• Reklam

İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nde gündem cezaevi arazisi

YIKILAN Buca Cezaevi arazisinin yeşil alan ağırlıklı bir kullanımla kamuya kazandırılması için İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan plan belediye meclisinde oy çokluğuyla kabul edildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nde gündem cezaevi arazisi
15 Ekim 2022 - 11:11 - Güncelleme: 15 Ekim 2022 - 11:15

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ekim ayı olağan meclis toplantısının üçüncü oturumu Başkan Tunç Soyer'in idaresinde yapıldı. Buca Cezaevi'nin yıkılmasının ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi'nce hazırlanan, arazinin rekreasyon ve otopark alanı olarak düzenlenmesini içeren nazım imar planları mecliste kabul edildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı'nın Buca'nın kamusal açık alanlara olan ihtiyacının karşılanmasına yönelik talebi doğrultusunda hazırlanan planlar AK Parti ve MHP Grubu'nun ret oylarına karşılık,  Cumhuriyet Halk Partisi ve İyi Partili üyelerin kabul oylarıyla meclisten geçti.

'KORUMAK BOYNUMUZUN BORCUDUR'

Kentin yeşil dokusunun bozulmaması için Büyükşehir Belediyesi'nin aldığı tarihi karara ilişkin konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, "Burası Buca'nın, Buca halkının, İzmirlinin malıdır, hepimizin hakkı vardır. Dolayısıyla da orayı gözümüz gibi korumak hepimizin boynunun borcudur. Hepimiz İzmirliyiz ve İzmir'e sahip çıkmaya çalışıyoruz. Büyükşehir Meclisi olarak hukuktan önce hukukun da temeli olan kamu vicdanıyla hareket ediyoruz.  Kamu vicdanı bize burayı, bu şehre bir yeşil alan olarak kazandırmayı öngörüyor. Kamu vicdanı bunu söylüyor. Kamu vicdanı sahibi hiçbir kimse burada yeşil olmasın diyemez" dedi.

'YEŞİL ALAN OLARAK HEDİYE ETSİNLER'

Sözlerini sürdüren Başkan Soyer ayrıca Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'na seslenerek, "Fotoğraflarını gördük. Orası sıkışmış. Beton, bina, bir tek ortada boş bir alan var şu an. Gelecek nesiller için orayı park yapmak boynumuzun borcudur. Bu kadar basit. Bakanlığımıza naçizane tavsiyem; bu plandan derhal vazgeçsinler. Burayı, Buca'ya yeşil alan olarak hediye etsinler. Çünkü eminim ki muhtarlarımız, vatandaşlarımız, derneklerimiz herkes yarından itibaren itiraz sesini yükseltecek. Eminim. Bunu yaşayacağız ve göreceğiz" diye konuştu.

'DEVLET SADECE SİZ DEĞİLSİNİZ, HERKES'

Süreçle ilgili teknik bilgilendirme yapan CHP Grup Başkan Vekili Murat Aydın, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın hazırladığı planda yeşil alanların azaldığını ve betonlaşmanın arttığını aktardı. AK Parti ve MHP gruplarından gelen eleştirilere cevap veren ve İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin alan için hazırladığı tasarıyı da örnek gösteren Aydın, iki planın görsellerini kamuoyuna sundu. Büyükşehir Belediyesi'nin planlarının Buca'nın yeşil alanını arttıracağını vurgulayan Aydın, 'Atı alan Üsküdar'ı geçti' diyorlar. Atı aldılar ama Üsküdar'a varmadılar. 'Devletle çatışılmaz' dediler. Bu 14'üncü Louis'in anlayışıdır.  Bugünün anlayışı değildir. Devlet sadece siz değilsiniz. Devlet herkes. 'Buca'ya 70 bin metrekare inşaat yapmak istiyoruz, biz betonu seviyoruz' diyorsanız çıkın Buca halkına söyleyin. Bunu açık yüreklilikle söyleyin" dedi. Aydın, Büyükşehir planlarını kastederek, "Biz ve İzmir halkı bunu istiyor. Sözün özü budur" diyerek sözlerini tamamladı.  
Konuşmaların tamamlanmasının ardından oylamaya geçildi. Mecliste yapılan oylamada yeni planlar için karar oy çokluğuyla kabul edildi. (DHA)


YORUMLAR

  • 0 Yorum