• Reklam

İşte dünyanın en pahalı kentleri

İşte dünyanın en pahalı kentleri
09 Haziran 2022 - 11:35

Araştırmasını ABD merkezli ECA Internatiol adlı şirketin yaptığı dünyanın en pahalı şehirleri belirlendi. Sıralamada özellikle yabancı işçilere ve göçmenlere odaklanıldı. Hong Kong, Tokyo, Şanghay, Guangzhou ve Seul gibi beş şehrin ilk 10'a girmesiyle Asya, dünyanın en pahalı kıtası oldu.

Hayat pahalılığının en hızlı yükseldiği şehir ise Sri Lanka'nın ana metropolü olan Colombo oldu. Şehir sıralamada 162'den 149'a yükseldi.

"Yükselmelerin ana nedeni, Çin yuanının diğer büyük para birimlerine karşı gücü"

ECA'nın Asya bölge müdürü Lee Quane, anakara Çin'in endeksteki artan varlığının nedenini açıkladı. Quane,  "Sıralamamızdaki anakara Çin şehirlerinin çoğunluğu, alıştığımızdan daha yüksek enflasyon oranlarına sahip, ancak yine de tipik olarak Asya'daki diğer yerlerden daha düşük.Bu nedenle, sıralamadaki yükselmelerinin ana nedeni, Çin yuanının diğer büyük para birimlerine karşı devam eden gücü oldu.” diye konuştu.

Geçmişte ECA listelerinin ilk sıralarında yer alan Paris, ilk 30'un dışında kaldı. Madrid, Roma ve Brüksel de sıralamada düştü. Quane, "Euro, son 12 ayda ABD doları ve İngiliz sterlininden daha kötü performans gösterdiğinden, neredeyse tüm büyük Euro Bölgesi şehirleri bu yıl sıralamada bir düşüş gördü." diye açıkladı.

Rusya-Ukrayna savaşı sıralamada rol oynadı

Diğer taraftan Rusya-Ukrayna savaşı, politika ve uluslararası çatışmalar gibi dış faktörler de sırlamada rol oynadı. Rusya'nın Ukrayna'yı işgali ve buna bağlı olarak birçok ülke tarafından uygulanan yaptırımlar, listede  Moskova'nın 62. sırada yve St Petersburg'un 147. sırada yer alması ile sonuçlandı.

Avrupa'nın en pahalı şehri ise Hong Kong ve New York’tan sonra üçüncü sırada yer alan İsviçre'nin Cenevre kenti oldu. İsviçre, euro yerine İsviçre frangı kullanıyor.

Araştırmaya göre dünyanın en pahalı 10 şehri şu şekilde:

10 - SEUL

Dünyanın en pahalı şehirleri belli oldu #1

9 - GUANGZHOU

Dünyanın en pahalı şehirleri belli oldu #2

8 - ŞANGHAY

Dünyanın en pahalı şehirleri belli oldu #3

7 - ZÜRİH

Dünyanın en pahalı şehirleri belli oldu #4

6 - TEL AVİV

Dünyanın en pahalı şehirleri belli oldu #5

5 - TOKYO

Dünyanın en pahalı şehirleri belli oldu #6

4 - LONDRA

Dünyanın en pahalı şehirleri belli oldu #7

3 - CENEVRE

Dünyanın en pahalı şehirleri belli oldu #8

2 - NEW YORK

Dünyanın en pahalı şehirleri belli oldu #9

1 - HONG KONG

Dünyanın en pahalı şehirleri belli oldu #10

YORUMLAR

  • 0 Yorum