinin sulanmaya başladığı, bu alanda yapılan sulu tarımla birlikte Türkiye ekonomisine 1 milyar 266 milyon TL katkı sağlanmasının hedeflendiğini söyledi.

  İzmir'de hedef su tarımla ekonomiye katkı sağlamak
  04 Temmuz 2022 - 12:43 - Güncelleme: 04 Temmuz 2022 - 12:44

  DSİ yatırımlarının kaynağını teşkil eden su, yaşamsal öneminin yanında tüm üretim süreçlerinin ana girdilerinden birini oluşturuyor. Ulaştığı her alanda adeta zincirleme bir reaksiyona sebep olan su hem sektörel hem de sektörler arası hareketliliği tetikliyor. Suyun tarım ve sanayide yarattığı güçlü etki, geniş iş sahalarının doğmasına da vesile oluyor.

  Bu kapsamda Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünün, ülkemizin su kaynaklarının korunması, yönetilmesi, geliştirilmesi ve gelecek nesillere eksiksiz olarak aktarılması maksadıyla projeler üreten Türkiye'nin en büyük yatırımcı kuruluşlarından birisi olduğunu ifade eden DSİ Genel Müdürü Lütfi Akca, 'DSİ ülkemizin kalkınmasının kilometre taşlarından olup, bir markadır. DSİ'nin hizmetlerinden faydalanmayan tek bir vatandaşımız yoktur. Su hayatın merkezinde olduğu gibi kalkınmanın da merkezindedir. Susuz bir kalkınmanın mümkün olmadığı aşikardır.  Bu kapsamda sulama projelerimiz başta olmak üzere yatırımlarımızı en kısa zamanda tamamlayarak faydaya dönüştürmek, verimli topraklarımızın bereketine bereket katmak için çalışmaktayız. DSİ olarak modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koymaktayız. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları, üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükseltmek" dedi.

  DSİ Genel Müdürü Akca, bu kapsamda İzmir il sınırları içerisinde 1 Haziran tarihinde başlayan 2022 yılı yaz sulama sezonunda toplam 422 bin dekar tarım arazisinin sulanmasına başlandığını söyledi. Akca, İzmir'de toplam 422 bin dekar tarım arazisinde yapılacak sulu tarım ile birlikte bu yılın birim fiyatları ile ülkemiz ekonomisine 1 milyar 266 milyon TL katkı sağlanmasının hedeflendiğini söyledi.

  Çiftçilere bol ve bereketli bir sulama sezon dileyen Akca, "DSİ olarak ülke tarımı ve ülke insanı için özveri ile çalışmaya devam etmekteyiz. Tarım arazilerinin suya kavuşmasını, modern sulama sistemlerinin yaygınlaşmasını ve özellikle de su tasarrufu sağlanmasını önemsiyoruz. Çalışmalarımızı da bu yönde kararlılıkla sürdürüyoruz" diye konuştu. (DHA)


  YORUMLAR

  • 0 Yorum