• Reklam

İşte Türkiye'nin fay haritası!

Türkiye’nin birçok bölgesi ve şehrinde depremler meydana geliyor, sarsıntılar birçok fay hattı üzerinde yaşanıyor. Son fay hattı haritası ise endişe veriyor.

İşte Türkiye'nin fay haritası!
24 Kasım 2022 - 17:45

Düzce’nin Gölyaka ilçesi 5.9 büyüklüğünde bir depremle sarsıldı. Deprem; İstanbul, Sakarya, Ankara, Eskişehir, Bursa, Yalova, Kocaeli, Bolu, Zonguldak, Çankırı, Edirne’de de hissedildi.

Fay hatları nereden geçiyor?

Türkiye’yi bir kez daha afet gerçeği ile yüzleştiren sarsıntı sonrası fay hatlarının nerelerden geçtiği merak konusu oldu.

AA’nın haberine göre Türkiye; Kuzey Anadolu, Doğu Anadolu ve Batı Anadolu fay hatları kuşağında bulunuyor.

Kuzey Anadolu Fay Hattı

Kuzey Anadolu fayı, Saroz Körfezi’nden (Çanakkale) başlayan ve Erzincan’a kadar uzanan 1.500 km uzunluktaki aktif fay hatalarından biri.

1999 yılında meydana gelen ve merkez üssü Gölcük olan 7.4 büyüklüğündeki deprem de, Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın kırılmasıyla oluştu.

Saroz Körfezi'nden başlayan KAF, Marmara Denizi, Sapanca Gölü, Adapazarı, Tosya ve Erzincan üzerinden Van Gölü kuzeyine kadar uzanıyor.

Doğu Anadolu Fay Hattı

Hatay’da başlayan ve Bingöl’e kadar uzanan fay hattı, Karlıova’da Kuzey Anadolu Fay Hattı’yla buluşuyor.

Kahramanmaraş, Adıyaman, Malatya, Elazığ üzerinden geçen fay hattı, Bingöl’e kadar uzanıyor.

Batı Anadolu Fay Hattı

Batı Anadolu Deprem Kuşağı olarak da anılan fay hattı, batıdan doğuya uzanarak ilerleyen ve kuzeyden güneye sıra sıra dizilmiş fay hattı olarak biliniyor.

Fay hattı haritası Maden Teknik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) sayfası aracılığıyla görüntülenebiliyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum