• Reklam

İzmir bu proje 300 kişiye iş sağlayacak

İZMİR Valiliği himayesinde İl Sosyal Etüt ve Proje Müdürlüğü yürütücülüğünde, Bayraklı, Karabağlar ve Konak kaymakamlıkları ortaklığında hayata geçirilen 'Büyük Düşün, Gerçekleşsin Projesi'yle 18-40 yaş arası 300 kişiye istihdam fırsatı sunulacağı bildirildi.

İzmir bu proje 300 kişiye iş sağlayacak
25 Kasım 2022 - 11:55 - Güncelleme: 25 Kasım 2022 - 11:56

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından, İzmir Kalkınma Ajansı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) aracılığıyla sağlanacak hibe desteğiyle gerçekleştirilecek Büyük Düşün, Gerçekleşsin Projesi 18 ay süreceği belirtildi. Proje kapsamında, Bayraklı, Karabağlar ve Konak'ta meslekî eğitim kursları açılacağı ve kurslara kentin tüm ilçelerinden başvuru alınacağı kaydedildi.

'PROJEDE SEKTÖRLERİN İHTİYAÇLARI GÖZ ÖNÜNE ALINDI'

Projeyle ilgili bilgi veren İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, 2 milyon 408 bin 589 TL bütçeli projenin hazırlık aşamasında kapsamlı bir sektör araştırması yapıldığını söyledi. Vali Köşger, araştırmalar sonucunda projenin; kaynakçılık, metal levha işleme ve CNC tezgah operatörlüğü alanlarında uygulanmasının kararlaştırıldığını dile getirdi.

3 ilçede açılacak kurslarda, il genelinden 18-40 yaş arası 300 kişiye mesleki yeterlik kazandırmayı amaçladıklarını kaydeden Vali Köşger, "Genç işsizlerimizin yanı sıra, mesleğinden memnun olmayan ve yeni bir meslek öğrenmek isteyen kişilere de istihdam olanağı sağlayacağız. Böylece yoksulluk, göç ve kentleşmeden kaynaklanan sosyal sorunları gidermeye gayret gösterecek, değişen sosyal yapının ortaya çıkardığı ihtiyaçlara da karşılık vermeye çalışacağız. Öte yandan toplumun dezavantajlı kesimlerinin ekonomik ve sosyal hayata daha aktif katılmalarını da sağlamayı hedefliyoruz" dedi.

KURSLAR 3 İLÇEDEKİ 4 AYRI OKULDA OCAKTA BAŞLIYOR

Proje kapsamında, Bayraklı Nuri Atik Mesleki Teknik Anadolu Lisesinde (MTAL) kaynakçılık, Karabağlar Atatürk Mesleki Teknik Anadolu Lisesinde kaynakçılık, Konak Mersinli Mesleki Teknik Anadolu Lisesinde CNC Abkant Pres ile metal levha işleme, Mithatpaşa Mesleki Teknik Anadolu Lisesinde CNC operatörlüğü ve kaynakçılık alanlarında ocak ayı itibarıyla meslek edindirme kursları açılacak. Kursu başarıyla tamamlayan kursiyerlere, Mesleki Yeterlilik Kurumu 3'üncü seviye kalfalık belgesi verilecek. Sektör temsilcileri ile proje hazırlık aşamasında yapılan görüşmelere istinaden, projeden yararlanan kursiyerlere; işbaşı eğitimi, staj desteği ve kurs bitiminde de istihdam olanağı sunulacak.
Kurs başvuruları; Bayraklı, Konak ve Karabağlar kaymakamlıkları, Bayraklı, Konak ve Karabağlar halk eğitim merkezleri, proje eğitimlerinin yapılacağı Bayraklı Nuri Atik Mesleki Teknik Anadolu Lisesi, Karabağlar Atatürk Mesleki Teknik Anadolu Lisesi, Konak Mersinli Mesleki Teknik Anadolu Lisesi ve Mithatpaşa Mesleki Teknik Anadolu Lisesine yapılabilecek.

Online başvuru yapmak isteyenlerin ise internetten 'https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSekrAQ_Gh6ZceHrtGB9qn42IuLkdDCGD2zH2ZwL1VXJz0RhPQ/viewform' linki üzerinden form doldurabileceği bildirildi. (DHA)


YORUMLAR

  • 0 Yorum